Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poslední slalom mezi pylony přinesl Šonkovi bod. Teď si dá Air Race pauzu

Pilot Martin Šonka v posledním závodě leteckého seriálu Red Bull Air Race v Lausitzu. | foto: Red Bull

9 2010
Hezká tečka za nováčkovským rokem, pochvaloval si. Pilot Martin Šonka získal v posledním závodě letošního ročníku Red Bull Air Race bod, ze šesti závodů stihl posbírat jen dva. Minimálně na rok ale budou i jeho poslední, světový šampionát leteckých slalomářů si dá v příští sezoně pauzu.

Netradičně se létalo nad pevninou. Na závodním okruhu Lauzitsring běžně řvou nadupané vozy, teď se motory vznášely nad asfaltem a kličkovaly mezi patnáctkou bran.

Jejich áriím naslouchalo přes sto tisíc diváků.

V obou nejdůležitějších letech neudělal Šonka jedinou chybu a stejně jako v New Yorku získal na konto bod. "Jsem spokojený. Víc už z letadla prostě nevymáčknu," uznal. "Porazil jsem soupeře s mnohem lepšími stroji, a to mě těší."

Lausitz neustále halila mračna, kvůli nim se nedolétala sobotní kvalifikace. Padesátý závod seriálu ale přinesl ideální podmínky. A pro Šonku navíc vítězství v miniduelu s jedním ze soupeřů.

"Sice to nestačilo na super osmičku, ale třeba na McLeana jsem ztratil jen tři desetiny," říkal pilot vojenské stíhačky. "Tohle mě trošku mrzí, ale jinak je to skvělý výsledek."

To stejné si mohl říct Brit Paul Bonhomme. Ne za druhé místo, které v Německu vybojoval, ale za druhé celkové vítězství. Po dvou triumfech (ze šesti závodů) obhájil loňskou korunu.

"To je pecka," řval do vysílačky, když už bylo jasné, že je znovu mistrem. V osmileté historii závodu je spolu s Američanem Mangoldem jediným, kdo dokázal vyhrát dvakrát. K tomu v kariéře posbíral třináct prvenství.

Anglický džentlmen v závodě nestačil na Rakušana Hannese Archa, který sice získal v tomto ročníku čtyři vavříny, ale v součtu měl o čtyři body méně.

Jedině při vítězství a zároveň umístění Bonhomma mimo top trojici by měl šanci na úspěch. Sám věděl, jak je to nepravděpodobné, Brit získal dvanáct pódiových umístění v řadě.

"Tajemství úspěchu? Že jsem zůstal klidný až do posledního závodu," prozradil Bonhomme. Třetí v celkovém hodnocení šampionátu skončil další Angličan Nigel Lamb.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze