Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poslední výzva dálkového běžce Řezáče: vyhrát lyžařský Wimbledon

Stanislav Řezáč | foto: Patria Direct Team, Martin Sidorják

11 2010
V kariéře dálkového běžce vyhrál už všechno, co mohl. Spokojený ale zdaleka není. Před Stanislavem Řezáčem stojí ještě poslední výzva. Triumfovat na Vasově běhu, laufařském Wimbledonu. "To je pro mě nejvíc. A všechno k tomu směřuju," říká sedmatřicetiletý lyžař.

Je řazen mezi nejlepší dálkové běžce na světě. Ale triumf na nejslavnějším, nejtěžším a nejdelším závodu pro něj stále zůstává zapovězený.

Přestože legendární Vasův běh ve Švédsku absolvoval lídr Patria Direct Temu už jedenáctkrát a třikrát skončil na bronzovém stupínku.

Stanislav Řezáč

"Chci ten závod vyhrát. Nechci dopadnout jako Ivan Lendl s Wimbledonem," touží Stanislav Řezáč, který v těchto dnech nabírá formu v Norsku. Denně najezdí 60 kilometrů oběma styly

Na nových lyžích trénuje vedle reprezentací Ruska a Německa, sekundují mu rovněž domácí biatlonisté.

V roce 2003 mu na Vasově běhu po 90 kilometrech klasickou technikou ze Sälenu do Mory a více než čtyřech hodinách chyběly k vítězství dvě sekundy. O šest let později ztratil na vítěze půl minuty a letos? Tři sekundy.

stanislav řezáč

Narozen: 29.3.1973
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Úspěchy:
FIS Marathon Cup - celkové umístění:

1. - 2005, 2. - 2003, 3. - 2000, 04, 07, 09

6 vítězství na velkých závodech:
2004 - König Ludvig Lauf
2005 - König Ludvig Lauf, Marcialonga, Birkenbeinerrennet
2006 - König Ludvig Lauf
2008 - Birkenbeinerrennet

 "Jsou to kousky, které k vítězství chybějí," povzdechl si. "Letos jsem si říkal, že bych to mohl vyhrát. Ale v posledních dvou kilometrech jsem hazardoval se silami a soupeři mě překvapili."

Řezáč přesto nepřestává věřit v úspěch. I proto ještě neukončil sportovní kariéru. Na splnění svého posledního snu si dává ještě dva roky, pak lyžařskou stopu opustí.

Vasově běhu, který chce vyhrát jako první Čech, letos chce podřídit všechno.

"Je to rovinatý závod, v němž se prakticky nedá odpočinout. Musí se jezdit víc soupaží. Je tedy potřeba aspoň deset dní na to speciálně trénovat," přemítá lyžař.

"Ale je pravda, že se pak můžu cítit dobře a stejně být nakonec pátý.

K triumfu mu mají pomoci i nové lyže. Po třech letech vyměnil značku Fischer za Madshus, s níž slavila úspěchy Kateřina Neumannová. "Pocitově jsou dobré, ne-li lepší. Ještě je budu zkoušet a porovnávat." Připravovat si je bude nadále sám, tak jak byl zvyklý.

Především ale chce zlepšit servis. "Jak člověk nemá u občerstvení aspoň šest lidí, je vyhrát obtížné," soudí.

Letošní sezona ale nebude v Řezáčově podání jen o klasickém Vasově běhu před lednovou Jizerskou padesátkou chce zvládnout ještě italskou La Sgambedu, v plánu jsou i maratony volnou technikou.

Z domova stále cítí velkou podporu, přestože tři měsíce v roce bude zase na cestách. "Nebýt manželky Lenky, tak už nezávodím. Pomáhá mi s dětmi, s angličtinou, stará se o penzion a o děti. Rodina to odnáší, je to ale úděl mé práce."

Právě manželka Lenka je s ním i nyní na severu Evropy. V chatě s výhledem na jezero se o něj stará, vyvařuje mu. "Takový komfort jsem v životě neměl," pochvaluje si s úsměvem Řezáč.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze