Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Po letech schází v extralize Frenštát

9 2003
Ostrava - Po devíti letech bez Frenštátu pod Radhoštěm, který se rozpadl, se v sobotu rozjede extraliga volejbalistek. Moravskoslezský kraj v ní zastupují TJ Sokol Frýdek-Místek a Nová huť Ostrava. Hned v sobotním úvodním kole extraligy čeká volejbalistky z kraje derby. Jak jsou obě družstva na sezonu připravena?

TJ Sokol Frýdek-Místek

Ve znamení trenérských změn byla příprava frýdecko-místeckých volejbalistek.
Po Tiboru Bridovi převzal družstvo Radek Podola, ale dva týdny před startem soutěže se funkce vzdal. Nenašel s hráčkami společnou řeč.

Týmu se ujal Jiří Kozel, který stejně jako Podola vedl v klubu mládež. Podaří se trenéru Kozlovi družstvo, které v uplynulé sezoně zůstalo daleko za očekáváním, probudit? "Hlavně se hráčky musejí dát dohromady," podotkl Kozel. "Všechny mají extraligové zkušenosti, jen se potřebují jako správný orchestr sladit."

Motivací by podle Kozla měly být podmínky, které volejbalistky v klubu mají. "Všechny mají řádně uzavřené smlouvy a velice pěkné jsou proměnlivé odměny. Když budou vyhrávat, budou mít i zajímavé výdělky."

Předností družstva je široký kádr. "Na každý post máme jednu kvalitní náhradnici," tvrdí Jiří Kozel. "V družstvu jsou tři smečařky, tři blokařky, dvě zkušené nahrávačky i dvě univerzálky."

Kariéru sice ukončily smečařka Kamila Šálková a blokařka Kateřina Kunčarová a odešla Lenka Špunarová, ale z Frenštátu přišly blokařka Barbora Manová (za svobodna Hilšerová) a smečařky Edita Strbáčková a Veronika Kadlecová.

Na místo univerzálky se přesunula smečařka Jana Zikmundová. Dalším univerzálkou je odchovankyně Sokola Jitka Danková, která se minulou sezonu dávala do pořádku po zranění kolena.

"Náš prvotní cíl je hrát play-off, což znamená být do šestého místa," míní Jiří Kozel. "Určitě ale máme na to být v horní polovině tabulky."

TJ Nová huť Ostrava

S plnou parádou se vracejí do extraligy volejbalistky Nové huti. "Myslet jen na záchranu, by bylo málo," prohlásil ostravský trenér David Zahradník. Co jej naplňuje optimismem? "Kádr jsme o něco posílili a družstvo je pohromadě už třetí rok. K tomu hodně hráček z ostatních klubů odešlo do ciziny, opět se v extralize snížil věkový průměr."

Ostrava sice ztratila reprezentační smečařku Terezu Matuszkovou, která šla do Francie, ale zpátky je blokařka Ivana Plchotová. Ta se minulou sezonu bez svolení klubu zkoušela prosadit v Itálii.

Tým doplnily další nadějné juniorky a na hostování smečařka Lenka Jakubíčková z Liberce.

Největší nedostatky Zahradník zatím vidí na smečařských postech. "Je to dáno tím, že naše smečařky jsou menšího vzrůstu," podotkl. "Naši silnou zbraní by měly být blokařky." Jednou z nich je Ivana Plchotová.

Jak ji tým po nepodařeném odchodu do Itálie přijal zpátky? "Její případ je potřeba vidět ve dvou rovinách," uvedl David Zahradník.

"Z legislativního pohledu jsem rád, že se klubu povedlo kauzu vyřešit. Je to i výchovný moment pro další hráčky, které by se chtěly pokusit odejít nelegálně. A pokud jde o její návrat k týmu, tak se svým spoluhráčkám omluvila. Každý udělá chybu, vše jsme si vyříkali.“

Trenérova slova potvrdila kapitánka Martina Divoká. „Zpočátku to bylo všelijaké, ale už jsme Ivku přijaly úplně normálně. Jsme rády, že nás posílí.“

Hráčky čeká stěhování
 
Ostravské volejbalistky budou hrát tradičně v hale ve Varenské ulici.
Frýdek-Místek zahájí sezonu jako loni v tělocvičně Integrované střední školy, ale koncem roku přejde do rekonstruované tělocvičny 6. základní školy v ulici Pionýrů.

"Tam bychom chtěli odehrát poslední utkání tohoto roku, které nás čeká 20. prosince z Přerovem," uvedl předseda Sokola Jiří Zaoral. O nové prostory s hledištěm pro 500 diváků se volejbalistky budou dělit s interligovými házenkáři. A jaké bude vstupné? Ve FrýdkuMístku 20 korun, v Ostravě 30 a 15 korun.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze