Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přeruší Clay českou vládu v Götzisu?

25 2006
Praha - Bryan Clay má pro víkend atraktivní cíl: ukončit po sedmi letech kralování českých vícebojařů v Götzisu. Tomáš Dvořák v Rakousku triumfoval dvakrát, Roman Šebrle ovládl prestižní mítink pětkrát. Oba však do víkendového klání nastupují se zdravotními handicapy. Role favorita připadá americkému mistru světa.

Navíc, vzhledem k aktuální kvalitní formě může Bryan Clay reálně atakovat i hranici 9000 bodů.

Možná jediný letošní desetibojařský souboj s Romanem Šebrlem zahájí na den přesně pět let poté, co český olympijský vítěz vytvořil v Götzisu světový rekord 9026 bodů.

Zatímco Clay se soustředí na výkon, oba čeští desetibojaři myslí zejména na splnění limitu na mistrovství Evropy (7800) a na to, jak šetřit zdraví.

Tomáš Dvořák při své jedenácté účasti má dobrou formu, ale pobolívá ho lýtko. Roman Šebrle do městečka pod rakouským Alpami odjel podesáté - handicapovaný kvůli zranění stehenního svalu.

Češi vyhráli v Götzisu posledních sedm mítinků, navíc drží šest nejlepších výkonů v historii slavného závodu. Letos ale zřejmě bude vládnout Clay. Ve startovní listině měl být i jeho krajan Tom Pappas, mistr světa z roku 2003 se však kvůli svalovému zranění odhlásil.

Mezi adepty na přední umístění jsou také bronzový olympijský medailista Kazach Dmitrij Karpov či Šebrleho parťák z tréninku Attila Zsivóczky z Maďarska, bronzový muž z mistrovství světa v Helsinkách.

Potvrdit svůj překvapivý titul halového mistra světa z Moskvy v sedmiboji, kde porazil Claye i Šebrleho, bude chtít Němec Andre Niklaus. Startovní listina v Götzisu je letos nejkvalitnější v historii, neboť pořadatelé získali celkem osmnáct vícebojařů, kteří mají osobní rekord lepší než 8000 bodů.

Mezi ženami bude tradičně největší hvězdou švédská olympijská vítězka, mistryně světa i Evropy v sedmiboji Carolina Klüftová ze Švédska, jež má na dosah čtvrtý götziský titul v řadě. Naposled závodila ve víceboji loni na MS v Helsinkách.

Za největší soupeřky bude mí Litevku Austru Skujteovou, stříbrnou olympijskou medailistku, a také Ludmilu Blonskou z Ukrajiny. Ve startovní listině jsou i kvalitní sedmibojařky Hyleas Fountainová z USA, Marie Collonvilléová z Francie či Němka Sonja Kesselschlägerová.

Závod zahájí v sobotu v 11:05 ženy, muži vyběhnou ke stometrovému sprintu o 25 minut později. Vítězka sedmiboje bude korunována v neděli kolem 15:15, muže čeká poslední disciplína běh na 1500 metrů od 18:00.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze