Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Povodeň zaplavila divokou vodu pro mistrovství

Marek Jiras odklízí následky povodně - ŠAMPION NA BRIGÁDĚ. Mistr světa ve vodním slalomu Marek Jiras odklízí následky povodně v pražské Troji. | foto: David PortMF DNES

10 2006
Praha - Příjezdová cesta od Trojského zámečku je celá pod vodou, opodál hlídkuje policie. Důchodkyně na procházce brumlá: "Tady jim ty zábrany moc nepomohly." Ze čtyřmetrových tyčí, které stojí po stranách vodáckého kanálu v pražské Troji, ční nad hladinu jen metr. Kanál je zatopený. Přitom v srpnu má hostit mistrovství světa vodních slalomářů!

"Jsem naštvanej, že mi hází do cesty neočekávaný překážky," říká Jiří Rohan, šéf organizátorů.

Z loučky, kde má vyrůst 60 metrů dlouhá tribuna, vznikl rybníček, po němž plavou kachny. "Francouzi by čučeli," prohodí Marek Jiras, mistr světa v deblkánoi.

Francouzi však na plánované soustředění pochopitelně nepřijedou. V místech, kde Vltavou obvykle protéká 45 kubíků za vteřinu, se jich při letošní povodni valilo zhruba třicetkrát víc: až 1500. Zaplaven byl i čerstvý výkop u trati, kde slalomáři položili datové kabely.

"Snad je to nezničilo," doufá reprezentant Stanislav Ježek. Ale najisto to neví.

Za velké vody v roce 2002 bylo daleko hůř

Před čtyřmi lety zažili krušnější chvíle. Tehdy vystoupala voda v loděnici až do prvního patra, a když opadla, zůstal po ní v areálu metr bláta. Tentokrát nepronikla dál než na parkoviště před loděnicí.

"Ale pro jistotu jsme tři dny vyklízeli všechny věci z přízemí do patra. Teď je zase taháme nazpátek dolů," ukazuje Jiří Prskavec, jeden z trenérů.

Sportovci brigádničí na příjezdové cestě ke kanálu. "Lidi jsou dobytek. Do pangejtu tu naházeli pneumatiky, flašky, dokonce i igelitku s mrtvým psem," lamentuje Jiras.

Mezi tím vším pobíhají dělníci, kteří mají do 1. května dokončit přístavbu areálu. "Všechny následky povodně likvidujeme svépomocí," povídá Rohan.

Šetří, šampionát bude drahý. Ještě ani netuší, jaké katastrofy se skrývají pod hladinou. "Teprve až voda opadne, zjistíme, nakolik poničené jsou překážky v kanálu."

Kde bychom jen mohli trénovat na šampionát?

Trhlinu dostal i tréninkový plán. Nebylo kde plout mezi brankami. Teprve o víkendu zprovoznili kanál na Trnávce. Roudnice je vyřazena ze hry, na Lipně mají jiné starosti, ve Špindlerově Mlýně kraluje zima. "A na Kamenici jsme odhazovali sníh," vypráví Prskavec.

Vodáci z Dukly se raději vytratili do německého Augsburgu. "My jsme hráli fotbal, posilovali," líčí Rohan z USK.

Jeho parta se také spustila po rozbouřené Vltavě do Podbaby, jenže ostraha je vyhnala z řeky. "Zatím jsme přežili. Ale jestli tu nepůjde trénovat další měsíc, bude už opravdu zle," říká šéftrenér Jiří Pultera. V azylu nelze žít věčně.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze