Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pozor, blíží se Turné čtyř můstků!

27 2004
Praha - Český skokan na lyžích na stupních pro nejlepší? Takový obrázek neviděli diváci na Turné čtyř můstků už jedenáct let. Letos může být vše jinak. Jakub Janda je druhý v hodnocení Světového poháru a šlape na paty Finu Janne Ahonenovi. Třiapadesátý ročník Turné čtyř můstků slibuje zajímavou podívanou!

"Ahonen se ve skocích pohybuje patnáct let, je zkušený," říká Janda. "Lidsky dozrál, je vyrovnanější," říkají jiní o českém skokanovi. Turné čtyř můstků pro něj bude zatěžkávací zkouškou. Naposledy se český reprezentant vklínil mezi trojici nejlepších v roce 1993 v Innsbrucku, kde Jaroslav Sakala obsadil druhou příčku. Povede se podobný kousek letos Jandovi?

Vše o Turné čtyř můstků ZDE

Do sezony vlétl impozantním způsobem - z prvních osmi závodů Světového poháru stál na stupních vítězů pětkrát. Třikrát vedl pořadí po prvním kole. Při posledním závodem před vánočními svátky scházely Jandovi k triumfu pouhé čtyři desetiny bodu!

"Už mu chybí jen posledních pět procent - štěstí. Psychicky je mimořádně stabilní," říká Vasja Bajc, trenér českého národního týmu. Právě slovinský odborník, který nastoupil k týmu před letošní sezonou, Jandu "probudil". Závodník, o kterém se dlouhá léta mluvilo jako o psychicky nevyrovnané naději, skáče mimořádně vyrovnaně.

Edwards pokřtil můstek v Oberstdorfu 32metrovým "letem"

"Letem" dlouhým 32 metrů pokřtil slavný britský skokan Eddie Edwards nový můstek v Oberstdorfu.  Jednačtyřicetiletý 'Orel' však odmítl, že by se po exhibičním pokusu postavil na start závodu.
Hvězda olympijských her v Calgary 1988, kde bavila fanoušky neortodoxním stylem a extrémně krátkými skoky, zahájila ještě na starém můstku v Oberstdorfu před sedmnácti lety svou kariéru. Obrýlený zedník naposledy skákal před dvěma lety před ZOH
v Salt Lake City. I když měli po celou dobu jeho kariéry pořadatelé obavy o jeho bezpečnost, přece jen se dočkal pocty "otevřít" nový můstek v německém středisku.
"Byl jsem hrozně nervózní, ale nakonec jsem se hodně bavil. Skoky jsou jako jízda na kole - to se nezapomíná," řekl Edwards po svém bezproblémovém přistání na značce 32 metrů. "Na Turné ale opravdu startovat nebudu. To své rodině nemůžu udělat," tvrdil s úsměvem, když se s manželkou Sam a pětiměsíční dcerou Ottilií chystal na návrat do Anglie.                               (čtk)

"Jenže Turné, to jsou jiné závody. Hodně skokanů, k. o. systém. A hodně diváků," připomíná Bajc desetitisícové divácké kulisy ve všech čtyřech dějištích. Z toho prvního, Oberstdorfu, jdou alarmující zprávy: vstupenky jsou téměř vyprodány.

Do hlediště se přitom vejde 27 000 diváků. Ti všichni budou sledovat souboj tří vedoucích můžu průběžného hodnocení Světového poháru - Ahonena, Jandy a Rakušana Martina Höllwartha. Na přední příčky se však zcela jistě bude tlačit i Polák Adam Malysz, Nor Roar Ljökelsöy, Fin Matti Hautamäki, z Němců při neúčasti Svena Hannawalda George Späth.

Jakub Janda však o žádných velkých cílech před prvním skokanským vrcholem sezony nemluví. "Chci předvést dobré skoky," zdůrazňuje.

Dobré skoky už v jeho případě znamenají místo nahoře. Jestli to bude úplně nejvýš, stěží odhadovat. Letos vládne skokanům pevnou rukou Fin Janne Ahonen, který vyhrál sedm z osmi závodů Světového poháru. Letos bude usilovat o své třetí
celkové vítězství v německo-rakouském turné. 

V kuloárech se navíc odborníci ptají: zopakuje výkon Svena Hannawalda ze sezony 2001/2002? Němec triumfoval na všech čtyřech můstcích. "To se nedá tak rychle zopakovat. Trvalo to padesát let, než se to někomu podařilo," uvedl Ahonen. Fin je podle sázkových kanceláří jednoznačným favoritem. Rakouská společnost Intertops vypsala na jeho celkový triumf kurz 1,45:1. Kurz 6:1 patří Jakubu Jandovi, 9:1 Polákovi Adamu Malyszovi (9:1).

Definitivní odpověď se začne rýsovat už ve středu 29. prosince, kdy Turné čtyř můstků startuje závodem v Oberstdorfu. Kvalifikace, z níž do hlavního závodu postupuje 50 nejlepších, je naplánována na úterní odpoledne. Na Nový rok změří skokani síly v Garmisch-Partenkirchenu, 3. ledna se skáče v Innsbrucku a 6. ledna podvečer bude v Bischofshofenu rozluštěná tajenka s názvem: vítěz 53. ročníku Turné čtyř můstků.

Program 53. ročníku Turné čtyř můstků

Oberstdorf (Něm.) K-137 - úterý 28. 12. - kvalifikace (16.30 hod),  středa 29. 12. - hlavní soutěž - 1. kolo (16.30 hod).
Garmisch-Partenkirchen (Něm.) K-125 - pátek 31. 12. - kvalifikace (13.30 hod), sobota 1. 1. - hlavní soutěž - 1. kolo (13.30 hod).
Innsbruck (Rak.) K-130 - neděle 2. 1. - kvalifikace (13.30 hod), pondělí 3. 1. - hlavní soutěž - 1. kolo (13.30 hod).
Bischofshofen (Rak.) K-140 - středa 5. 1. - kvalifikace (16.30 hod), čtvrtek 6. 1. - hlavní soutěž - 1. kolo (16.30 hod).

Průběžné pořadí Světového poháru
(před začátkem turné)

1. Janne Ahonen (Fin.) 780
2. Jakub Janda (ČR) 448
3. Martin Höllwarth (Rak.) 397
4. Ljökelsöy (Nor.) 379
5. Morgenstern (Rak.) 328
6. Hautamäki (Fin.) 323
7. Widhölzl (Rak.) 298
8. Malysz (Pol.) 277
9. Kasai (Jap.) 228
10. Herr (Něm.) 218
11. Späth (Něm.) 209
12. Bystöl (Nor.) 177
13. Loitzl (Rak.) 171
14. Uhrmann (Něm.) 148
15. Romören (Nor.) 132

 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze