Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Politika na hrách mládeže: než narazit na Izraelce, to Íránec raději onemocněl

O MEDAILE. Při hrách mládeže v Singapuru bojují i taekwondisté. - ilustrační foto | foto: Reuters

16 2010
Jsou s vámi jen samé problémy, vyčítají íránské výpravě na Hrách mládeže v Singapuru. Nejdřív si fotbalistky prosadily, že budou hrát v muslimském šátku - hidžábu, který federace FIFA odmítala. Pak se měl íránský reprezentant v taekwondu utkat s Izraelcem a raději nahlásil: Jsem zraněný, nemůžu nastoupit.

Na historicky první olympiádě teenagerů soutěží sportovci ve věku od 14 do 18 let. Už v téhle kategorii se objevuje nařčení, že politika je víc, než sport.

Íránská delegace sdělila představitelům her, že jejich Mohammad Soleimani nenastoupí do zápasu kvůli zranění. Jenže Izrael, s jehož zápasníkem měl Íránec ve finále bojovat, označil stažení závodníka za politicky motivované.

Soleimani se pak neobjevil ani na medailovém ceremoniálu po boku nového šampiona Giliho Haimovitze.

"Pokud já vím, íránský reprezentant byl odvezen do nemocnice a nemůže závodit," říkal pak pro AP mluvčí Mezinárodního olympijského výboru Mark Adams.

"Když Gili vyhrál v semifinále, věděli jsme, že se potká s Íráncem," povídal Daniel Oren, šéf izraelské výpravy v Singapuru. "A hned jsme věděli, že Íránci nenastoupí. Na jednu stranu máme zlatou medaili, což je vzrušující, ale na druhou bychom ji rádi vyhráli v soutěži."

Světová federace taekwonda potvrdila Haimovitzovo vítězství bez připomínek. "Politický motiv? To odmítáme," sdělil mluvčí federace.

"Ani já se do politiky nechci míchat," komentoval 17letý "olympijský" šampion. "Byl jsem připraven bojovat. Že nepřišel soupeř? Je mi to jedno."

Alex Gilady, člen MOV za Izrael, který při ceremoniálu předával medaile, rovněž pochyboval o indispozici soupeře. Podle něj Soleimani prostě nechtěl porušit olympijská pravidla své země.

Írán neuznává stát Izrael a jeho sportovci mají zákaz závodit s izraelskými sportovci.

Třeba na paralympijských hrách v Pekingu nechal íránský tým basketbalistů na vozíčku kontumačně vyhrát Američany a odstoupil ze soutěže, aby se vyhnul možnému setkání s týmem Izraele v další fázi soutěže.

Na olympiádě v Aténách zase odmítl Araš Miresmaeili, dvojnásobný mistr světa v judu, zápasit v prvním kole olympijského turnaje s izraelským reprezentantem Ehudem Vaksem. Prý ze solidarity k otázce Palestiny.

A teď? "Soleimani by musel stát na pódiu vedle Haimovitze, poslouchat izraelskou hymnu a koukat, jak izraelská vlajka stoupá nad tu íránskou," říkal Gilady. "Tak ho raději naložili do sanitky, aby nevyvolali krizi, která by vyžadovala další akci."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze