Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pražské mistrovství světa ve frisbee začíná: 700 zápasů zdarma a žádný rozhodčí

3 2010
Světový šampionát klubů ve Frisbee Ultimate patří k největším akcím svého druhu a Českou republiku zde poprvé reprezentují hned tři týmy. Celkem se jich sjede 136 z 37 zemí světa, včetně obávaných týmů amerických. Na všechny zápasy je vstup pro diváky zdarma.

Frisbee není jen plastový talíř do parku, ale také špičkový disk, se kterým se hraje unikátní týmový sport Frisbee Ultimate. A Češi mají nejlepší příležitost prohlédnout si tento sport na vlastní oči. Do Prahy se sjely nejlepší týmy z celého světa, aby se tu utkaly o medaile ve čtyřech kategoriích. Turnaj trvá od 4. do 10. července, kdy se na 18 pražských hřištích odehraje více než 700 zápasů.

Hra Frisbee Ultimate

Hra Frisbee Ultimate se vyznačuje férovostí a vzájemným respektem hráčů...

Hra Frisbee Ultimate

... přesto je extrémně fyzicky náročná, velice dynamická a plná zvratů.

"Svěření pořadatelství takto velkého turnaje do rukou tak malé země není samozřejmost. Je to pocta a zároveň výzva a příležitost, která se v tomto regionu nebude v brzké době pravděpodobně jen tak opakovat," váží si možnosti pořádat šampionát ředitelka turnaje Jana Vejmelková. Ona i další členové organizačního týmu doufají, že právě mistrovství světa umožní představit tento netradiční sport české veřejnosti.

Mistrovství světa - kdy a kde

Více než 700 zápasů se odehraje na 18 hřištích v okolí stadionů Strahov a Slavia.

Vstup pro diváky je ve všech případech zdarma.

Slavnostní zahájení: neděle 4. července od 18:00 na atletickém stadionu Slavia ve Vršovicích (české Hot Beaches proti kanadským Storm)

Vybrané zápasy dne: v pondělí, úterý a čtvrtek na atletickém stadionu Slavia ve Vršovicích od 18:00

Finále kategorie Masters: pátek od 17:00 na atletickém stadionu Slavia ve Vršovicích

Další finálové zápasy: sobota 10. července od 9:00 (kategorie Mix), 11:30 (kategorie Ženy) a 14:00 (kategorie Open)

Další zápasy: V obou areálech, na Strahovském stadionu a v jeho okolí a pak zejména v tréninkovém areálu Slavie ve vršovickém Edenu, se bude hrát každý den od 8:30 do zhruba páté hodiny odpolední.

(zdroj: oficiální stránky wucc2010.com)

Česká asociace létajícího disku (ČALD) pořádá mistrovství světa i díky tomu, že úspěšně zvládla organizaci mistrovství Evropy v roce 2001. Čeští diváci mohou fandit třem českým týmům:

  • Hot Beaches v kategorii Ženy
  • Silence v kategorii Open
  • Velká Morava v kategorii Mix

Favority turnaje jsou ovšem americké týmy, právě na amerických univerzitách se sport Frisbee Ultimate koncem 60. let minulého století zrodil. Ze studentské kratochvíle se poměrně rychle rozvinul do sportu s propracovanými pravidly.

Hra Frisbee Ultimate

Bod získává družstvo za chycenou přihrávku do koncové zóny. Než ale k úspěšnému skórování dojde, musí sedmičlenný tým překonat téměř 100 metrů, přičemž disk nesmí spadnout na zem a protihráči každé přihrávce intenzivně brání. Jedinou cestou k bodu jsou přesné hody, rychlý běh, nápadité náběhy a propracovaná taktika.

Mistrovství světa klubů v ultimate frisbee se poprvé uskutečnilo v Kolíně nad Rýnem v roce 1989. Do roku 1999 se turnaj konal ve dvouletých cyklech, v současnosti je to každé čtyři roky. Kvalifikovat se na něj mohou nejlepší týmy z členských zemí Světové asociace létajícího disku (WFDF). Prim hrají americká, kanadská, japonská a britská družstva.

Žádný rozhodčí, důležitý je "spirit of the game"

Pro diváky, kteří nejsou se sportem Ultimate seznámeni, mohou být pravidla zpočátku zmatečná. Na stometrovém hřišti o šířce 35 metrů proti sobě hraje sedm hráčů na každé straně, kteří si vzájemně přihrávají Frisbee disk. Hráč, který disk drží, s ním nesmí běhat, musí jej hodem přihrát svému spoluhráči. Cílem je hodit disk do "koncové zóny". Když ho tam kolega z týmu chytí, družstvo získává bod.

Zajímavou charakteristikou Frisbee Ultimate je absence jakýchkoli rozhodčích. Celá hra je postavena na smyslu pro fair play, a hráči si sami hlídají, aby neporušovali pravidla. Pokud k nějakému porušení pravidel dojde, hráči sami hru přeruší a bez velkých scén vzápětí pokračují ve hře. Při vypjatých utkáních může výjimečně dojít i k rozporu, a v takovém případě se celá sporná situace opakuje. V žádném případě není za porušení pravidel někdo trestán, nevylučuje se, nejsou zde penalty nebo žluté karty.

V zápasech Frisbee Ultimate tedy nikdy nemůže rozhodčí některý z týmů svým nepřesným úsudkem poškodit - hráči sami dbají na to, aby dodržovali pravidla sportu i vzájemné slušnosti. Právě toto zdánlivě nesmyslné opatření dělá z Ultimate "více než jen sport".

Hra Frisbee Ultimate

Frisbee je bezkontaktní hra, to ale neznamená, že by se hráči při hře nezapotili. Naopak, díky dlouhým přihrávkám 175g diskem patří tento sport k těm nejběhavějším.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze