Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pražská dopingová laboratoř nevyhovuje

13 2000
Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zjistil, že jedenáct z 25 oficiálních dopingových laboratoří nesplňuje všechny stanovené standardy. Mezi středisky, která fotbalovou terminologií obdržela 'žlutou kartu', je i pražská laboratoř. Pokud se těmto pracovištím nepodaří do 1. květa zjednat nápravu tak, aby vyhovovala předepsaným normám antidopingového kodexu olympijského hnutí, hrozí jim snížení statusu a odebrání akreditace. Podle vedení MOV nevyhovují vedle Prahy ani laboratoře v Bangkoku, Římě, Lausanne, Lisabonu, Madridu, Montrealu, Moskvě, Paříži, belgickém Gentu a malajském Penangu.

"Tyto laboratoře byly varovány a nedostaly příslušný certifikát," sdělil agentuře Reuters generální sekretář MOV Francois Carrard. "Nejedná se o problém s vědeckými postupy nebo kvalitou testování. Jde o zajištění kvality procedurálních standardů při sbírání vzorků, jejich zabezpečení a uchovávání, kterými je třeba se řídit," upřesnil Carrard.

Vedoucí pražské laboratoře Jiřina Šlechtová se nechtěla k situaci vyjadřovat s tím, že zatím nemá k dispozici oficiální zprávu MOV.

Laboratoře se sníženým statusem nebudou moci testovat vzorky odebrané v jiné zemi. V jejich kompetenci bude pouze ověřování 'domácích' vzorků a pozitivní výsledky A-zkoušek bude muset předkládat k přezkoumání laboratoři s akreditací MOV. S výjimkou Bangkoku a Penangu budou mít laboratoře možnost získat zpět akreditace nejdříve 1. ledna 2002, asijská pracoviště by si musela počkat ještě o rok déle.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze