Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Před MS budu závodit jen pětkrát, řekl Bolt. Vejde se na seznam i Ostrava?

NEDÁ MU SPÁT. Usain Bolt myslí na rekord na trati 300 metrů, který letos v deštivé Ostravě nepřekonal. | foto: Sznapka PetrČTK

24 2010
Pořadatelé atletické Zlaté tretry sbírají indicie. Francouzský deník L´Équipe: Před mistrovstvím světa v Koreji chce Usain Bolt startovat jen pětkrát. Italský Corriere dello Sport: Bolt by chtěl běžet třístovku v Ostravě. A Tretra doufá, že oslava 50. jubilea mítinku proběhne s těmi nejlepšími gratulanty.

"Teď vidím naše šance dostat se na seznam tak na 70 - 80 procent," tvrdí sportovní manažer mítinku Alfonz Juck. "Aktuální stav je stejný jako v minulosti, přesně takový, jak má v tuhle chvíli být."

Bolt pětici vyvolených ještě neoznámil, ale tady jsou náznaky, kam ho srdce táhne:

Určitě New York kvůli jamajské komunitě. Pravděpodobně Řím, kde ještě nikdy nestartoval. Říkal, že by se rád vrátil do Stockholmu, protože už tam dvakrát prohrál. Pak se asi rozhodne mezi Paříží a Lausanne, kde se mu dobře běhá zatáčka a startoval by asi na dvoustovce.

"A my bojujeme o to páté místo," říká Juck. Ve prospěch českých organizátorů hraje to, že Bolt má Ostravu rád a Ostrava má ráda jeho.

"Už nevíme, co výjimečného vymyslet, čím ho obdarovat," dumá slovenský manažer. "On dostává dárky na celém světě, potkává se se spoustou lidí a možná právě to, že Ostrava je klidnější, mu vyhovuje. Není tam takový stres, fanatický zájem. Je třeba vyladit detaily a mohlo by to vyjít."

Pokud jamajský blesk v květnu na vítkovický stadion opravdu dorazí, připíše si pátou účast. Na jaké trati, zatím pořadatelé nevědí.

"Jsme připraveni pro něj udělat cokoliv - stovku, dvoustovku," slibuje Juck. "Třeba i trať 300 metrů, kdyby mu ten nepřekonaný rekord z loňska nedal spát."

Světový rekordman absolvoval minulý týden turné po Evropě. Ujistil, že rok 2011 bude na rozdíl od tohoto brát velmi vážně. Prozradil, že už intenzivně trénuje a pro L´Équipe taky prohlásil: "Stovka se dá zaběhnout za 9,4 sekundy."

Letos se cena za start Bolta pohybovala kolem 350 tisíc amerických dolarů a i když tahle sezona nebyla nijak oslnivá, cena dolů nespadne.

A nepoleze nahoru, ani pokud by si pořadatelé přáli, aby olympijský šampion startoval na nejprestižnější trati - stovce. "Jeho cena není závislá na disciplíně," ujišťuje Juck.

Jeho velkým snem je přivést do Ostravy i Američana Tysona Gaye ("Jenže on nechce běžet v Evropě před mistrovstvím Ameriky, které bude zároveň kvalifikací na MS v Tegu."), v hledáčku je i Jamajčan Asafa Powell ("Rád jezdí do Říma, který je v kalendáři před Tretrou a to se dá dobře spojit.").

Ale dostat všechna tři sprinterská esa do jednoho závodu, to je nemyslitelné. "A nezaplatitelné," ví Juck. "Navíc v roce mistrovství světa by na něco takového nepřistoupili!"

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze