Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Švédský jezdec Tidemand o Rallye Šumava: Úzké, uskákané cesty

Pontus Tidemand na Rallye Šumava | foto: ČTK

5 2016
Na Rallye Šumava, úvodní podnik mezinárodního mistrovství ČR, ho přivedla především možnost získat zkušenosti při jízdě na asfaltu. „A hlavně potřeba vyzkoušet vůz před hlavní částí světového šampionátu. Byl to ostrý test, v tréninku některé věci nevyzkoušíte,“ vysvětloval Pontus Tidemand, švédský jezdec tovární Škody Fabie R5.

Už za 14 dnů pojede Portugalskou rallye, na které nebude chybět ani jeho týmový kolega Jan Kopecký.

Na Klatovsku prohrál Tidemand právě jen s obhájcem českého titulu, další závodníky z tuzemské špičky nechal za sebou. Vedle výsledku potěšila 25letého Švéda i řada krajanů podél trati, šumavská rallye je totiž mezi severskými fanoušky motosportu velmi oblíbená.

„Pár Švédů jsem potkal v servisní zóně. Vypadalo to, že se jim v Klatovech líbí a užívají si i soutěž historických vozů,“ říkal pak v cíli rodák ze švédského Charlottenbergu.

Měl jste předtím nějakou zkušenost s českou rallye? Zjišťoval jste si informace od týmového kolegy Jana Kopeckého?
Některé úseky erzet znám z našich týmových testů, ale závodil jsem u vás poprvé. Samozřejmě jsem se Jana vyptával, ale daleko více spolu komunikovali naši spolujezdci. Rady Pavla Dreslera (navigátor Kopeckého) nám hodně pomohly.

Byly pro vás tratě v okolí Klatov něčím specifické?
Především proto, že jinde ve světě se asfaltové rallye jezdí na hladším povrchu. Z toho, co jsem zatím poznal, bych řekl, že úzké uskákané cesty jsou pro české rallye typické. To je velká výzva nejenom pro posádky, ale také pro techniky týmu, kteří musí najít optimální nastavení podvozku.

Nakolik konečná druhá příčka naplnila vaše očekávání?
S druhým místem jsem velmi spokojený. Navíc jsme získali cenné poznatky, které se nám budou hodit ve zbytku sezony. Na Šumavě jsem znovu poznal, že fabia je do detailu vymyšlené a perfektně postavené auto, dařilo se tady i pilotům soukromých týmů.

Co jste říkal na konkurenci na Rallye Šumava? Šla porovnat s jinými závody v Evropě?
Obecně musím uznat, že úroveň českého šampionátu je vysoká a troufnu si dokonce tvrdit, že patří k nejvyšším v rámci Evropy. Pro fanoušky to musí být neskutečný zážitek, že se na tratích potkávají moderní speciály R5 a řada pěkných vozů S2000 a starších WRC. Navíc málokde se stane, abyste na soutěži národního mistrovství potkal tovární posádku bojující o titul. Z tohoto úhlu pohledu jsou české soutěže opravdu výjimečné.

Uvidíme vás brzy zase na českých tratích? Jaký je váš nejbližší program?
V tuto chvíli nedokážu odpovědět, protože jednání o dalších soutěžích ještě probíhají. Finální rozhodnutí závisí na vedení týmu, kam nás povolá, tam nastupujeme. Soustředíme se hlavně na mistrovství světa WRC 2, to je náš hlavní cíl.Najdete na iDNES.czmobilní verze