Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Česká stopa mezi vítězi Tour. Trofeje vyrobili v Novém Boru

15 2014
Už v polovině Tour de France je jisté, že Češi zanechají v závěrečném vyhlášení šampionů svou stopu. Čtyři poháry pro vítěze prestižních trikotů totiž vyrobili skláři v Českém Boru.

Nejlepší sprinter, nejlepší vrchař, nejlepší mladík a pak samozřejmě celkový šampion. Ti všichni převezmou 27. července trofeje vyrobené v Česku.

Křišťálové poháry, které váží čtyři kilogramy a měří přes 60 centimetrů, ručně vyfoukali a vybrousili skláři v Novém Boru. Každý kousek jim zabere několik hodin práce. Technika výroby je tak náročná, že jakoukoliv chybu už nelze opravit.

Cenu už počtvrté navrhl designer Peter Olah. „Inspirovali jsme se samotným závodem. Na začátku je trofej široká, což symbolizuje startovní pole, které je na začátku velmi široké. Dá se říct, že každý může vyhrát,“ popisuje Olah.

„Je v tom poetika. Pak se profiluje a jen favorité mají šanci na vítězství. Následně se otvírá prostor pro různé úniky, až se jeden ze závodníků stane vítězem.“

Trofeje se tradičně budou rozdávat po závěrečné etapě na Champs-Élysées. „Je důležité, aby byla jasně vidět, když ji závodník zvedne nad hlavu,“ říká Olah.

Uvidíme někdy český skvost v rukou českého vítěze?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze