Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Děti budou závodit už bez politického balastu. A před zraky legend

Před Tomášem Kratochvílem se možná rýsuje slibná kariéra, David Svoboda už je olympijským vítězem. | foto: ČOV, Jan Malý

9 2015
Copak dnes dělá Šárka Kašpárková, mistryně světa v trojskoku z roku 1997 a majitelka dalších medailí? V pátek a v sobotu ji zastihnete v Praze na Julisce. Tam a na blízkém stadionu Kotlářka vyvrcholí republikovým finále OVOV čili Odznak všestrannosti olympijských vítězů pro děti základních škol, který před časem ožil zásluhou olympijských vítězů v desetiboji Roberta Změlíka a Romana Šebrleho.

Po atletické kariéře Kašpárková podnikala, v Brně si otevřela studio zaměřené na regenerační, rekondiční a redukční programy. Studio ale prodala a nyní je už čtvrtým rokem sportovní manažerkou zmíněného Odznaku všestrannosti olympijských vítězů pro školy z celé Moravy.

„Jde o projekt určený pro děti druhého stupně základních škol, který v rámci kampaně Česko sportuje organizuje Český olympijský výbor. Snaží se tak zvrátit nepříznivý vývoj v otázce fyzické připravenosti dětí a obyvatelstva vůbec,“ přibližuje Kašpárková.

Byl to divný název, ale prospěšná věc

Zkratka OVOV něco připomíná, před rokem 1989 existoval odznak zdatnosti BPPOV (Buď připraven k práci a obraně vlasti).

„Vlastně jde o oprášení někdejšího odznaku - ne všechno, co dřív fungovalo, bylo špatné, i když tehdy se do názvu musel nezbytně promítnout politický balast. Před pár lety to znovu založili Robert s Romanem, a i když se disciplíny trochu liší, je to výtečná věc,“ líčí bývalá atletka, která má na Moravě na starosti komunikaci se školami, semináře pro učitele tělocviku a organizaci besed i závodů.

S MISTRYNÍ SVĚTA. Děti z Újezdu si se Šárkou Kašpárkovou zaskákaly do dálky.

Šárka Kašpárková mezi dětmi.

Mladých sportovců se na Julisce a na Kotlářce sejde na šest set ze 170 škol z celé republiky. Účastníci finále vzešli z předchozích kol a budou soutěžit v desítce z dvanácti disciplín (devět povinných a jedna ze tří volitelných).

Zaútočí na čtvrtý triumf

Mezi účastníky nebude chybět ani talentovaný Tomáš Kratochvíl z Kaplice, jeden z favoritů v kategorii třináctiletých. Proč je mezi favority? Už v roce 2011, při druhém ročníku OVOV, závodil jako devítiletý mezi o rok staršími chlapci, a přesto skončil ve finále druhý. Rok nato už vyhrál a vítězství ve své kategorii zopakoval i v letech 2013 a 2014.

Nyní tedy může přidat čtvrté vítězství v řadě.

Právě úspěchy ve školním projektu jej přivedly až do atletického klubu Sokol České Budějovice, kde jej připravuje trenér Jiří Couf. „Mojí nejsilnější disciplínou je skok do dálky,“ má jasno mladý závodník a pochlubí se osobním rekordem 611 centimetrů. „Taky mi jde výška a běh na 60 metrů překážek,“ dodá a zmíní osobní maxima 173 cm, resp. 9,29 vteřiny.

Ve všech zmíněných disciplínách vede letošní domácí tabulky třináctiletých. Atletika už jej pohltila, byť má poměrně nabitý program. Škola, odpolední trénink v Budějovicích, večer příjezd domů, učení. Tak to má třikrát týdně, v dalších dnech trénuje v Kaplici.

Na diskotéky nebude čas

Co je na tom tak přitažlivého?

„To, že atletika je krásná,“ říká téměř zasněně a při slovech, že třeba ve fotbale či hokeji by si jednou mohl přijít na slušné peníze, jen zakroutí hlavou. „Fotbal ani hokej mě nebaví, jsou to tvrdé sporty. A rád se spoléhám sám na sebe, v atletice si za úspěch nebo neúspěch vždycky můžu sám. Když něco pokazím, můžu se zlobit jen sám na sebe, ne na někoho jiného,“ má jasno.

Disciplíny OVOV

1. běh na 60 m
2. skok daleký
3. hod medicinbalem
4. shyby
5. švihadlo
6. trojskok z místa (žabáky)
7. kliky
8. leh-sedy
9. hod míčkem
10. volitelná disiplína (basketbalový dribling, plavání, běh na 1 000 m)

A co diskotéky, kam pomalu začnou mířít jeho vrstevníci? „Obávám se, že na takové věci nebudu mít čas. Mnohem radši budu chodit na atletické tréninky,“ pokýve rozhodně hlavou.

Je teprve na začátku cesty, možná se jednou stane hvězdičkou, ale takhle vůbec neuvažuje. Jeho sportovní sen? „Teď se připravuju na mistrovství republiky starších žáků, tedy i patnáctiletých. Kdybych tam ve výšce a dálce nebyl jen do počtu, bylo by to prima. A rád bych se pořád zlepšoval,“ řekne v poklidu.

Jeho sportovní vzory? „To je jasné, Robert Změlík, Roman Šebrle a David Svoboda, vždyť jsou to olympijští vítězové,“ odpoví uznale.

Přijde i Dana Zátopková

Ti všichni se spolu s dalšími slavnými sportovci zúčastní páteční podvečerní exhibice (začátek v 17.25) právě v disciplínách OVOV, soutěžit v desítce disciplín bude i pět desítek učitelů. Mezi přihlížejícími nebude chybět Dana Zátopková, bratři Svojanovští, Jiří Daler a množství dalších legend, v pátek kolem 19.00 hodiny proběhne autogramiáda.

„Odznak všestrannosti je úžasná věc,“ má jasno David Svoboda, který se příští rok vydá do Rio de Janeira za obhajobou olympijského zlata z Londýna.

„Protože všestrannost je dobrá vždycky. A pro každého. I vědec, který bádá u mikroskopu, vydrží bádat déle a kvalitněji, když bude v dobré fyzické kondici. Pohyb je důležitý pro všechny profese. Snažíme se tomu jít naproti, je prima, když lidé udržují rovnováhu těla i ducha od malička. Proto tenhle odznak má smysl,“ je přesvědčený Svoboda, jedna z tváří projektu.Najdete na iDNES.czmobilní verze