Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Překážkář Svoboda si na Evropě zkusí novou roli. Bude vlajkonošem

BULDOČÍ ZARPUTILOST. Překážkář Petr Svoboda ozdobil Odložilův memoriál českým rekordem na trati 110 metrů | foto: Volfík RenéČTK

20 2010
Touží po zlatu z mistrovství Evropy. Vždyť nikdo z jeho soupeřů neběžel letos rychleji. Ale zároveň si překážkář Petr Svoboda v Barceloně vyzkouší, jaké to je být vlajkonošem. Právě on totiž povede českou výpravu na slavnostní zahájení.

Na novou roli se těší, ale rozhodně z ní nedělá vědu. "Je to pro mě čest," řekl Svoboda ke své nominaci.

Co od pondělního slavnostního nástupu má čekat, ale neví. "Vůbec nevím, jaké to bude. Myslím, že vlajku budu držet jako svíčku při svatém přijímání," smál se. "Jen doufám, že to bude co nejkratší dobu, aby mě to teplo nevysálo. Ale prý to bude trvat jenom chvíli. Pak vlajky odložíme a dál to bude pokračovat bez nás," plánuje.

Pětadvacetiletý překážkář bude na stodesetimetrové trati jedním z největších favoritů. Tím spíš, že červnovým časem 13,27 sekundy vede evropské tabulky. "Jestli to je svazující? To ne, ale je to hodně příjemné," usmál se.

O víkendu na mistrovství republiky v Třinci zaběhl během jednoho dne dvakrát pod 13,40. Věří, že tento čas bude v katalánské metropoli stačit na medaili.

DŘINA. Dayron Robles (vlevo) a Petr Svoboda při závodě na 110 metrů překážek

DŘINA. Dayron Robles (vlevo) a Petr Svoboda při letošní Zlaté tretře

A tuší, že těmito výkony bude mít respekt soupeřů. "Přijdu a oni si řeknou: Je tu Petr, má dobrou formu, musíme s ním počítat." Nebude to prý jako kdysi. "Dřív to bylo: Má jeden uletěnej závod, to je v pohodě. Dá něco v rozběhu, ale ve finále se dostane do kolen," líčil.

Mezi největší soupeře bude počítat Artura Nogu z Polska, Andyho Turnera z Británie a Maďara Daniela Kisse. "Bát se mě určitě nebudou, ale ten respekt tam bude. Zvlášť u mých kamarádů Nogy a Kisse, což mě nejvíc těší."

Medaili by z Barcelony chtěl rovnou nejcennější. "Ale je nás až jedenáct favoritů. Uvidíme, jak budou soupeři naladění."

Smůlu jsem si snad už vybral

Přítel tyčkařky Jiřiny Ptáčníkové rovněž doufá, že už ho nepotká smůla posledních týdnů. Po Odložilově memoriálu laboroval se zraněným kolenem a palcem a 15 dní netrénoval. Na mítinku Diamantové ligy v Lausanne byl poprvé diskvalifikován pro ulitý start a závod v Ústí nad Labem doběhl s vyzutou tretrou.

"Už mi pár lidí říkalo, že tolik smůly, co mám letos já, že snad není možný. Doufám, že do Barcelony si štěstí povezu s sebou na kolečku. Že to špatné jsem si už vybral."

Naopak ho potěšil republikový šampionát v Třinci, kde perfektně odstartoval. "Poprvé v životě jsem trefil start. 0,115 je můj totální osobák. To je masakr." Stylem se stále více blíží svému velkému vzoru Kubánci Roblesovi. "Už jsem od něj něco odkoukal. Ještě je co dohánět, ale už je to něco, co jsme s trenérem chtěli."

Do Evropy stihne ještě čtvrteční start na Diamantové lize v Monte Carlu, kde větří překonání Roblesova světového rekordu 12,87 Davidem Oliverem.

Právě Američan za nejlepším časem zůstal minulý týden v Paříži o dvě setiny. "Myslím, že ho zaběhne. Je to takový Bolt a Robles dohromady," tvrdí Svoboda. "Pro mě to bude škola hrou, dostanu asi čouda. Ale já hlavně nechci prohrát s Kissem," uzavřel.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze