Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Festival šachu a her Czech Open slaví 25 roků. Uvítá pět tisíc hráčů

Mladí hráči při Czech Open v Pardubicích odpočívají před dalším kolem šachového maratonu. | foto: Michal Klíma, MAFRA

9 2014
Když se v roce 1990 konal první ročník festivalu šachu a deskových her Czech Open, byla to maličká akce ve skromném prostředí. O pořádání se starali čtyři lidé. Hráčů dorazilo čtyřicet a hrálo se na vypůjčených stolech z jídelny v areálu bývalého stavebního učiliště na Stavařově. Nic z toho však už dávno neplatí. Ve čtvrtek vypukne v moderní a klimatizované ČEZ Areně obří mezinárodní turnaj, který přiláká na pět tisíc hráčů z celého světa a pořádá ho zhruba stovka lidí.

„V životě by mě nenapadlo, že to dotáhneme takto daleko. Turnaj jsme totiž založili hlavně proto, že jsme s kolegou hráli šachy sami dost špatně, tak jsme se raději dali na pořádání turnajů,“ uvedl s nadsázkou hlavní pořadatel akce Jan Mazuch.

Čtvrt století šachového turnaje se rozhodli oslavit organizátoři hned několika akcemi. „Stejně jako poslední tři roky bude návštěvníkům k dispozici párty stan, ve kterém se mohou občerstvit a ve dnech hlavních turnajů zde budou probíhat rozbory partií. Letos tento prostor ale využijeme také k tomu, abychom zavzpomínali na důležité momenty z historie festivalu,“ říká Mazuch.

Návštěvníci akce, na kterou dorazí šachisté a další hráči třeba z Indonésie, Jihoafrické republiky, Indie, Kazachstánu, Jižní Koreje a téměř z celé Evropy, se mohou těšit na promítání fotek, které mapují historii festivalu, a také zajímavé rozbory šachových partií, které organizátorům v průběhu 25 let utkvěly v paměti.

„Pamatuji si například jednu partii, která se odehrála před 20 lety. Hráli ji dva amatéři a jeden z nich obětoval dámu krásným způsobem. Partii pak vyhrál. V době, kdy ještě v podstatě nebyl internet, tato partie obletěla svět, což bylo úžasné,“ nastínil Jan Mazuch, o čem by vzpomínání v párty stanu mělo být.

Dalším momentem, který by měl připomenout, že na šachy do Pardubic se jezdí již čtvrt století, je ohňostroj, který naplánovali organizátoři na poslední společenský večer na koupališti Cihelna.

Program začátku turnaje Czech Open

10. července: brazilská dáma, čtyřčlenná družstva v šachu, bridž.
11. července: Rubikova kostka, brazilská dáma, čtyřčlenná družstva v šachu, klasická dáma, bridž, piškvorky, go, turnaj v Toguz Kumalaku a mankalových hrách.
12. července: bridž turnaj dvojic, piškvorky, turnaj v Toguz Kumalaku a mankalových hrách.

Turnaj oficiálně začíná ve čtvrtek a bude končit až poslední červencovou neděli. Již tradičně patří první festivalové dny šachovému turnaji čtyřčlenných družstev, v jehož rámci se odehrává též mistrovství České republiky v této šachové disciplíně. „Obvykle se tohoto turnaje účastní velké množství družstev, a to i s účastí zahraničních šachistů nebo hráčů z české extraligy. I letos čekáme, že se přihlásí více než stovka týmů, protože obliba tohoto turnaje stále stoupá,“ upřesnil ředitel festivalu Jan Mazuch.

Běžně se podle něj na tomto turnaji rozehrávají také hráči, kteří svou festivalovou formu směřují až k hlavním šachovým událostem sezony.

Divácky rozhodně nejatraktivnější bude hned první víkend, kdy proběhne většina herních turnajů, turnaj ve skládání Rubikovy kostky či ukázka abstraktních her pod vedením amerického odborníka na stolní hry Davida Kotina.

K již tradičním turnajům prvního herního víkendu patří dáma, go, scrabble, piškvorky a bridž.

Letos se ale první herní víkend bude pyšnit také zajímavou a exotickou zahraniční účastí.

„Na turnaje v mankalových hrách očekáváme například reprezentanty z Ghany. Tradičně do Pardubic jezdí také špička mankalové komunity z Kazachstánu, kde se jedná dokonce o národní hru. Letos se na Czech Open koná mistrovství Evropy v Toguz kumalaku, takže očekáváme silnou účast,“ dodal Mazuch.Najdete na iDNES.czmobilní verze