Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


A teď všechno pro Königa! Příběh dvou dnů, kdy tým Sky vyměnil lídra

Leopold König v cíli 15. etapy Gira d´Italia | foto: teamsky.com

25 2015
Madonna di Campiglio (Od našeho zpravodaje) - Děje se to znovu. Leopold König překonal nástrahy úvodních dvou týdnů, stejně jako nemoc na Vueltě či sérii pádů na Tour. Opět se protlačil do první desítky na podniku Velké trojky. Během víkendu povýšil 27letý český cyklista na Giru na lídra týmu Sky, zatímco favorizovaný Richie Porte opustil závod, který tolik chtěl vyhrát. Připomeňme si, jak se v sobotu a neděli tato rošáda odehrála.

Sobota: Věříme, že jsi na roli lídra připraven

O sobotním ránu, na snídani týmu Sky, manažer stáje Dave Brailsford vyhlásí: „Dnes vyhrajeme časovku.“

Neřekne kdo. Netvrdí, že vítězem se má stát lídr týmu Richie Porte, proslulý časovkář a australský šampion. Řekne pouze MY.

Potom se natočí k Vasilu Kiryjenkovi, vždy obětavému motoru této party, a poví mu: „Dnes je tvá šance.“ Alespoň tak to bude později Bělorus vyprávět.

Domestik smí vystoupit ze stínu lídra. A tak Kiryjenka letí, po zmoklých silničkách z Trevisa, kolem vinic Prosecca až k převysoké zvonici ve Valdobbiadene, za kterou ční hradba nízkých mraků.

Skutečně si jede pro vítězství!

Téhož dne však smí vyjet na slunce (schovávající se už od středy za italskými mraky) ještě jeden muž v dresu „nebeského“ týmu.

Leopold König.

Ano, jistě, v pátek byl v Jesolu tak naštvaný a smutný, když při pádu přišel o kolo, musel dojet na vypůjčeném a větším, přičemž ztratil dvě minuty. „Ale z loňské Tour vím, že se nesmím vzdávat. Nikdy! Za žádných okolností. Bojujeme dál,“ slíbí.

Leopold König na trati 14. etapy Giro d´Italia

Leopold König na trati 14. etapy Giro d´Italia

Pro jeho lídra Porta, další oběť pátečního pádu, se zdá být 59 kilometrů časovky do Valdobbiadene nekonečných. „Bolí mě koleno i kyčel,“ postěžuje si Australan a Giro prohrává v těle i v hlavě.

„Není na tom psychicky nejlíp. Je mi Richieho až líto,“ povídá König.

Od prvních kilometrů je český jezdec na mezičasech výrazně rychlejší. Probíjí se zpět do Top 10 celkového pořadí, hned za cílem se ocitá v obklopení kamer, vzápětí ho odvádějí na dopingovou kontrolu.

Porte, jehož ztráta v pořadí narostla při časovce na 8:52 minuty, odchází do hotelu nad cílem, kde si tým Sky zřídil svoji provizorní základnu, osprchuje se tu a obleče. Popadne své věci a kráčí k týmovému autu, zatímco Kiryjenka v tomto sladkohořkém dni týmu Sky slaví etapové prvenství.

Vasil Kirijenka, vítěz 14. etapy Giro d´Italia

Vasil Kiryjenka, vítěz časovky

Když Porte prochází kolem pódia, usměje se na Bělorusa a ukáže mu vztyčený palec. Není troskou zhrouceného muže. Vnitřně se smiřuje s nevyhnutelným.

Ještě na chvíli se Porte zastaví pod stříškou autobusové zastávky, která jej chrání před neustávajícím deštěm, a vykládá: „Byl jsem připravený na boj. Smůla posledních dnů mě namotivovala, že budu bojovat ještě tvrději. Ale nemohl jsem se dnes do toho pořádně opřít.“

Před rokem jej o Giro připravila nemoc a když se v létě stal na Tour náhradním lídrem týmu, onemocněl znovu. Letos byl však na jaře takřka neporazitelný. Tři závody ovládl. „Přijel jsem sem v nejlepší možné kondici,“ ujišťuje. „Byl jsem motivovaný jako nikdy, cítil jsem, že Giro je má obrovská příležitost. Ale nefungovalo to. Je to příšerné zklamání. Nemyslím si, že jsem cokoliv udělal špatně. Prostě jsem jen neměl štěstí.“

V mysli se mu usazuje dilema. Nebylo by lepší, kdybych z Gira odstoupil a radši se připravil na Tour? Ale ne, neudělá to. Zatím... 

König stráví na dopingové kontrole hodinu a půl, než vykoná svoji povinnost. Elia Viviani, jenž opět přebíral červený dres nejlepšího sprintera, na něj čeká v autě. Na jeho střeše jsou uhnízděny časovkářské speciály týmu Sky. Ten Königův před Portovým. Jakoby symbolicky.

O měsíc dříve, při závodě Kolem Trentina, mě sportovní ředitel týmu Dario Cioni ujišťoval: „Při Giru bude i pro Königa platit: vše pro Richieho.“ Teď doprovází Cioni z tiskové konference Vasila Kiryjenku. Nastal čas zeptat se ho znovu.

Pochopitelně, že tentokrát už hovoří jinak: „Leo zajel výbornou časovku. Věděli jsme, že v ní může být silný. A on ukázal, že tu má formu. Asi nastanou v týmu změny. Dostane svoji šanci.“

V devět večer na hotelu při mítinku týmu Brailsford vyhlásí: „Všechno pro Königa.“ Nový lídr týmu Sky byl právě uveden do úřadu.

„Řekli mi potom: Věříme, že jsi na tu roli připraven, ale nebuď pod tlakem, ano?“ líčí český cyklista.

Kdyby mu takový scénář přednesli v dubnu, kdy se teprve vzpamatovával ze své jarní krize, možná by si pomyslel: To je nesmysl. Jenže nyní se to opravdu děje: Stává se na Giru jediným lídrem týmu, který je patrně nejsledovanější cyklistickou stájí světa.

A Dolomity čekají.

Neděle: Ať mě to koleno nebolí

Z krajiny padající vody míří v neděli peloton na sever, sice do sucha, ale také do údolí a průsmyků mezi zasněženými velikány. Nový lídr si ráno zoufá. Předchozího dne si narazil koleno, to opuchlo, museli ho ledovat.

V první polovině etapy šeredně bolí.

Tak krátká že by měla být jeho vláda ve Sky? Ne, takový scénář nesmí připustit. Jak že to napsal na Facebook? „Cyklistika je o bolesti, není to hra. Bez toho, abyste milovali, co děláte, nemůžete uspět.“

Před Passo Daone, druhým horským průsmykem dne, odpadá na metě 37 kilometrů do cíle zdecimovaný Porte. Když se blíží k závěrečnému stoupání do Madonny di Campiglio, zaostává Australan už o 10 minut. A brzy bude pro něj ještě hůř.

Naopak König už neřeší v hlavě koleno. Snad se ta bolest během etapy nějak vstřebala, pomyslí si jen. V čelní skupině jich šlape čím dál míň. Už chybějí Kreuziger, Urán, Van den Broeck či Cataldo. Pomáhají mu tady Nieve, poté chvíli Sivcov. Najednou pracují na něj. A když už se svým lídrem neudrží kontakt, nalepí se König na kolo Alberta Contadora a jeho maglia rosa, zatímco komando jménem Astana opět jednou tlačí na pilu.

Zbývá patnáct mužů, dvanáct, deset... až jich zůstane před hotely a penziony vyparáděné Madonny di Campiglio pouhých osm. Contador se posouvá před Arua a řídí se heslem: Nejlepší obranou je útok.

Alberto Contador v růžovém trikotu na letošním Giru.

Landa, Contador, Aru... a za nimi König

Polonahý kluk s nápisem Leo König a českými vlaječkami na zádech mezitím utíká vedle svého českého idolu. Támhle na asfaltu je pro změnu obří nápis „Dávej Leo“. A těch českých vlajek všude kolem. 

„Musím pokorně sbírat zpět ty páteční ztracené dvě minuty a doufat, že ve finále Gira nebudou rozhodovat,“ řekne později König. Do cíle, pod přestupní stanicí lanovky, se vydrápe sedmý. Celkově je dokonce už pátý. Masér týmu Sky ho obskakuje, obalí mu ručník kolem krku, nasadí čepici.

„Nejspíš jsem se narodil jako jezdec pro třítýdenní závody,“ říká, když se otře, a usměje se: „Tak tu práci dělám.“

Leopold König v Madonně di Campiglio za cílem 15. etapy Gira.

Leopold König v Madonně di Campiglio za cílem 15. etapy Gira.

Richie Porte dorazí na 88. místě v malé skupince se ztrátou 27 minut, bez týmových pomocníků. Jde od cíle a nemluví. Hodil snad pomyslný ručník do ringu?

Večer, na webové stránce týmu Sky, je poprvé v průběhu Gira jediným hrdinou v titulku český cyklista: „König vystoupal na 5. místo.“ A hned druhá věta článku připomíná: „Leo si užil v Madonně velké podpory svých fanoušků.“

Nikdo to nemohl přehlédnout. Však i König hned na Facebooku děkoval těm, kteří ho očima i hlasivkami tlačili vzhůru: „Jsem pyšnej na to, že jsem Čech, protože to, co se vám dnes povedlo, je něco neuvěřitelného - udělat z italského kopce českej. Tolik českých vlajek pohromadě jsem nikdy v živote neměl tu čest vidět. Dnes jsem opravdu, ale opravdu bojoval pro vás a byl to jeden z nejhezčích dnů, co jsem ve sportu zažil! Týden zbývá do Milána. To znamená: Hrrr na ně!“

Při svém debutu na Vueltě skončil v Top 10.

Stejně tak i loni na Tour.

Na řadě je Giro.

Pondělní dopoledne: Porte odstoupil!

O volném dni v Madonně di Campiglio se už tým Sky vydává na trénink jen v osmi. Richie Porte chybí, jeho prokletí jménem závody Grand Tour nekončí. S italským závodem se loučí, odstupuje a odlétá domů.

„Jsem velmi zklamaný, že musím zakončit Giro právě tímto způsobem,“ ujišťuje.

„Chtěl jsem zůstat, pomoci Leovi i Eliovi a být platný celému týmu. Ale lékaři mi doporučili, abych nepokračoval a dal se raději do pořádku. Koleno i kyčel mě opravdu bolí. Musím je nejprve vyléčit. Pak přehodnotím své cíle pro tuto sezonu. Snad se dám dohromady na Tour.“

Ovšem tam už bude jedničkou stáje Chris Froome.

A na Vueltě mají být lídry Froome a případně Nicolas Roche...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze