Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Podmol bude na X-Games bojovat o zlato. Hrozí mu pád z 10 metrů

Libor Podmol po vítězství v závodě v Austrálii | foto: Archiv Libora Podmola

1 2016
Říká se jí olympiáda extrémních sportů. Koná se ale každý rok a ta letošní startuje ve čtvrtek v americkém Austinu. A znovu na nich nechybí ani Libor Podmol, český freestylový motokrosař, který odvážně tvrdí: „Chci bojovat o zlato.“ Už v noci ze čtvrtka na pátek bude soutěžit v disciplíně Step Up - ve skoku do výšky, kde loni skončil druhý.

Podmol je považován za specialistu této disciplíny - od roku 2013 totiž pokaždé vybojoval v této disciplíně medaili. Na X-Games v Mnichově dokázal ve Step Up dokonce zvítězit.

„Rozjezd je dlouhý pět metrů, při odrazu používáte veškerou sílu motorky a cit pro akceleraci plynem. Když se v něčem udělá chyba, s motorkou se přetočíte a letíte deset metrů střemhlav dolů,“ vysvětluje Podmol, který v minulém roce přeskočil laťku ve výšce 33 stop, tedy 10,058 metru.

Maximálně se skáče do výšky 12 metrů.

Podmol cítí šanci, že v Austinu zopakuje tři roky starý triumf. „Předpovídají deštivé počasí, což by mi mohlo pomoci. Nebude totiž rozhodovat tolik výkon motorky, ale technika skoku. Tu jsem piloval na mém tréninkovém skoku doma na kopci na zahradě. Dával jsem si pozor, abych si při tvrdém dopadu z výšky neporanil kotník nebo zápěstí.“

Step Up celé X-Games v pátek nad ránem otevře. A právě skok do výšky je nejsledovanější disciplínou. „Je to díky jeho jednoduchosti. Nehrozí totiž žádná politika, prostě laťka a kdo ji přeskočí v největší výšce, ten zvítězí.“

Mistr světa z roku 2010 bude o nejvyšší příčky premiérově usilovat také v disciplíně Quarter Pipe Best Trick, ve které se jezdci odráží do devadesátistupňového úhlu a skok končí na vedlejším dopadu. Ta je na programu v neděli.

Dále je Podmol prvním náhradníkem ve Freestyle, ale ví: „To by se někdo musel zranit, nebo onemocnět. Bylo by úžasné si třikrát zazávodit.“

Olympiády extrémních sportů se zúčastňují nejlepší jezdci z celého světa z freestyle motokrosu, skateboardingu, BMX nebo rallye. Přímý přenos jde do 215 zemí a 439 milionů domácností po celém světě. Letošní ročník odvysílá kompletně stanice NOVA Sport 2.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze