Paternosterem do pravěku. Výstava přibližuje počátky basketbalu

Basketbalové hřiště bylo za první republiky i na střeše pražského Paláce YMCA. Na fotografii trénuje místní chlapecký tým. | foto: YMCA

7 2017
Zatímco čeští basketbalisté končí své působení na mistrovství Evropy, jejich předchůdcům věnuje pražský Palác YMCA speciální výstavu. Ta potrvá od 9. září do 10. října a má připomenout letošní 125. výročí od vzniku basketbalu. Vstup na ni bude zdarma.

Výstava v Paláci YMCA v ulici Na Poříčí provede návštěvníky počátky basketbalu od vůbec prvního utkání na sportovní škole ve Springfieldu ve státě Massachusetts až po první ligové basketbalové zápasy v Československu.

„Návštěvníci se mohou projet naším paternosterem a v jednotlivých patrech si prohlédnou fotografie nebo dobové dokumenty, které jim přiblíží, jak se basketbal vyvíjel,“ říká Petra Otřísalová, ředitelka Paláce YMCA.

125 let basketbalu v YMCA

Výstava o historii basketbalu v Paláci YMCA, který byl v roce 1928 původně postaven jako moderní ubytovna svobodných mladých mužů, potrvá od 9. září do 10. října.

Návštěvníci mohou do paláce v ulici Na Poříčí dorazit každý den od 8 do 20 hodin. Vstup na výstavu je zdarma.

V mezaninu bude umístěn také basketbalový koš s míčem. „Každý návštěvník si tu bude moci vyzkoušet svoji přesnou mušku,“ dodává Otřísalová.

Vedle moderního koše bude k porovnání také replika původního koše na broskve, do kterého se studenti vysokoškolského tělocvikáře Jamese Naismitha v zimě 1891 poprvé strefovali tehdy ještě fotbalovým míčem.

Aby mohli studenti hrát kolektivní sport i během zimních měsíců, pověsil tehdy Naismith broskvové koše na balkony tělocvičny. První zápas skončil 1:0, protože bylo nutné hru přerušit a míč z koše vylovit. Právě před 125 lety, v roce 1892, pak nahradily koše na broskve koše upletené z drátu, jimiž míč mohl propadávat, čímž se oficiálně zrodila nová kolektivní hra - basketbal.

Už v roce 1898 přinesl nový sport do českých zemí gymnaziální učitel Jaroslav Karásek, který ho představil v podobě veřejného utkání na slavnostech školní mládeže ve Vysokém Mýtě. První organizované utkání se ale odehrálo na podzim 1919 v žižkovské sokolovně, kdy se proti sobě postavila dvě družstva lehkých atletů.

Nepřemožitelný tým

Pražská YMCA, která v paláci Na Poříčí vznikla jako odnož celosvětové mládežnické organizace v dubnu roku 1928, se o rozvoj basketbalu v Praze a Československu zasloužila velkou měrou. Díky mezinárodní spolupráci mládeže se sportovní trendy z americké Ymky do té pražské šířily velmi rychle.

Tým YMCA Praha díky tomu neměl v Praze a ani v československé lize, která byla založena v roce 1929, až do druhé světové války konkurenci. Prvních devět ročníků československé ligy vyhráli právě hráči Ymky.

Mezi dobovými fotografiemi průkopníků basketbalu bude k vidění také několik novinových článků z 20. a 30. let nebo inzeráty na basketbalové vybavení. „Uncas YMCA poráží Pražskou pětku, hráče Pražského Sokola, 28:21. Oba teamy hrají příliš tvrdě, rychle, ale nepřesně. Hlavně Pražská pětka používá zbytečně tělesné zdatnosti na úkor techniky,“ informoval například čtenáře článek ve sportovní rubrice z roku 1932.

Domácí zápasy hrál tým pražské Ymky v tělocvičně paláce Na Poříčí, která se v podobě z roku 1928 dochovala dodnes. A to včetně architektonicky zajímavého řešení běžeckého oválu s klopenými zatáčkami, který se nachází na ochozu nad palubovkou. „Soutěžní basketbal se tady už ale nehraje. Máme v tělocvičně jen jeden tréninkový koš,“ dodává Otřísalová. Rozměry basketbalového hřiště z dvacátých let už totiž neodpovídají těm současným.

125 let basketbalu v YMCA * Výstava o historii basketbalu v Paláci YMCA, který byl v roce 1928 původně postaven jako moderní ubytovna svobodných mladých mužů, potrvá od 9. září do 10. října. * Návštěvníci mohou do paláce v ulici Na Poříčí dorazit každý den od 8 do 20 hodin. Vstup na výstavu je zdarma.Nejčtenější

ZVOLNĚNÍ: Kde vládnou „žoldáci“ a kdo v extralize věří odchovancům

Juraj Bezúch z Hradce Králové (vlevo) se snaží přelstít brankáře Chomutova...

Vsaďte se, že minimálně jednou tenhle bohulibý vzkaz přiletěl i z vašeho oblíbeného klubu: „Větší...

Plíšková v Moskvě po debaklu končí, o Turnaj mistryň ale nepřišla

Karolína Plíšková na turnaji ve Wu-chanu.

Soupeřka, která před pár lety patřila mezi světovou elitu, nemilosrdně zastavila cestu Karolíny...Bývalý Kreuzigerův šéf se ztratil na kole. Nalezli ho v bezvědomí ve strži

Steven De Jong (vpravo) se svým oblíbencem - Albertem Contadorem.

Měl se už dávno vrátit z dopolední vyjížďky domů. S obědem tam na něj čekala netrpělivá manželka...

Plekanec v jubilejním 1 000. zápase skóroval a podpořil vysokou výhru

SUVENÝR. Tomáš Plekanec z Montrealu odehrál tisící duel v NHL. Puk sympaticky...

VIDEO Jako jedenáctý Čech v historii NHL v pondělí odehrál své tisící představení ve slavné soutěži...

Šilhavého chvála: Lepší výkon než na Slovensku, takhle si to představujeme

Trenér českých fotbalistů Jaroslav Šilhavý během utkání Ligy národů v...

Charkov (Od našeho zpravodaje) Skoro celý zápas prostál na kraji technické zóny. Burcoval, tleskal, gestikuloval, občas naštvaně...

Další z rubriky

Hradecké basketbalistky čeká vyhecovaný duel, přijede Slavia

Tereza Kuthanová (v bílém) z Hradce Králové uniká Daniele Milotové z Ostravy.

V minulé sezoně si to spolu rozdaly na maximální počet pěti zápasů ve čtvrtfinále play off. A...

Veselý v koncovce výrazně přispěl k další výhře Fenerbahce

Jan Veselý slaví postup Fenerbahce do finále Euroligy.

VIDEO Jan Veselý tentokrát nedominoval tolik jako v úvodním kole basketbalové Euroligy, při výhře...

Pardubice a proti nim Noví hrdinové. Bude to rychlé, očekává Půlpán

Richie Williams (u míče) z Pardubic v zápase s Nižním Novgorodem

Do základní skupiny Basketball Champions League, Ligy mistrů, je nedávno při premiérovém pokusu...Najdete na iDNES.cz