Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Přes Ameriku ne. Matuš zkusí prorazit do golfové špičky via Hongkong

Stanislav Matuš, první kolo Czech Open 2010. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

20 2010
Život se mu převrací naruby. Ještě na začátku roku byl Stanislav Matuš studentem americké univerzity a měl to být on, kdo z českých golfistů prorazí do velkého profesionálního světa přes USA. Jenže doma hraje golf v Čeladné a tam vymysleli jiný projekt. Znějí v něm názvy míst jako Hongkong, Dubaj, ale třeba také Atzenbrugg...

Znamenalo to přestoupit k profesionálům, což Matuš udělal 19. července. Když dostane otázku na studium v zámoří, pokrčí rameny. To je momentálně passé. Doma mu nabídli sponzorskou podporu a plán, jaký se neodmítá. Většina českých golfistů si o něm může nechat jen zdát.

Dostat se na turnaj Alps Tour v Rakousku není pro českého hráče nemožné. Matuš hrál na začátku srpna Finance Life Open a vůbec ne špatně - podělil se o deváté místo. "Tím jsem získal pozvánku na další turnaj do Itálie," prozradil. Feudo di Asti Golf Open se v Piemontu hraje od 10. do 12. září.

"Je spousta dalších turnajů, kam se mohu dostat," dokázal jedenadvacetiletý golfista, že má do nové životní etapy chuť. A nepůjde jen o "třetí ligu", jakou představují turnaje Alps Tour a EPD Tour, jimiž Matuš samozřejmě nepohrdá.

Stanislav Matuš, první kolo Czech Open 2010.

Stanislav Matuš, první kolo Czech Open 2010.

Má silné zázemí, a tak jej hned po italském vystoupení čeká návrat do Diamond Country Clubu v rakouském Atzenbruggu, kde se mu před dvěma týdny tolik vedlo. Jenže tentokrát půjde o mnohem silnější konkurenci - Matuš si na témže hřišti zahraje Austrian Golf Open, turnaj European Tour. Ale ani to nebude vrchol.

Ten přijde až v listopadu v podobě startu na Hong Kong Open. Čech už na třetím turnaji European Tour v jednom roce? To tu ještě nebylo. "Mám skvělého promotéra," usmívá se Matuš a odkazuje na Stephena Flanagana, šéfa čeladenského golfového resortu a zástupce promotérské firmy Quirit Alfa, která v tomto týdnu pořádá Czech Open.

Bez kvalifikace

Největší golfový podnik na území České republiky je zároveň oním třetím (v pořadí prvním) Matušovým vystoupením mezi evropskou špičkou. Má ho už za sebou, protože se skóre šest ran nad par neprošel cutem do víkendové části.

To, že Matuš hrál obě kola v trojici s obhájcem titulu Oskarem Henningssonem a známým profesionálem Ignaciem Garridem ze Španělska, logicky zapadá do Flanaganových plánů, jaké má se svým novým protežé. Matuš to ví: "S vítězem jde vždycky kamera, to bylo pro mě nové, a večer jsem se viděl v televizi."

Stanislav Matuš, Czech PGA Masters 2010 v Sokolově.

Stanislav Matuš, Czech PGA Masters 2010 v Sokolově.

Díky tomu, že je domácím hráčem, dostal sponzorskou pozvánku na turnaj už podruhé. Loni jako amatér zahrál +4 a společně s Jiřím Kordou byli nejlepšími Čechy. Cutem ale neprošli ani před rokem. "Letos mi chyběl ten adrenalin," porovnal obě účasti Matuš. "Hrál jsem svůj normální golf, nemělo to šťávu," přiznal.

Program, který ho čeká, bude pro něj absolutní novinkou, takže dychtivost by se do jeho výkonu měla vrátit. A kdyby to snad nepomohlo, z Hongkongu se Matuš ve Flanaganově doprovodu přesune už v roli diváka na finále evropské série do Dubaje.

Moravia Silesia Open 2009 - 2. kolo, Stanislav Matuš

Moravia Silesia Open 2009 - 2. kolo, Stanislav Matuš

"Tam uvidím, jak se to hraje," podotkl k jednomu z absolutních golfových vrcholů roku, kde špička soutěží o podíly z dotace 7,5 milionu eur.

Pozvánek na různé turnaje podobného rázu jako Czech Open by měl Matuš získat víc i napřesrok, takže se letos nezúčastní kvalifikace o Challenge Tour či European Tour. Naopak, přece jen se podívá do USA: "Letím do Arizony, přes zimu budu trénovat tam."Najdete na iDNES.czmobilní verze