Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dvacítka je opravdu hezké číslo, říká o Prostějovu prezident ITF

Prezident ITF Francesco Ricci Bitti (vpravo) a česká tenisová legenda Jan Kodeš. | foto: Česká sportovní/Pavel Lebeda

18 2014
Tenisové kurty v Prostějově mají pro Francesca Ricciho Bittiho zvláštní půvab. Právě do tohoto areálu přijel v roce 1999 jako čerstvě zvolený prezident Mezinárodní tenisové federace ITF. Tím je stále, i po šestnácti letech, kdy opět dorazil na Hanou, aby s českou stranou prodloužil o dva roky smlouvu na pořádání mistrovství světa družstev do 14 let.

„Zájem o pořádání mají pochopitelně i jiné státy. Prostějov dostal přednost, protože jsme tady spokojení. Pro Mezinárodní tenisovou federaci je to ideální volba,“ prohlásil po podpisu nové smlouvy Ricci Bitti.

Jiné akce ITF docela pravidelně rotují po světě. Šampionát čtrnáctiletých, když se započítá nová smlouva, zakotví v Prostějově na osmnáct let. Jak je to možné?
Tohle mistrovství je výjimečné. V této věkové kategorii proti sobě naposledy nastupují ti nejlepší vrstevníci. Pro vedení ITF je to prestižní podnik a chceme, aby probíhal bez potíží. A tuto jistotu v Prostějově máme.

MS družstev do 14 let

Mezinárodní tenisová federace ITF pořádá šampionát od roku 1991. První ročníky hostila japonská Nagoja. Od roku 1999 se finálový turnaj nejlepších šestnácti družstev dívek a chlapců hraje v Prostějově. V průběhu let si atmosféru mistrovství vyzkoušela řada velkých světových hvězd. Finálový turnaj si zahrála Amelie Mauresmová, Kim Clijstersová, Justine Heninová nebo Agnieszka Radwanská a také Lleyton Hewitt, Andy Roddick, Jo-Wilfried Tsonga, Rafael Nadal, Novak Djokovič. Z českých hráčů to byla například Lucie Šafářová, která v roce 2001 pomohla České republice k zisku světového titulu. Po posledním prodloužení smlouvy zůstane šampionát v Prostějově také v dalších dvou letech.

Které země byly největšími konkurenty České republiky?
V kontinentálních kvalifikacích mistrovství startuje témě dvě stě států. O pořádání finálového turnaje nejlepších šestnácti družstev je opravdu velký zájem. Státy se mění, přesto se dá říct, že získat pořadatelství se opakovaně snaží především země z Asie a Jižní Ameriky.

V čem jsou přednosti Prostějova?
Ubytování pro všechny výpravy přímo v tenisovém areálu. Skvělý realizační tým v čele s ředitelkou Petrou Černoškovou. A také místní klub, za který hrají hvězdy typu Petry Kvitové nebo Tomáše Berdycha. Na svých cestách jsem navštívil hodně klubů, ale na jiný podobný jsem nenarazil.

A byl první, který jste před lety navštívil po svém zvolení…
(úsměv) To by samo o sobě nestačilo. Ale nezastírám, že se do Prostějova a České republiky rád vracím. Už teď se těším na pražské finále Fed Cupu. Opět se potkám s řadou přátel. Třeba s Miroslavem Černoškem jehož společnost je dlouholetým marketingovým partnerem ITF.

Po vypršení nové smlouvy se počet finálových turnajů mistrovství světa do 14 let zastaví na čísle osmnáct. Není dvacítka lepší číslo?
O dalším pořadateli se bude rozhodovat za dva roky. To je dlouhá doba. Ale pokud se někdo zeptá na můj osobní názor, doporučím další prodloužení. Dvacítka je opravdu hezké číslo.Najdete na iDNES.czmobilní verze