Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Grand Prix se zlatým nádechem poběží hvězdný maratonec i miss

HVĚZDA ZÁVODU V ŽIVOTNÍM MOMENTU. Takhle se Geoffrey Mutai radoval v roce 2011 poté, co v Bostonu zaběhl nejrychlejší maraton v historii. Teď si keňský vytrvalec vyzkouší pražskou Grand Prix. | foto: Reuters

5 2014
Slavnostní kulisy Sky Lounge Baru hotelu Hilton si žádaly vybranou společnost. A ta také dorazila. Na čtvrteční tiskové konferenci před 19. ročníkem běžeckého závodu Birell Grand Prix se novinářům představily hlavní hvězdy, které se v sobotu postaví na start. Tou nejzářivější bude Keňan Geoffrey Mutai, to je bez debat.

Dvaatřicetiletý vytrvalec totiž v roce 2011 v Bostonu zaběhl maraton za 2 hodiny 3 minuty a 2 sekundy - nikdo od té doby nezvládl stejnou vzdálenost rychleji.

V Praze se tak dlouho na trati potit nebude, Grand Prix má totiž „jen“ deset kilometrů. „Ale pro mě neexistuje malý závod. Vždycky chci běžet co nejrychleji,“ chrlil ze sebe usměvavý Keňan.

Mezi jeho největší soupeře bude patřit krajan a jmenovec Geoffrey Ronoh, jejich rivalita se však prý projevuje jen na trati. „Běhání přece není box! Já si s každým soupeřem rád popovídám,“ tvrdí Mutai. „Vždyť máme společnou vášeň, jsme jako bratři.“

Praha? Jediné město se třemi zlatými známkami

Elitní atlety, jakými jsou letos Mutai, Ronoh nebo jejich krajanka Helah Kipropová, rok co rok dokáže nalákat do Prahy Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru a zakladatel tradice Pražského maratonu. V čem bude letošní, v pořadí devatenáctá Grand Prix nová?

„Poprvé v historii bude závod v přímém přenosu v televizi,“ zmínil Capalbo první novinku. A pokračoval: „Poprvé se také může pyšnit zlatou známkou kvality od Mezinárodní atletické federace. Tím se Praha stává nejzlatějším městem na světě - zlaté známky totiž máme celkem už tři.“

Punc dodá večernímu závodu, který se běží osvětlenými ulicemi historického centra, také účast slavných osobností. Poběží šéfkuchař Emanuele Ridi, starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a pětikilometrový běh pro ženy si vyzkouší česká Miss World Tatiana Kuchařová.

Závod každoročně přitahuje víc a víc zájemců: letos by se na startu mělo objevit víc než 8 000 běžců. A řada z nich může běžet s o to lepší náladou, že pomohli dobré věci. Kdo si zakoupil číslo u dobročinné organizace Světlo pro svět, přispěl tím na projekty navrácení zraku nevidomým v Africe. Proto budou zítra na Letenských schodech hořet stovky svíček ve tvaru Afriky.

Možná že předznamenají, z jakého kontinentu bude pocházet vítěz závodu.Najdete na iDNES.czmobilní verze