Karlův most, Pražský hrad, Letná... Basketbalový grál putoval Prahou

Trofej Nikolaje Semaška určená pro vítěze EuroBasketu má fotku s vyhlídkou na Prahu. | foto: ČBF / Václav Mudra

10 2017
Svatý grál, modla a především cíl téměř třítýdenního snažení. To je trofej pro vítěze EuroBasketu, která navštívila i srdce starého kontinentu. Trophy Tour ukazuje nový pohár nesoucí jméno bývalého ruského funkcionáře Nikolaje Semaška ve všech účastnických zemí blížícího se šampionátu.

„Cílem projektu je zvýšení zájmu o EuroBasket 2017 stejně jako propagace nového designu trofeje. Chceme přiblížit trofej maximálnímu počtu i potenciálních fanoušků, kteří potom budou sledovat turnaj v televizi nebo se vydají do místa konání,“ říká Tim Bokelmann z FIBA Europe, který na celou akci v Praze i dalších evropských zemích osobně dohlíží.

Do Česka přicestovala trofej v sobotu při příležitosti konání prestižního turnaje v basketbalu 3x3 World Tour Prague Masters a diváci ji mohli sledovat přímo v centru Prahy. Na Václavském náměstí byla jak při sobotních základních skupinách turnaje, tak při nedělním play-off a dovednostních soutěžích.

„Myslím si, že je to výborná akce už jen v tom, že víc přiblíží basketbal běžnému fanouškovi. Diváci v účastnických zemích se tak dostanou blízko k trofeji, kterou jejich tým může vyhrát, a vtáhne je to víc do turnaje,“ říká k akci dlouholetý český reprezentant a nyní trenér Petr Treml.

Fotogalerie

Trofej si tak mohli zblízka kromě fanoušků prohlédnout i basketbalisté 3x3 včetně českých reprezentantů Ondřeje Dygrýna a Sáry Krumpholcové.

„Jsem moc rád, že se i na turnaji, jako je World Tour 3x3 v Praze, mohla ukázat trofej pro mistry Evropy v pětkovém basketbale, a mohla ji tak vidět spousta lidí. Všichni vědí, jak vypadají nejslavnější fotbalové trofeje nebo Stanley Cup, ale pohár pro vítěze mistrovství Evropy basketbalistů fanoušci nemají tolik šancí vidět, proto jsem rád, že na Václavském náměstí byl, protože to je opravdu krásná trofej,“ řekl s úsměvem účastník posledního evropského šampionátu ve 3x3 Dygrýn.

„Bylo super, že v rámci špičkového světového turnaje 3x3 mohla být vystavena i trofej pro vítěze mužského EuroBasketu, a příchozí tak mohli vidět něco, co se běžně vidět nedá. Mně se trofej moc líbí a je fajn, že takhle i pomáhá zviditelnit trojkový basket, který mám tak ráda. Těší mě, že obě formy hry se snaží spolupracovat a vzájemně si pomáhat,“ cení aktivitu mezinárodní federace mistryně světa ve 3x3 Krumpholcová.

Po dvoudenním pobytu na Václavském náměstí zažila trofej výrazně živější program v pondělí, kdy od východu slunce cestovala po centru města a pózovala pro fotografie s krásným pozadím v podobě Prahy za svítání. Během brzkého rána procestovala Karlův most, Kampu, Pražský hrad a Letnou. Po poledni se objevila i v České televizi, kde byla u rozhovoru s asistentem mužského národního týmu a bývalým hráčem Lubošem Bartoněm. Krátce poté se přesunula na Letiště Václava Havla a odtud do další destinace, kterou je od pátku srbský Bělehrad.

„Trofej můžou fanoušci sice vidět, což je skvělé, ale když ji vaše země nevyhraje, není to úplně ono. Je to ale od FIBA velmi dobrý projekt, který pomůže propagaci basketbalu v Evropě,“ konstatoval Luboš Bartoň.

O trofej, kterou mohli fanoušci zblízka vidět, se od konce srpna budou prát i čeští reprezentanti. Ty čeká základní skupina v rumunské Kluži, kde se utkají postupně s Rumunskem, Španělskem, Maďarskem, Černou Horou a Chorvatskem. Dále postupují nejlepší čtyři celky ze skupiny.

Autor:


Nejčtenější

Frolík se vrátil do sestavy a vystřílel Calgary výhru nad Bostonem

Český útočník ve službách Calgary Michael Frolík slaví svou trefu do sítě...

VIDEO Hokejový útočník Michael Frolík se z role náhradníka vrátil do sestavy Calgary a se dvěma góly byl...

Plzeň podepsala střelce, který předčasně skončil v Dunajské Stredě

Nová posila Viktorie Plzně Erik Pačinda. Slovenský reprezentant přišel z...

Fotbalová Plzeň si s předstihem pořídila ofenzivního hráče pro lednový přestupní termín. Tříletý...Byla to facka, bolí to. Trenér Kozák otevřeně popsal slovenský konec

Trenér slovenských fotbalistů Ján Kozák odpovídá reportérům před zápasem proti...

VIDEO Považoval je takřka za své děti. Když sedm jeho svěřenců během reprezentačního soustředění porušilo...

Nečas opouští NHL. Vedení Caroliny poslalo českého mladíka na farmu

Martin Nečas (vpravo) z Caroliny se snaží odpoutat od bránícího Pavla Bučněviče...

Hokejista Martin Nečas odchází po sedmi utkáních této sezony v NHL z týmu Carolina Hurricanes na...

Prohra, která Štěpánka nemrzela. Kamarád mohl přiletět na rozlučku

Tenisté Leander Paes a Radek Štěpánek na Turnaji mistrů

VIDEO Telefon téměř neodložil z ruky. Radek Štěpánek ladil poslední detaily svého velkolepého loučení,...

Další z rubriky

Mistrovský Nymburk zlomil odpor svitavských mládenců až po půli

Kendall Smith (v bílém) z Nymburka útočí kolem Marka Welsche ze Svitav.

Dva dny po smolné porážce v Lize mistrů po druhém prodloužení s obhájci titulu z AEK Atény...

Příliš malí Slezané. Ve Fribourgu prohrála Opava na fyzické parametry

Opavský pivot Václav Bujnoch (v modrém) se snaží zastavit Babacara Tourého z...

VIDEO Opavští basketbalisté prohráli ve druhém duelu v Lize mistrů ve Fribourgu 79:97 a nenavázali na...

Pod dozorem Jao Minga. Vysokánská teenagerka roste v novou ikonu

Čínská basketbalistka Sü Chan v utkání juniorského mistrovství světa

VIDEO Poslední říjnový den oslaví teprve devatenáctileté narozeniny, ale o pozornost si Sü Chan říká už...Najdete na iDNES.cz