Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Primátorky opět vyhrála posádka Dukly Praha

24 2006
Praha - Už posedmadvacáté za sebou vyhrála posádka Dukly Praha. V třiadevadesátém ročníku tradičního závodu tentokrát bez mezinárodní konkurence uspěla posádka s kormidelníkem Vladimírem Havlem. Primátorky se konaly až nyní, v původním termínu čtvrtého června se jet nemohly kvůli zvýšené hladině Vltavy.

Z vítězství se tak radovali Jan a Ondřej Vetešníkové, Michal Horváth, Jakub Hanák, Tomáš Karas, Václav Chalupa, David Jirka a náhradník Jakub Friedberger vedení kormidelníkem Vladimírem Havlem vedeni ruským trenérem Sergejem Kruťjakovem.

Kruťjakovova posádka porazila o více než pět sekund mírně favorizovanou osmiveslici trenéra Petra Blechy, kterou vedl devětačtyřicetiletý kormidelník Oldřich Hejdušek, jenž Primátorky vyhrál již devatenáctkrát.

Nestárnoucí šéf lodě se tak o jubilejní triumf bude muset pokusit opět za rok. Letos plánoval dvacátým titulem završit svou bohatou kariéru, ale osmiveslice skifařů pod taktovkou kormidelníka Havla a veslovoda Jirky byla proti a vcelku přesvědčivě zvítězila.

Po závodě absolvovali tradiční koupání premiérových vítězů Primátorek bratři Vetešníkové, Horváth, Friedberger a kormidelník Havel. Podle Davida Jirky, člena stříbrné párové čtyřky z olympijských her v Aténách, jeho posádku vítězství zase tolik nepřekvapilo.

"Stihli jsme si spolu čtyřikrát zatrénovat, takže ta výhra pro nás není nijak překvapivá. V zatáčce jsme sice ztráceli, ale byli jsme dopředu domluveni, že po ní za to vezmem a pak už to šlo skoro samo," řekl Jirka.

Legenda českého veslování Václav Chalupa si užíval vítězství a s radostí koupal premianty. "Letos jsem se rozhodl do dvojboje na osmu a skif nejít, byl tam Ondra (Synek), a to stačilo. Co bude příští rok, uvidíme až na jaře," ponechal otazník ohledně pokračování své kariéry.

Třetí loď v cíli, Slavia Praha, se mohla pyšnit vítězstvím mezi amatérskými posádkami.

Ve stejném závodě žen se naplnily všechny prognózy a kombinovaná sestava z veslařek Slavie Praha, Děčína a Olomouce zvítězila s náskokem více než deseti sekund. V lodi byli i vítězka skifu Miroslava Knapková a druhá Jitka Antošová.

Největší problémy měla Knapková s včasným návratem na start závodu osmiveslic. Úsměvně tak působilo, když se bleskově zbavovala všech cen po slavnostním vyhlášení skifu a rychle nastupovala do člunu s trenérem Tomášem Kacovským.

"Přijela jsem tam dvě minuty před startem a celou cestu jsem se bála, abych to stihla a nepokazila to ostatním holkám," uvedla stříbrná medailistka z mistrovství světa v Etonu.

"Vyhrát tuhle kombinaci je úžasné, ale jelikož jsem to zvládla už počtvrté, tak ten pocit znám. Je skvělej. Přeorientovat se ihned ze skifu na osmu je pro mě čím dál jednodušší, a když tam máte skvělou posádku a jede vám to, tak se chytnete hned," komentovala svůj dvojboj šestadvacetiletá Knapková.

Ve skifu mužů se s podobným přehledem radoval z vítězství Ondřej Synek. Třiadvacetiletý bronzový skifař z Etonu zvítězil o více než patnáct sekund.

"Je to specifický závod i díky té zatáčce a jsem rád, že jsem vyhrál. A vzhledem k tomu, že se chystám kupovat byt, tak se hodí i ta vítězná prémie," řekl Synek k odměně deset tisíc korun.

Populární závod, který se koná již od roku 1910, se nemohl letos uskutečnit v tradičním červnovém termínu kvůli zvýšené hladině Vltavy.

Muži:
Skif (Jarní skulérský závod Rösslera-Ořovského):
1. Synek (Dukla Praha) 7:21,18, 2. Čabla (Jiskra Otrokovice) 7:36,97, 3. Kozák (Slavia Praha) 7:39,10.
Osma (Primátorky): 1. Dukla Praha/Lokomotiva Beroun (J. Vetešník, O. Vetešník, Horváth, Hanák, Karas, Friedberger, Chalupa, Jirka, kormidelník Havel) 5:42,37, 2. Dukla Praha (Vabroušek, Gruber, Zof, Ventruba, Schindler, Makovička, Vitásek, Neffe, korm. Hejdušek) 5:47,96, 3. Slavia Praha (Podhorský, Cígler, Mansfeld, Zitta, Borovička, Pokuta, Řepa, Lůžek, korm. Zbrojka) 5:50,55.
Ženy:
Skif (O stuhu Podolí): 1. Knapková (Slavia Praha) 7:50,41, 2. Antošová Jitka (Slavia Děčín) 8:06,75, 3. Hrabánková (ČVK Praha) 8:11,46.
Osma: 1. Slavia Praha/Slavia Děčín/Olomouc (Knapková, Jitka Antošová, Žižková, Vyhnánková, Markulinová, Jana Antošová, Lukšová, Rutnerová, korm. Heřmanská) 6:29,22, 2. Dukla Praha/Neratovice/Slavia Praha (Kociánová, Chovaňáková, A. Füleová, M. Füleová, Zedníková, Neffeová, Bruncvíková, Jakoubková, korm. Bilíková) 6:39,65, 3. Pardubice/Štětí (Jandová, Handlovičová, Kadavá, Kubrychtová, Příhodová, Pustějovská, N. Slavíková, Pazderková, korm. J. Slavíková) 6:48,28.

Autoři: ,


Nejčtenější

Dědo, mě ten fotbal nebaví, poslouchá Viktor. Těžko se s tím smiřuju, říká

Ivo Viktor

Mistr z roku 1976 ani v 76 letech nepřestal sportovat. „Běhat nemůžu, ale na kole jezdím,“ říká...

Hanba vám, klauni! Jak jsme mohli vypadnout, nechápou hráči Minsku

Fotbalisté Zenitu Petrohrad slavili velký obrat a postup přes Dinamo Minsk i s...

Možná už se viděli v dalším předkole. Nejspíš si nedokázali představit, že po domácí výhře 4:0...Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola...

Je správné, že Surkis fandí Dynamu? Slavia podala protest k UEFA

Grigorij Surkis

Vyřazení Slavie ze třetího předkola Ligy mistrů má oficiální dohru - klub podle informací iDNES.cz...

Radikální změna Davis Cupu schválena, vyvrcholí finálovým turnajem

Francie křepčí, právě vyhrála slavný Davis Cup.

Na zasedání Mezinárodní tenisové federace (ITF) v Orlandu byla schválena radikální reforma Davis...

Další z rubriky

Medaile pro skeetaře, čeští muži a juniorky jsou evropskými šampiony

Brokový střelec Jakub Tomeček vypadl v kvalifikaci. (31. července 2012)

Družstvo skeetařů ve složení Tomáš Nýdrle, Miloš Slavíček a Jakub Tomeček získalo zlato na...

Česká osmiveslice ovládla potřetí za sebou světový šampionát juniorek

Česká osmiveslice ve složení (zleva) Barbora Mátlová, Emma Benýšková, Kateřina...

Zlatou éru českého veslování na juniorském mistrovství světa prodloužil šampionát v Račicích. Čeští...

Dálková plavkyně zabloudila a uniklo jí čtvrté evropské zlato

Nizozemská plavkyně Sharon van Rouwendaalová (vlevo) dorazila do cíle závodu ME...

Na evropském šampionátu v Glasgow útočila na čtvrtou zlatou medaili, triumf však dálkové plavkyni...Najdete na iDNES.cz