Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Byly to nervy. Ale oba české týmy prošly na pražském turnaji do play-off

Ondřej Dygrýn z Humpolce během pražského turnaje 3x3 World Tour skončil po souboji o míč na zemi. | foto: ČBF / Jan Mudra

6 2016
Dobrá zpráva pro české fanoušky basketbalu 3x3. Také v neděli mohou na Václavském náměstí fandit oběma českým zástupcům na turnaji Prague Masters. Humpolec i Ostrava se dokázaly prodrat mezi osmičku top týmů nejlépe obsazeného turnaje ze série 3x3 World Tour.

Humpolec rozhodně neměl lehký vstup do turnaje, vždyť hned v zahajovacím klání celého Prague Masters se musel postavit nejlepšímu celku světa Novi Sad Al Wahda. Srbský tým reprezentující Spojené arabské emiráty navíc přijel do Prahy povzbuzen čerstvým triumfem z Tokia.

Češi se však zvučného jména nezalekli. Díky drzým nájezdům Bosáka drželi mírný náskok. Když se jim začali soupeři přibližovat, dvojkovými střelami držel české skóre Gniadek.

Zlom nastal ve chvíli, kdy oba celky měly na svém kontě šest faulů. Znamenalo to, že jakákoliv další chyba bude ohodnocena dvěma trestnými hody. Novi Sad ukázal své zkušenosti a už ani jednou od té chvíle nefauloval. Naopak Humpolec se dopustil ještě dvou chyb a nejlepší celek světa nabízených trestných hodů dokonale využil. Symbolicky pak dalekonosnou střelou ukončil zápas světový hráč No. 1 Dušan Bulut. Humpolec první zápas prohrál 17:21.

Jan Kratochvíl (v černém) během pražského turnaje 3x3 World Tour

Jan Kratochvíl (v černém) během pražského turnaje 3x3 World Tour

„Věděli jsme, co hrají, připravovali jsme se na ně. Proti nám ukázali svou velkou zkušenost. Hrají spolu už čtyři roky. Když se dostali čtyři minuty do konce na šest faulů, my jsme si tam pro další nešli. Spíš jsme to ostřelovali než abychom najeli. Dostali jsme technickou, já jsem pak udělal faul na doskoku a místo abychom měli balon, tak soupeř střílel dvě šestky. To beru na sebe,“ litoval zlomového okamžiku Ondřej Dygrýn.

Do svého druhého zápasu vstupoval Humpolec s vědomím, že jen vítězství mu může udržet naději na postup. Oba týmy už se letos potkaly na zahraničním turnaji s velmi nepříznivým výsledkem pro český celek. Také v Praze začali lépe Holanďané, ale pak už Humpolec převrátil vývoj zápasu ve svůj prospěch díky dvoubodovým střelám. Ani Utrecht se nenechal zostudit z dvojkové vzdálenosti a tak nastal tvrdý boj o každý bod.

Dlouho vedl Humpolec jednobodovým rozdílem, až se konečně ujala jedna ze smršti střel za dva body. Kratochvíl se trefil o desku a po dalším koši Humpolce už zde bylo čtyřbodové vedení českého týmu. Nic na tom nezměnila ani dvojka Utrechtu, a tak Češi díky vítězství 17:15 drželi naději na postup. Museli ale čekat na zápas mezi Novým Sadem a Utrechtem.

Pavel Bosák z Humpolce během pražského turnaje 3x3 World Tour skáče po míči v...

Pavel Bosák z Humpolce během pražského turnaje 3x3 World Tour skáče po míči v utkání s Utrechtem.

„Byli o něco vyšší, což mohla být naše výhoda. Stříleli jsme hodně za dva body, ale moc nám to nepadalo. Kdyby nám padlo, nestál by nás zápas tolik sil. Navíc bychom měli postup ve svých rukách. Takto jsme museli čekat a doufat, že se kluci nedomluví,“ upínal Dygrýn své zraky k závěrečnému zápasu skupiny. Nedomluvili. Novi Sad nedal Utrechtu šanci a Humpolec tak postoupil ze druhého místa a ve čtvrtfinále ho čeká kanadský Saskatoon.

Ostrava vyhrála nejvyrovnanější skupinu

Také Ostravu čekala na úvod zatěžkávací zkouška. Slovinský Piran před se před týdnem na turnaji World Tour v Japonsku probojoval až do finále, kde podlehl právě Novému Sadu. Jenže Ostrava aplikovala pevnou obranu a když přidala úspěšnou střelbu za dva body, šla do vedení. To v průběhu zápasu vyšplhalo až na deset bodů.

Pak ale Češi trochu polevili a zbytečné fauly daly Piranu možnost snížit. Škoda směrem k rozdílu skóre, ale závěrečné vteřiny opět patřily Ostravě, která si tak na úvod Prague Masters připsala vítězství 19:14.

„Začali jsme ve velkém stylu. Sice jsem nejdřív dal airball, ale pak už to padlo. Tím jsme je přejeli. Dobře jsme doskakovali a měli jsme dobrou obranu. Díky tomu jsme vyhráli. Ty body už byly navíc a výsledek dobré práce. Je to hodně cenná výhra, protože Piran je jeden z nejlepších týmů,“ poukázal na hodnotu výhry Jan Stehlík.

Adam Číž (vlevo) z Ostravy během pražského turnaje 3x3 World Tour

Adam Číž (vlevo) z Ostravy během pražského turnaje 3x3 World Tour

Ostrava už si mohla v zápase proti Vilniusu zajistit postup. Jenže české čtveřici jako by docházely síly. Jen na chvíli se Ostrava dostala do vedení a většinu času museli dotahovat, což ubíralo další jednotky z fyzického fondu. Za stavu 11:15 už se zdálo, že je s nadějemi Ostravy konec. Dobrá kolektivní obrana a dvojka a nájezd Číže daly českému celku ještě naději. Navíc když po další skvělé defenzivě měl Číž možnost jít sám do koše. Ale neproměnil.

Po taktickém faulu proměnil Vilnius jen jeden trestný hod, ale závěrečná ostravská dvojka už si cestu do koše nenašla, a tak i Ostrava musela čekat na ortel ohledně postupu.

„Vilnius měl perfektní obranu a bylo těžké si vybudovat pozice. Já jsem minul nájezd, nedali jsme něco zpod koše... Škoda, mohli jsme jít přes ně, ale je to sport. Šlo vidět, že oba týmy jsou unavené. My jsme kvůli tomu střídali hodně často. Kulisa je tu výborná. Přidala se další tribuna a je tu také hodně cizinců. Dá se říct, že každý tým tu má podporu,“ litoval těsné porážky Stehlík i kvůli kurtu obsypaném fanoušky.

Jan Stehlík (vlevo) z Ostravy během pražského turnaje 3x3 World Tour.

Jan Stehlík (vlevo) z Ostravy během pražského turnaje 3x3 World Tour.

I Ostrava nakonec mohla slavit a postupuje dokonce z prvního místa! Rozhodl u tom zápas, ve kterém Piran přehrál Vilnius 17:13. Ve 3x3 rozhoduje při stejné bilanci (všechny týmy ve skupině měly 1-1) počet vstřelených bodů. Ostrava byla nejlepší se 33, na druhém místě je Piran (31) a Vilnius (29) si play-off v Praze nezahraje. To Ostrava ve čtvrtfinále nastoupí proti slovinské Lublani.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze