Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Českého bikera Slavíka čeká na jihu Afriky „boj o přežití“

Tomáš Slavík | foto: GoHD.cz

11 2014
Elitní biker Tomáš Slavík stojí před velkou životní zkouškou. Mistr světa a vítěz posledních dvou ročníků světové série ve fourcrossu se vrhl na sjezdy a v pátek ho v Jihoafrické republice čeká kvalifikace premiérového závodu Světového poháru v downhillu!

"Bude to jeden z nejtěžších závodů mého života, čistokrevný boj o přežití," svěřil se jablonecký závodník serveru MTBS.cz. "Ve fourcrossu už jsem získal všechny možné tituly a teď hledám nové výzvy."

Od podzimu se Slavík vrhl i na trénink sjezdů, aby na kole vydržel delší dobu. Během náročné přípravy zhubl o šest kilo.

"Na fourcrossovém kole jsem pořád stejně rychlý, jen s tím rozdílem, že už dokážu jet čtyřminutovou sjezdovou trať," tvrdí 26letý závodník s přezdívkou Datel.

Své schopnosti si otestoval při drsných městských downhillech v Jižní Americe. Už v prvním závodu v Brazílii chtěl v konkurenci předních světových jezdců útočit na stupně vítězů, ale v kvalifikaci mu v jedné z nejrychlejších pasáží tratě nečekaně explodovalo zadní kolo. Ve více než padesátikilometrové rychlosti dostal smyk a zastavil se až nárazem do hrazení.

"Pád v takové rychlosti, na betoně, schodech, mezi zdí a zábradlím - to je asi ten nejhorší scénář, který si může závodník představit. Naštěstí jsem byl kromě pár menších odřenin absolutně v pořádku," oddychl si Slavík.

Chuť si spravil v Chile, kde na závodu Valparaiso Cerro Abajo považovaném za nejtěžší městský sjezd světa vybojoval bronz. "Závodění v ulicích plných lidí, psů, schodů, plotů, velkých skoků a všemožných nástrah v rychlostech přes šedesát kilometrů je šílenost, ale paradoxně se mi to hodně líbilo," říkal Tomáš Slavík. "Třetí místo je pro mě skvělý výsledek v takové konkurenci jezdců Světového poháru. Poslední čtyři měsíce jsem makal na své fyzičce, abych dokázal zvládnout i dlouhé tratě a tento výsledek je důkazem, že vše šlape, jak má."

V letošní sezoně chce elitní fourcrossař vyzkoušet ještě pár dalších downhillových závodů. Důkazem je jeho nynější start na Světovém poháru v JAR. "Můžu jen překvapit, nikdo ode mě nic nečeká. Kdybych se dostal do první padesátky, bude to super. Svěťák není jen o fyzičce, ale i o zkušenostech, které já nemám," uvědomuje si Slavík a dodává, že jeho prioritou zůstává fourcross.

Kromě závodění Slavíka baví vymýšlet fourcrossové tratě. V Jablonci nad Nisou, kde nyní žije, postavil tu nejtěžší a vloni na ní pod názvem JBC 4X Revelations uspořádal závod světové série, který vidělo celkem 7 tisíc diváků. Nejlepší světoví rideři přijedou díky Slavíkovi do Jablonce i letos v létě - poznamenejte si do kalendáře datum 26. července.Najdete na iDNES.czmobilní verze