Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Potřebuji pauzu, vysvětluje trenér Babák, proč chce v Jičíně skončit

Házenkáři Jičína a jejich trenér Petr Babák (vprostřed v černém) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

6 2010
V minulých dnech naznačované se vyplnilo. Petr Babák, jeden z nejdéle sloužících trenérů u některého z předních českých házenkářských týmů, po jedenácti letech opouští lavičku Jičína. "Chtěl bych si dát alespoň rok pauzu, tak jsem to také vedení klubu oznámil," uvedl odcházející kouč.

Hlavní důvod vašeho rozhodnutí?
Jsem u týmu dlouho, navíc v klubu působím i v jiných funkcích, takže se z toho nyní cítím unavený. Potřebuji si trochu vyčistit hlavu a myslím, že tohle bude nejlepší řešení.

Když jste se o tom před několika dny zmínil, zároveň jste dodal, že v klubu pokračovat budete. Platí to stále?
Možné to je. Třeba u mládeže, v jiné funkci v klubu, možné to je, ale v tuto chvíli nevím a neřeším to teď. Je krátce po sezoně, vyrazím na dovolenou, v klidu o tom popřemýšlím a pak uvidím. Samozřejmě to ale není tak, že bych bouchl dveřmi a bylo mi jedno, co v Jičíně dál bude.

Takže nevylučujete, že budete pokračovat?
Vyloučit se nedá nic. I proto, že vím, že sehnat trenéra není jednoduché.
Je třeba, aby znal místní prostředí, je to důležité v návaznosti třeba na prvoligovou rezervu a mládežnické týmy. S vedením klubu jsme domluveni, že budou hledat a pak se uvidí.

Že byste působil mimo jičínský klub nehrozí?
I tato situace je možná a nevylučuji ji.

Předpokládám, že seniorská kategorie.
Přesně tak. Ať mužská, nebo ženská, ale opravdu u dospělých. Ale neříkám tím, že to nastane.

Mohlo to někdy nastat v uplynulých jedenácti letech, kdy jste vedl Jičín?
Mohlo, nabídky a poměrně vážné opravdu byly. Ale vždycky jsem se rozhodl zůstat.

Co bylo hlavním důvodem?
Bylo jich víc. Neuměl jsem si představit, co bude, když na čas jičínské prostředí opustím. Také jak bych to skloubil s podnikáním. Ale hlavně vždycky rozhodl jičínský patriotismus.

Pokud opravdu nastoupí nový trenér, vaše jedenáctileté působení se přenese do vzpomínek. Co v nich bude převažovat? Bylo to tak dlouhé, že se mi i příjemné okamžiky už někdy překrývají, každá sezona ale měla svoje. Samozřejmě třeba návrat do extraligy, nebo možnost hrát interligu, kterou jsme ale kvůli penězům vždycky odmítli.

Předpokládám, že i když skončíte, tak nemusí být vaše trenérské působení u prvního týmu Jičína už jen minulostí.
To se uvidí. Ale samozřejmě třeba láká vést později generaci, na jejíchž výchově jsem se vlastně od mateřské školky podílel. Společně s Jardou Petrem táhneme ročník dvaadevadesát od chvíle, kdy jsme jim museli na hřišti zavazovat tkaničky. Dneska vypadají velmi nadějně, k tomu by se třeba člověk jednou mohl vrátit, pokud bude šance.

Jičín hledá trenéra po dlouhých jedenácti letech

Jedenáct let si funkcionáři jičínského házenkářského klubu s hledáním trenéra k prvnímu družstvu mužů nemuseli lámat hlavu. Letos se tomu už nevyhnou.

Tento týden začali s hledáním náhrady za Petra Babáka, který v Jičíně u prvního mužstva působil jako hlavní trenér úctyhodných jedenáct let. "Je to poměrně čerstvé, ale máme vytipované některé trenéry," uvedl prezident jičínského klubu Vladimír Flégr.

Hned na úvod ale nezapomene dodat, že by se nikdo nebránil tomu, kdyby Petr Babák u týmu pokračoval. "Bylo mu to nabídnuto," přiznává Flégr.

Obsadit post u nyní extraligového týmu není podle prezidenta klubu jednoduché. Přestože Jičín působí v nejvyšší domácí soutěži, hraje ji v amatérských podmínkách. Z toho musí při hledání Babákova nástupce vycházet. A také se rozhodnout, zda po dlouhých letech, kdy tým vedl domácí jičínský trenér, jít opět touto cestou, nebo se poohlédnout jinde.

"Zvažujeme obě varianty," připustil Flégr s tím, že ta druhá, tedy kouč, jenž by přišel zvenku, je poměrně složitá, "po okolí se moc adeptů najít nedá." Jičínské vedení se však ještě nevzdává toho, že u týmu zůstane kouč, který ho vedl v minulých sezonách.

"Jsme domluveni, že záležitosti týmu s ním budeme konzultovat alespoň do té doby, než bude trenér nový. Na to ale moc času není, už na červen je naplánováno soustředění," popisuje prezident jičínského klubu.

V Jičíně se vedle extraligového týmumužů výborně daří imládežnické základně. Přestože až do této sezony neměla výhody spojené se sportovním centrem mládeže, jeho týmy patřily a patří v řadě kategorií k nejlepším v republice.

Od příštího roku by se ale Jičín mohl mezi centra zařadit. "Znamenalo by to i některé změny. Řešili bychom otázku trenérů u řady týmů, nejen u prvního družstva mužů. Vše nás čeká v příštích týdnech, uvedl Flégr.Najdete na iDNES.czmobilní verze