Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pravidla jsou špatná! hřímají rozhádaní a zase usmíření hráči

Do dvou až tří měsíců by se mohlo pravidlo o drážkách změnit tak, aby ho nebylo možné obcházet | foto: AP

4 2010
Jeden se omluvil, druhý ustoupil. Scott McCarron i Phil Mickelson si totiž myslí, že nová pravidla o drážkách na holích profesionálních golfistů jsou špatná. Možná dosáhnou jejich změny.

Když se v úterý před turnajem Northern Trust Open sešli hráči s vedením PGA Tour, atmosféra už byla klidnější. McCarron se veřejně omluvil Mickelsonovi za to, že jej nazval podvodníkem. 

Mickelson, druhý hráč světového žebříčku, o den později prohlásil, že nepoužije kontroverzní hůl Ping Eye 2, s níž hrál před týdnem v San Diegu (spolu s několika dalšími) a zavdal McCarronovi příčinu ke kritice.

McCarron se umírnil po setkání s komisionářem PGA Tour Timem Finchemem. Nicméně neustoupil z názoru, že používání dvacet let staré hole není správné.

ČTĚTE VÍCE

Výrobek firmy Ping porušuje nová pravidla, ale díky dávné mimosoudní dohodě je povolen.

Představitel konkurenční firmy Callaway Randy Peterson uvedl, že Mickelson díky staré wedži dosahoval až o čtvrtinu větší rotace míčku než ostatní hráči. Díky tomu měl míček více pod kontrolou i při hře z roughu.

"Respektuji ostatní hráče a vzhledem k tomu nebudu s touto holí dál hrát," uvedl nejsledovanější muž série po příjezdu do Riviera Country Clubu.

Phil Mickelson, San Diego Open

McCarron řekl, že měl s Mickelsonem zajímavou konverzaci. "Zjistili jsme, že jsme na stejné lodi," dodal. Je otázka, jak dlouho, protože Mickelson je ochoten hůl znovu použít, jestliže pravidlo zůstane, jak je, a jiní s ní v tichosti budou hrát.

ČTĚTE TAKÉ

McCarron hovořil i s Finchemem a po tomto rozhovoru uvedl, že čeká změnu pravidla. Ta by dle jeho slov měla přijít do tří až čtyř měsíců.

PGA Tour přesně neví, jak situaci vyřeší. Šéf společnosti Ping John Silheim prohlásil, že PGA Tour nemůže zavést pravidlo, které je odlišné od regulí americké golfové asociace. A právě USGA se s Ping dohodla na tom, že wedge Ping Eye 2 bude vždy vyhovovat pravidlům. Solheim nicméně dodal, že je ochoten o případných změnách vyjednávat.

Scott McCarron, San Diego Open

"Smutné je, že se to neřešilo dřív," řekl také McCarron. Solheim mimo jiné prohlásil, že už v roce 2007 jeho společnost upozornila v dopise vedení PGA Tour, že tento problém může nastat.

Do debat se zapojil i Padraig Harrington. Populární Ir přicestoval do místa konání i s kontroverzní wedží a prohlásil, že je nutné, aby PGA Tour dala jasné stanovisko, zda se s touto holí může hrát či ne. Zda s ní nakonec na hřiště vyrazí, si prý ještě rozmyslí.

Padraig Harrington

Sám se prý přiklání k tomu, aby hra s Ping Eye 2 byla zakázána, ale pokud tomu tak nebude, je prý těžké odolat výhodě, kterou dává. "Nevím, jak by se to ošetřilo právně, třeba by se hrálo podle pravidel R&A (Royal & Ancient v St. Andrews, má na starosti pravidla všude po světě kromě USA a Mexika, dohodu se společností Ping nemá - pozn. red.) a problém by už nebyl. Nebo by ustoupila společnost Ping," uvedl Harrington. Podle něj tu je ještě možnost, že všichni hráči veřejně prohlásí, že se s dvacet let starou wedží hrát nebude.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze