Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Před českým SP sjezdařek se dělá sníh

13 2003
Praha - Už za měsíc se na českém území koná historicky první sjezdařský Světový pohár. Přípravy ve Špindlerově Mlýně vrcholí. Domácí reprezentace bude mít tři želízka v ohni - Petru Zakouřilovou, Šárku Záhrobskou a Evu Kurfürstovou. "Teď je naším hlavním cílem jezdit do 30. místa," uvedl šéftrenér Sochor.

Dostat jeden z vcholných podniků sezony do Špindlerova Mlýnu dalo velkou práci. Pořadatelé o to usilovavali přes deset let. Teď se dočkali - 13. až 14. prosince se uskuteční obří slalom a slolom žen. Náklady dosahují 20 milionů korun. "Jde o desetkrát větší závod, než u obvyklého Evropského poháru," konstatoval generální sekretář Aleš Krýzl.

Už druhým dnem stříkají organizátoři na spodní části černé sjezdovky sníh. "Klimatické podmínky to dovolují. Zkoušky nové technologie dopadly nad očekávání dobře," pochvaloval si člen organizačního výboru Oldřich Dajbych.

"Ale řešíme i potíže, třeba pojištění závodů. Zatím ho nemáme. Během příštího týdne nám oznámí své rozhodnutí jedna anglická pojišťovna, zároveň jednáme i o spolupráci s rakouským svazem," doplnil Krýzl.

Příprava českých závodnic je rozdílná. Zatímco Eva Kurfürstová má za sebou už zahajovací obří slalom Světového poháru v rakouském Söldenu a teď ladí formu na Evropský pohár ve Francii, další pilíře národního výběru se chystají v zahraničí.

Pětadvacetiletá Petra Zakouřilová je už tři dny ve Spojených státech, kde se připravuje na závod v Park City (28. - 29. listopadu), o sedm let mladší Šárka Záhrobská je momentálně v Rakousku. "Jezdí tam, kde je kvalitní sníh. V Americe většinou je. Jsem rád, že se Záhrobská uzdravila a bude k dispozici," řekl Sochor.

Kurfürstová skončila v premiérovém klání v Söldenu v prvním kole 42., do druhého tedy nepostoupila. "V Rakousku jsem obří slalom považovala jen za  přípravný závod. Výsledek byl podle mého očekávání. Je vidět, že moje příprava se ubírá dobrým směrem," řekla s úsměvem Kurfürstová.

Jela na poslední chvíli za Šárku Záhrobskou, která si natáhla kolenní vazy. "Ne, že bych jezdila špatně, časový odstup nebyl velký, ale chybělo mi asi patnáct tréninkových jednotek. Proto jsem nebyla úplně připravena a v ideální formě."

Prvním stěžejním bodem sezony bude pro karvinskou sjezdařku a další členky reprezentace právě Špindlerův Mlýn. "Závodnice mají dobrou formu, případný úspěch ve slalomu by mohl výrazně pomoci k popularuzaci tohoto sportu," podotkl Dajbych.

Nakolik je výhoda domácího prostředí významná? "Znalost kopce by měla být pro dobrou lyžařku pozitivní. Ale záleží na každém, jak okolnosti vnímá," zamyslel se hlavní trenér.

Právě kvůli náročnému programu v Evropě vynechá Kurfürstová závod v Park City. "Přiletěla bych někdy 3. prosince a hned bych se musela hnát na další závody Evropského poháru. Kdysi jsem měla potíže se štítnou žlázou, proto mám teď trochu problémy s aklimatizaci a reaklimatizací. Jiná závodnice by možná rychlé přesunu zvládla."

Cíl do nové sezony má šestadvacetiletá reprezentantka jasný. "Zatím mám jisté pouze dva starty na Světových pohárech, ostatní si budu muset vybojovat dobrými výsledky. Ráda bych navázala na ty z minulé sezony. V Evropském poháru bych se chtěla dostat do špičky, což znamená do 30. místa. A v seriálu Světových podniků bych ráda alespoň dvakrát bodovala," říká s dobrou náladou.

Špindlerův Mlýn pro ní bude lákavým závodem. "Už se moc těším. Doufám, že bude sníh a že se závod uskuteční. Doma startuji ráda. Dokáži se vyhecovat, znalost terénu mi pomáhá. Věřím, že bych ve slalomu, který je moji silnější stránkou, mohla udělat zajímavý výsledek," dodala Kurfürstová. 

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze