Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Postaví Neumannové v Písku sochu?

Kateřina Neumannová s dcerou Lucií mezi fanoušky v Písku. | foto: Slavomír KubešMF DNES

21 2006
Písek - Postaví lyžařce Kateřině Neumannové v rodné městě sochu? Nebo po ní pojmenují ulici? Zatím těžko říct, ale Písek chce olympijskou vítězku v běhu na lyžích pochází odměnit velkoryse. Už v pátek ji zástupci radnice odměnili šekem na 200 000 korun, klíčem k píseckým branám a vitráží s výjevy města.

Stovkám příznivců pak Kateřina Neumannová ukázala z balkonu radnice zlatou a stříbrnou medaili z olympijských her v Turíně.

"Doteď jsem absolvovala řadu autogramiád a besed, ale všechno to bylo velice hektické. Jsem ráda, že Písek počkal na můj návrat z dovolené, a moc jsem se sem těšila," řekla po předání darů Neumannová.

Radnice nezapomněla ani na trenéra Stanislava Frühaufa, kterému věnovala poukázku na lov muflona v městských lesích. Pro dceru Lucii, která se předání darů neúčastnila, dostala lyžařka puzzle se společnou fotografií z cíle vítězného závodu.

"Chtěli jsme vám všichni poděkovat, že se k Písku hlásíte, že jste vzorem pro jeho občany," řekl starosta města Luboš Průša. Obyvatelé Písku podle něj mají na vítězství lyžařky hlavní podíl, neboť prý nejvíc ze všech drželi Neumannové palce. Občané také posílali radnici návrhy, jak olympijskou vítězku odměnit.

"Jeden pán navrhuje, aby se vám postavila socha, druhý navrhuje, aby se po vás pojmenovala ulice. K tomu jsme zatím nepřikročili," řekl Průša. Do rodného Písku se zlatá medailistka prý vždy ráda vrací. "Až na to, že jsem dnes musela vzít Lucku na očkování a moc nadšená z toho nebyla, tak jinak do Písku jezdím ráda," poznamenala Neumannová.

Další dary od příznivců dostala Neumannová na výstavišti, kam ji od radnice přes kamenný most převezl historický kočár. Vedle rozdávání podpisů čekalo lyžařku na výstavišti také překvapení: dětská taneční skupina Zip pro ni připravila vystoupení na lyžích a s českými vlajkami. "Nazvali jsme to Lyže a je to o ní, jak nám vyhrála to krásné zlato," řekla vedoucí tanečního centra Klára Humpálová.

Sedmdesátiletý Jan Hnát, který je dlouhodobým fanouškem Neumannové, se na ni přijel podívat z Čestic na Strakonicku. "Protože jsem jezdíval závody na lyžích, tak si umím představit, jak je takový trénink namáhavý. Obdivuji, že se dokázala dostat na takovou úroveň," řekl Hnát.

Autoři: ,


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze