Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Máme na každého, věří mladí volejbalisté před evropským šampionátem

Fanoušci českých volejbalistů. | foto: Jiří Seidl, MF DNES

29 2014
Strávili spolu už téměř tři měsíce, teď touží vydržet pohromadě ještě dalších osm dní. Tak dlouho se v Brně bude hrát volejbalové mistrovství Evropy do 20 let, které by čeští mladíci neradi opouštěli předčasně. „Když se daří, můžeme porazit kohokoliv. Ostudu v Brně neočekávám,“ oznamuje trenér domácího výběru Jindřich Licek. „Prvním cílem je samozřejmě dostat se ze skupiny,“ dodává.

Ovšem na turnaji, jehož základní část se vedle Brna bude hrát také ve slovenské Nitře, platí, že není postup jako postup. První dva týmy ze šestičlenných skupin si zahrají semifinále, další dva jen o páté místo. Pro zbytek turnaj končí.

„Jsme maximálně připraveni a očekávám, že minimálně do skupiny o 5. až 8. místo bychom měli patřit. Šance na postup do nejlepší čtyřky samozřejmě jsou, nemohu však mluvit o nějakém svém přesvědčení,“ říká Licek.

Jak se hraje

Čeští soupeři ve skupině:
Pátek, 17.30 Rumunsko
Sobota, 17.30 Slovinsko
Neděle, 17.30 Belgie
Úterý, 17.30 Turecko
Středa, 20.00 Polsko

Další program:
Druhou skupinu (hraje se v Nitře) tvoří Rusko, Francie, Slovensko, Bulharsko, Itálie a Srbsko. První dva celky z každé skupiny postoupí do semifinále, další dva týmy se utkají o 5. až 8. místo. Závěrečné boje se budou konat příští pátek a sobotu.

Vstupenky:
Jednodenní lístek stojí 50 korun, permanentka 180.

Českým nadějím nahrává los, který většinu volejbalových velmocí včetně superfavoritů z Ruska poslal do slovenské skupiny. V nové hale ve Vodově ulici se tak domácí mužstvo střetne ode dneška postupně s Rumunskem, Slovinskem, Belgií, Tureckem a Polskem.

„Předpokládáme, že snazší by mohly být první dva zápasy s Rumunskem a Slovinskem. Ty by nám měly přinést body potřebné k postupu do další fáze turnaje,“ věří Licek. „Naše hra je postavená na servisu, kluci si v něm věří. Nemohu opomenout ani obranu, ve které jsme dokázali dobře pracovat, i když se v jiných herních projevech příliš nedařilo.“

Slabinou českého celku je užší jádro, na které se může kouč spolehnout. Optimismem jej však naplňuje povedená příprava. „Jak tréninková část, tak zápasy ukázaly velký potenciál týmu. Kluci předvedli dobré výkony a dostali šanci zahrát si se silnými i slabšími soupeři. Tam, kde bylo třeba, dokázali zabrat a porvat se o výsledek,“ chválí trenér, jemuž se do nominace vešli také Martin Licek, Jan Pražák a Ondřej Žaba z brněnského klubu, který v posledních letech vládne tuzemskému mládežnickému volejbalu.

Diváci se v hale ve Vodově ulici mohou v základních skupinách těšit na tři zápasy denně, ten první začíná vždy v 15.00. Závěrečné boje se v Brně uskuteční příští pátek a sobotu. A Češi chtějí být u toho.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze