Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

POHLED: Jak nespadnout z vrcholu. Zlatou tretru čekají nové a těžké časy

Momentka z atletického mítinku Zlatá tretra | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

29 2017
I šéfové mítinků slavné Diamantové ligy by s ochotou vyplenili své zásoby drahých kamenů jen proto, aby u nich startoval kterýkoli z mužů z následujícího seznamu.

Usain Bolt, asi netřeba nic dodat. Mo Farah, vytrvalecký fenomén a sběratel zlatých „doublů“ na 5 i 10 kilometrů. David Rudisha, olympijský šampion a světový rekordman na osmistovce. Wayde van Niekerk, snad nejuniverzálnější sprinter dějin a zlatý se světovým rekordem ze čtyřstovky v Riu.

Každý z nich je ozdobou.

Zlatá tretra 2017 uvítala všechny!

Když nad stadionem bouchal ohňostroj na počest devátého a posledního Boltova ostravského startu, ocitla se tahle akce na vrcholu.

„Končit na něm je nejhezčí,“ říkal Mo Farah, jenž sám „přestupuje“ k maratonu, jenže Zlatá tretra nehodlá a nemůže končit.

Ale všichni cítí, jak těžké to bude.

Fotogalerie

Zlatá tretra 2017

Bolt si místní kulisy oblíbil natolik, že sem jezdil nejčastěji ze všech mítinků světa. Teď končí, čemuž se říká daň za úspěch. Kdekdo se totiž možná v budoucnu ušklíbne: Pche, bez Bolta? Nezájem.

Stejný problém bude řešit celá atletika a Zlatá tretra tím spíš, neboť diváky rozmlsala podobně, jako když pustíte děti po zavíračce do cukrárny. Pro „mainstream“ tu vždycky byl Bolt, pro fajnšmekry atletické osobnosti. Do Ostravy se jim často chce víc než na Diamantovou ligu. Ta podivně změnila pravidla a své finále počítá od nuly, pročež hvězdám stačí pár úspěšných startů – a pak mohou v klidu jezdit tam, kde to mají rádi, kde se o ně postarají, kde se fandí k zemdlení.

Třeba do Ostravy.

Za rok tedy šéfy Tretry čeká zlomový, dost možná nejtěžší ročník. Budou muset najít nový motiv. Vsadit na jednu extrémně nabitou disciplínu? Posbírat co nejvíc mistrů světa z letošního srpnového šampionátu v Londýně? Hrát „českou kartu“ se všemi dostupnými národními esy? Lákat místo jednotlivců-superhvězd na extrémně silná startovní pole? Sehnat ty nejrychlejší po Boltovi? A tak dále.

Jsou to svým způsobem příjemné trable, ale i tady platí stará sportovní poučka, že je vždy těžší obhájit než zvítězit.

Proto dovolte jeden tip: aby nebyl rozjezd nové epochy příští rok tak těžký, mohl by Bolt dorazit jako velectěný host. I podesáté.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze