Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Souboj hvězd i bitva o letenku do Ria. Pražský maraton se blíží

Pražský maraton se běží už tuto neděli - za účasti mnoha domácích i zahraničních hvězd. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

5 2016
Znovu nabídne rekordní čísla, zahraniční hvězdy i domácí esa. Letošní, 22. ročník Pražského maratonu, však bude mít ještě jednu zápletku navíc. Řada českých běžců bude v neděli usilovat o limit na olympiádu v Riu, mezi nimi třeba Eva Vrabcová Nývltová, Jan Kreisinger či Jiří Homoláč.

Ze Staroměstského náměstí letos vyběhne 10 600 závodníků, mezi nimi celkem 79 elitních atletů, tedy rekordní číslo. Nejde o náhodu; nejen čeští běžci budou usilovat o splnění olympijského limitu. „Neděle bude důležitá i pro běžce z Brazílie, Mongolska, Izraele, Finska nebo Kyrgyzstánu,“ popsala manažerka elitních běžců Jana Moberly, dohromady bude o vstupenku do Brazílie v Praze usilovat 33 atletů.

Pozornost však budou poutat zejména domácí závodníci. Eva Vrabcová-Nývltová, úspěšná běžkyně na lyžích, vyhlásila, že se letos zaměří na atletiku - a neděle pro ni bude rozhodující. Právě na maratonu v Praze má jedinou šanci splnit limit pro Rio, dosud však takovou vzdálenost přitom nikdy neběžela.

„K limitu se úplně neupínám,“ řekla. „Obavy trochu hlodají, protože maraton je nevyzpytatelný. To, že ho poběžím poprvé, mě trošku straší. Nicméně prioritní je, že se neskutečně těším.“

Běh před předsudky

Letošní ročník Pražského maratonu si zaběhne i osm štafet se žlutou stužkou a mottem „Uteč předsudkům“. Budou složené z vězňů, bývalých odsouzených, příslušníků vězeňské služby, zástupce kanceláře ombudsmana a ředitelů velkých firem. Akce nazvaná Yellow Ribbon Run má za cíl upozornit na problém zaměstnanosti osob po výkonu trestu.

Ženský A-limit atletického svazu je 2:35 hodiny. Kromě Vrabcové Nývltové budou o olympiádu usilovat i Monika Preibischová či Ivana Sekyrová, mezi muži pak Jiří Homoláč, Vít Pavlišta, Petr Pechek a Jan Kreisinger, pro ně je A-limit 2:15.

„Když se na olympiádu jednou dostanete, chcete tam znovu. I když se mi v Londýně v roce 2012 neběželo dobře, bylo teplo a úplně mi to nevyšlo, stejně se na hry vrátit chci,“ prohlásil Kreisinger, který se na Pražský maraton chystal na Tenerife. „Ale bude to hrozně těžké. Limit je o minutu a půl těžší než můj osobák.“

Hlavní favorité závodu budou ze zahraničí. Výhru obhajuje Keňan Felix Kandie, vyzve ho třeba šampion z roku 2010 Eliud Kiptanui, který stále drží rekord závodu 2:05:39, či Patrick Terer, jenž zvítězil před dvěma lety.

Mezi ženami patří k hlavním hvězdám běžkyně z Etiopie. Biruktayit Degefa Eshetu letos zvítězila na maratonu v Houstonu, její krajanka Marta Lema si zase letos v Siamenu zaběhla osobní rekord 2:24:32.

„Myslím, že takhle dobré startovní pole ještě Praha neviděla,“ řekla Moberly. A Carlo Capalbo, zakladatel a prezident organizačního výboru RunCzech, se těši: „Pokud bude při závodě panovat příznivé počasí, můžeme se těšit na skvělé časy.“

Předpověď zatím takové vyhlídce svědčí, v neděli by mělo být polojasno a teploty kolem 20 stupňů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze