Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pomáhala mu i babička. Teď Bauer míří přes Davos k úspěchu v Tour de Ski

Lukáš Bauer | foto: AP

10 2010
Davos je jen přestupní stanicí, říká o víkendových závodech Světového poháru. Cílovou stanicí, ke které běžec na lyžích Lukáš Bauer upírá největší díl pozornosti, jsou etapy na přelomu roku. "Samozřejmě chci v Davosu uspět, ale už teď stavím základy pro Tour de Ski," ujišťuje na svém webu.

Po miniturné v Kuusamu strávil Bauer víc než týden doma na Božím Daru. A čas věnoval i rodině.

"Byli jsme ve školce s Anetou na srazu rodičů, byl jsem na mikulášské besídce a taky tři dny hlídal děti," vypočítával nejlepší český lyžař. "Bylo náročné skloubit to s tréninkem, ale vypomohla babička."

Před startem na své parádní trati - 15 kilometrů klasicky - se ale 33letý běžec mohl pochlubit: Absolvoval jsem kvalitní trénink. Čtyři a půl dne jezdil podle plánu, hodně se věnoval objemové přípravě.

"Byl jsem pět hodin každý den na lyžích, plus k tomu posilování a proběhnutí," popisoval Bauer. "Pak jsem měl netradičně 2,5 dne volno, abych se z velkého zápřahu dostal a další dva dny jezdil tréninky na probuzení. Myslím, že se to povedlo."

Celý přípravný blok je směrován k etapám Tour. O té Bauer už dřív prohlásil, že bude jedním ze dvou vrcholů sezony. A její dvojnásobný vítěz by rád dosáhl na umístění v TOP 3.

O dalším závodním programu se rozhodne až po závodech ve Švýcarsku. "Záležet bude na zdravotním stavu a pocitech v závodu," tvrdí. "Pokud bych je měl horší, tak z Davosu pojedu domů a vynechal bych La Clusaz, jak jsem měl původně v plánu."

V opačném případě odjede i do Francie, ovšem bez ladění na závod. "Budu trénovat na Tour de Ski a v rámci toho bych jel 30 kilometrů volně a štafetu, která by mi mohla pomoci ke zlepšení pocitu v klasice."

V Davosu se Bauer konečně utká s největším esem bílé stopy a obhájcem prvenství v SP. Nor Petter Northug vynechal snad kvůli přetrénování úvodní dva starty v seriálu a před víkendem prohlásil, že ještě není ve špičkové formě.

"Těším se, že Pettera uvidím a že král loňské zimy bude mezi námi," povídal Bauer, který v hodnocení minulého SP skončil právě za Norem. "On sám říkal, že se potřebuje rozjet, ale šetřit se nebudeme. Bude to jeho první start a na začátku bych mu věřil spíš ve skejtu. Nebezpečný bude na třicítce v La Clusaz."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze