Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pro sprinterku Slaninovou je vzorem maminka

Jana Slaninová | foto: Jiří Seidl, MF DNES

27 2010
Maminka Taťána Kocembová Netoličková bývala hvězdou Zlaté tretry, sbírala medaile z mistrovství světa a Evropy. Pro dceru Janu Slaninovou je vzorem, jednou se jí chce vyrovnat.

Leč mezi největšími esy v hlavní části Zlaté tretry Ostrava se Jana Slaninová letos ještě neukáže, poběží dvoustovku v národním programu. Co jí chybí k tomu, aby si zaběhla čtyřstovku s největšími hvězdami?

"Jsem pořád mladá," řekla dvacetiletá vítkovická naděje. "Ale snažím se na tu čtvrtku co nejvíce naběhat. Snad se do ní dostanu už příští rok."

Atmosféra Zlaté tretry ji zatím pohlcuje jen lehce. "Mámy jsem se na to neptala, ale určitě je to super pocit závodit doma před tolika diváky, před plným stadionem. To chce každý zažít."

A svou čtvrtku s tou máminou porovnává. "Trénujeme podle jejího tréninkového deníku a srovnáváme časy," přiznala Jana. "Před týdnem jsem mámu o tři desetiny trumfla, když jsme porovnaly můj čas s jejím ve dvaceti letech." Ten Slaninové měl hodnotu 53,7 vteřiny.

K atletice Jana Slaninová přešla od tancování. Tomu se věnovala osm let. "Potom jsem šla na školní závody, které jsem vyhrála stejně jako republiku. A obojí bez tréninku. Řekla jsem si, že zkusím běhat, a zatím se mi daří." A běžecké vlohy má nejen po matce, ale i po otci, někdejším atletickém trenérovi Janu Slaninovi.

Navíc ji Taťána Netoličková trénuje. "Určitě je na mě tvrdší než na ostatní, ale myslí to dobře," podotkla Jana Slaninová. Že by se z Taťány Netoličkové stal trenérský ras? "Tak to ji neznáte," směje se Jana. "Ale ne, dělám si legraci."

Jana Slaninová má letos volnější sezonu. První závody absolvovala v sobotu při extralize družstev a druhé ji čekají na Tretře. O víkendu se poprvé představí na čtyřstovce při mistrovství Moravy a Slezska.
Příští rok pro ni bude náročný.

Patří totiž mezi nadějné české atlety, kteří se připravují na evropský šampionát do 23 let. A ten bude mít doma, v červenci v Ostravě.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze