Česko - Německo: Tomáš Sklanák při střelbě

Česko - Německo: Tomáš Sklanák při střelbě - Tomáš Sklanák při střelběv utkání s Německem. | foto: AP

Podařený závěr: čeští házenkáři na Euru obrali o bod Němce a skončili osmí

• 61
Čeští házenkáři se rozloučili s mistrovstvím Evropy dalším podařeným výsledkem: ačkoli proti silnému Německu téměř celý zápas prohrávali, nakonec berou bod za remízu 26:26. Češi obsadili celkovou osmou příčku, což je jejich nejlepší umístění na Euru od roku 2002.

Tentokrát byla k vidění na rozdíl od střeleckých dostihů proti Slovinsku a Polsku mnohem opatrnější házená, úvodní gól zápasu dal až ve 4. minutě český pivot Václav Vraný.

Důvody? Němci eliminovali českou střeleckou hvězdu Filipa Jíchu, a to nejen osobní obranou jako ostatní týmy, hlídali jej už od českého brankoviště, aby se nemohl zapojovat do rozehrávky. A pak, což bylo pro Česko mnohem příznivější: Němci se přes skvěle chytajícího Martina Galiu poprvé prosadili až v 8. minutě po trefě Kaufmanna.

Utkání jsme sledovali v on-line reportáži

Jenže ani to nestačilo. Svěřencům trenéra Martina Liptáka se nevedlo v útoku, kupili technické chyby a přišli o původní vedení 3:0, z něhož bylo rázem skóre 3:5! Poté se zápas vyrovnal a Češi nejčastěji dotahovali těsný německý náskok. Němcům, kteří bojují o svou teprve druhou výhru na turnajích, se dařila hlavně spolupráce spojek s pivotem Theuerkaufem.

I proto to s českými nadějemi nevypadalo dobře, za úvodních 10 minut druhé půle dal tým jediný gól, v německé brance byl chvílemi až famózní dvoumetrový čahoun Bitter. Jenže pak Češi ukázali ohromnou bojovnost, která je zatím na Euru zdobí.

Česko - Německo: Kamil Piskač (vlevo) brání Christopha Theuerkaufa

Kamil Piskač (vlevo) brání Christopha Theuerkaufa

Česko - Německo: Lars Kaufmann pálí přes Václava Vraného

Lars Kaufmann pálí přes clonícího pivota Václava Vraného

A začalo drama! Díky tomu, že se v samém závěru opět rozstřílel Jícha a začal dávat jeden gól za druhým, bylo to 20:20, pak 21:21, po další Jíchově trefě dokonce Češi vedli 26:25. Jenže i kvůli častým vyloučením neměli dost sil na to, aby těsný náskok uhájili.

Theuerkauf srovnal na 26:26, následný útok při signalizované pasivitě Češi nezakončil z "nahazovačky". Jenže neuspěli ani Němci při desetisekundové power-play a následná Jíchova střela přes celé hřiště do opuštěné německé branky nedolétla.

Zápas tak skončil nerozhodně, což pro české házenkáře představuje další úspěch na podařeném Euru. Španělé v následujícím duelu zdolali Slovinsko a rozhodli o tom, že si Češi osmým místem vyrovnali nejlepší umístnění od Eura 2002.

Reakce kouče německých házenkářů Heinera Branda v utkání proti Čechům

"Po průběhu zápasu mohu být s remízou spokojen a jsem rád, že jsme v tomto utkání dokázali remizovat. Nemám teď sílu na to, abych střetnutí konkrétněji zhodnotil, ale skládám před svým týmem velký kompliment," prohlásil po utkání trenér Martin Lipták.

V sobotním semifinále se utkají Island s Francií a Polsko s Chorvatskem. O páté místo budou hrát Španělé s Dánskem.

Skupina II (Innsbruck):

Česko - Německo 26:26 (14:16)
Sestava a branky ČR:
Štochl, Galia - Nocar, Vítek, Mičkal 1, Zdráhala,
Vraný 3, Kubeš 1, Piskač 1, Jícha 6, Filip 4/2, Sobol 1, Mráz 2, Stehlík 3,
Hynek, Sklenák 4.
Nejvíce branek Německa: Kaufmann 7, Gensheimer 6/2, Müller a Theuerkauf po 3. Rozhodčí: Abrahamsen, Kristiansen (oba Nor.). Sedmimetrové hody: 3/2 - 3/2. Vyloučení: 4:2. Diváci: 6000.

Další utkání: Slovinsko - Španělsko 32:40 (14:20), Polsko
- Francie 24:29 (10:15).