Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Po olympijském trápení mění čeští biatlonisté trenéry i přípravu

Nového trenéra má i nejlepší z českých biatlonistů Michal Šlesingr | foto: Český svaz biatlonu

22 2010
Neúspěch na letošní olympiádě ve Vancouveru přiměl české biatlonisty k výrazným změnám v tréninku. Reprezentanti se vracejí k centrální přípravě, družstvo žen nově povede Jindřich Šikola a kouče změnil i nejlepší český závodník posledních let Michal Šlesingr.

Biatlonistům se pokusí pomoci také tři odborníci ze zahraničí - německý servisman a dvojice konzultantů Francouz Vincent Defrasne s Norem Dagem Björndalenem, který je starším bratrem slavnějšího Oleho Einara.

Reprezentační šéftrenér Ondřej Rybář připustil, že čeští biatlonisté neprožili povedenou sezonu. "Bohužel někdy se stává, že se na vrcholné akci úplně nezadaří. Je před námi další čtyřletý cyklus a je na nás, abychom se to snažili napravit a předvést se v lepším světle," řekl dnes novinářům Rybář.

Češi se v důsledku nevydařeného vystoupení ve Vancouveru, kde zaznamenal nejlepší individuální výsledek Šlesingr 16. místem v závodě s hromadným startem, odhodlali k výrazným změnám v tréninku. "Přešlo se k centrální přípravě. Není A-družstvo a B-družstvo, ale družstvo mužů a žen, které trénuje dohromady," prohlásil Rybář, který má na starosti mužský tým.

U žen skončil zkušený Milan Janoušek, kterého nahradí Šikola. Od nové sezony už nebude moci počítat s Magdou Rezlerovou ani Zuzanou Tryznovou, které ukončily kariéru. S biatlonem se rozloučil také ostřílený Roman Dostál.

Na nevýrazné výkony z uplynulé sezony zareagoval i Šlesingr. Po letech ukončil spolupráci s osobním koučem Vlastimilem Vávrou a nově se připravuje s Rybářem. "Bavili jsme se o tom s Vlastou už v podstatě dvě sezony. Začaly tam trochu mezi námi neshody, trochu to jiskřilo. Vancouver byl impulz, ale podněty se objevily dva roky zpět," řekl Šlesingr.

Věří, že pod Rybářovým vedením opět půjde jeho forma nahoru. "Nové koště dobře mete, ten vztah je mezi námi v tomhle směru příjemnější," podotkl dvojnásobný medailista ze světového šampionátu v roce 2007. "K Ondrovi jsem šel také z toho důvodu, že kluci pod ním loni udělali dost objemů, což si myslím, že mi trošku chybělo. Hlavní rozdíl v té přípravě je, že dřeme trochu víc než předtím," doplnil Šlesingr.

S ohledem na neúspěch ve Vancouveru se reprezentanti rozhodli také posílit o několik zahraničních odborníků. Angažovali německého servismana a jako neoficiální konzultanty bývalé úspěšné biatlonové závodníky Francouze Defrasna a staršího bratra Nora Oleho Einara Björndalena Daga. "Jsme s nimi ve spojení a můžeme cokoliv kdykoliv konzultovat. Myslím, že tyhle dva národy nám mají co dát," uvedl Rybář.

"Došlo ke změnám. Máme nový systém, nový impulz do toho družstva. Trénujeme jako skupina a jako skupina bychom chtěli výsledek. Budeme doufat, že se vždy někdo z individualit prosadí a že se Michalovi Šlesingrovi bude dařit stejně jako třeba tři sezony zpět," dodal.

Letní příprava vyvrcholí doma biatlonistům na konci srpna v Novém Městě na Moravě Pohárem IBU na kolečkových lyžích. Teprve rok starý seriál čítá tři závody a organizátoři ho berou jako jednu z prověrek před světovým šampionátem v biatlonu v roce 2013.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze