Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Před finále PGA Tour: Žebříček je moc složitý, pojďme ho zjednodušit

Loňský vítěz Tour Championship Phil Mickelson a vítěz FedEx Cupu Tiger Woods. | foto: AP

21 2010
O víkendu vyvrcholí hlavní část sezony nejprestižnější golfové série - americké PGA Tour. Kdo má šanci vyhrát? Kvůli fedexcupovým bodům a jejich udělování není zrovna lehké v tom mít přehled.

Vedení PGA Tour se pochopitelně snaží mít co nejzajímavější závěr sezony. Přinese to větší sledovanost a tím i peníze. Proto v roce 2007 vznikl FedEx Cup, dle kterého se určují ti nejlepší hráči sezony. Předtím se stávalo, že Tiger Woods či jiné hvězdy závěr PGA Tour vynechávaly.

FedEx CUp

1. Matt Kuchar (USA) 4935 bodů
2. Dustin Johnson (USA) 4299
3. Charley Hoffman (USA) 3449
4. Steve Stricker (USA) 3372
5. Paul Casey (Anglie) 3015

První dva ročníky FedEx Cupu na dramatičnosti také mnoho nepřibraly. V roce 2007 vyhrál Tiger Woods, o rok později měl při zranění Woodse jistý titul už před závěrečným Tour Championship Vijay Singh.

Loňský ročník přinesl souboj velikánů, když Phil Mickelson sice vyhrál Tour Championship, ale FedEx Cup získal Tiger Woods.

Turnaj play-off významnější než GrandSlam

Už tehdy se ale začaly ozývat hlasy po další změně. O co konkrétně jde? Aby bylo play-off zajímavější, nejenže se body upravují, aby rozdíly mezi hráči nebyly velké, ale zároveň jsou závěrečné čtyři turnaje bonusově ohodnoceny. Pokud golfista jeden z nich vyhraje, dostane 2 500 bodů - což je pětkrát více než při běžném turnaji.

Matt Kuchar, The Barclays, 4. kolo

Matt Kuchar, vedoucí muž FedEx Cupu.

Bonusy jsou dokonce natolik "přepálené", že pokud by hráč dosáhl snu každého profesionálního golfisty, zisku Grand Slamu (vítězství na všech čtyřech major turnajích v jednom roce), stejně by měl méně bodů než vítěz jediného turnaje play-off. Za major turnaj totiž vítěz dostane 600 bodů. Přitom co se prestiže týče, nedá se vítězství na turnaji play-off s kouskem, který se v moderním golfu nikomu nepovedl, moc srovnávat. Grand Slam získal jen legendární Bobby Jones v roce 1930, tedy v době, kdy ještě nebylo Masters a mezi majory se počítaly britské a americké openy a amatérské šampionáty stejných zemí.

Golfový expert a novinář Gary Van Sickle volá po tom, aby se zrušily fedexcupové body a hráči se v play-off hodnotili podle ran nad/pod par. "Pokud chce PGA Tour zajímavější pro diváky, musí být žebříček snadno srozumitelný. Televizní stanice se sice při přenosech snaží ukazovat, jak bude žebříček vypadat po turnaji, ale každou minutu je to úplně jiné," uvedl Van Sickle.

Chyběl by Mickelson, Woods by hrál

"Jednoduše by se sčítalo skóre každého hráče ve všech kolech play-off," dodal. "Každý hráč by tak věděl, na čem je."

"Za to, že by hráč vyhrál turnaj play-off, by mohl dostat bonus pěti ran k dobru."

Pokud by se letos hrálo na skóre, pak by ve finále chyběli hráči jako Phil Mickelson, Geoff Ogilvy, Justin Rose, Tim Clark, Ben Crane, Čche Kjong-ču. Ale také Jim Furyk, jenž byl diskvalifikován z prvního turnaje, protože dorazil o pět minut později na pro-am turnaj.

Naopak mezi třicítkou nejlepších, kteří budou na Tour Championship startovat, by byl i Tiger Woods, jenž by byl po třech turnajích na skóre -18. Vedoucí Matt Kuchar pak na -29. Velký skok by zažil například Jang Jong-un, jenž ve FedEx Cupu skončil 67., přestože při součtu ran je na 14. příčce.

"Nebylo by zajímavé sledovat, jak se Tiger snaží smazat Kucharův náskok patnácti ran?" ptá se Van Sickle. Hodnocení podle skóre by dle něj sice nereflektovalo výkony v základní části sezony, ale není tomu tak ani dnes. Anení tomu ani při jiných sportech. "Když loni začínalo play-off, také nikoho nezajímalo, kolik Yankees vyhráli zápasů," naráží na baseball.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze