Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Šéfové Plzně: Do pohárů půjdeme, tým možná opustí pivot Petrovský

Mistrovská radost v podání házenkářů Plzně. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

23 2015
Tahle úspěšná éra ještě nemá končit. Zdaleka ne! Extraligový házenkářský král z Plzně chce vládnout dál, v příští sezoně zaútočí na zlatý hattrick. Zůstává kouč Šetlík i kanonýr Škvařil, tým posílí dva leváci. Jedinou ztrátou může být odchod pivota Petrovského, který je na testech v Polsku.

„Stejně jako mě házená bavila, když jsem ji 15 let hrál, teď mě nabíjí, že klub se posouvá každý rok o kousek dopředu. Máme vizi, chceme, aby tady házená fungovala profesionálně už od mládežnických kategorií. Stále je na čem stavět,“ říká Pavel Drobil, jednatel společnosti Házená Plzeň.

Právě on a Martin Šafránek – spolumajitel firmy M. A. T., která figuruje také v názvu extraligového klubu – stojí za novodobým vzestupem házenkářské bašty. „V uplynulé sezoně jsme pracovali s rozpočtem čtyři a půl milionu korun, v té příští by mohl být zhruba o milion vyšší. Přesto stále čekáme, zda se s pomocí kraje podaří přilákat velkého sponzora. Snad jsme už dokázali, že házenou v Plzni děláme pořádně a předvádíme pro fanoušky atraktivní hru,“ míní Šafránek.

Změny v kádru

Příchody * David Poloz (21 let, Zlín) - levoruké pravé křídlo, český reprezentant do 21 let a syn trenéra slovenské ženské reprezentace * Josef Jonáš ( 21 let, Lovosice) - levoruká pravá spojka, odchovanec Kobylis a mládežnický reprezentant. Nejlepší střelec 1. ligy st. dorostu (zároveň mistr s Duklou)
Odchody * Martin Kavka (Zlín) * Lukáš Horký (5. soutěž v Něm.)

V jednání * Leoš Petrovský (22 let) - obrovitý reprezentační pivot je nyní na testech v polském špičkovém klubu Azoty-Pulawy. Pokud uspěje a polský tým zaplatí Plzni adekvátní částku, zřejmě odejde * Martin Loskot (24 let) - šikovná spojka jedná s vedením Plzně o nové smlouvě

Loni jste hráli Pohár EHF, přešli přes italské Bolzano, pak podlehli ruskému Permu. Nezkusíte letos předkolo Ligy mistrů?
Drobil:
Na ni Česku schází potřebný koeficient. Svaz zkusí podat žádost o výjimku, ale daleko pravděpodobnější je, že znovu zkusíme EHF Cup. I proto, že tam vidíme větší šanci probojovat se do základní skupiny, což by znamenalo tři kvalitní soupeře a pohárový podzim.
Šafránek: Evropské poháry budeme hrát v každém případě, i když finančně to není nijak přínosné. Ale hráčům a fanouškům je nemůžeme odepřít. Návštěvnost v téhle sezoně byla obrovská, několikrát jsme vyprodali halu na Slovanech. I v tom patříme na extraligový vrchol.

Situace je stále taková, že v městské hale působíte jako hosté, i mládežnické týmy platí komerční nájem. Je šance na změnu?
Drobil:
Plzeňský kraj má do podzimu příštího roku v rámci přesunu Sportovního gymnázia postavit multifunkční tělocvičnu na Skvrňanech. Díky panu hejtmanovi tam má být i hřiště na házenou, ochozy pro zhruba 300 lidí. Tam by měla mít možnost trénovat naše mládežnická družstva, což by pro nás znamenalo úlevu nákladů. Město do budoucna plánuje rozšíření areálu na Slovanech o jednu tréninkovou plochu, kde bychom mohli konečně nalézt i nějaké pevné zázemí, trvalou šatnu, klubovnu, kancelář...
Šafránek: Dám příklad. Jediný zápas v play-off jsme prohráli ve druhém čtvrtfinále s Frýdkem-Místkem, kdy jsme se museli stěhovat do haly Slavie VŠ. A málem nás to stálo medaili. Bohužel, stále jsme u města trošičku nechtěné dítě. Nemáme podmínky rovnocenné jako hokej a fotbal. My za hodinu tréninku mládeže platíme plnou cenu, oni od přípravky až po juniorku v nejhorším stokorunu. O tuhle kompenzaci – na mládež - se s městem snažíme jednat, protože jsme třetí nejpopulárnější sport v Plzni. Ale zatím je to jen na úrovni příslibů.

Pojďme zpět k extraligovému týmu. Jak se změní?
Drobil:
Jistý je příchod dvou levorukých hráčů, spojky Jonáše z Lovosic a křídla Poloze ze Zlína. Končí Martin Kavka, který dostal zajímavou pracovní příležitost na Moravě a bude hrát zřejmě za Zlín. Do nižší soutěže v Německu míří Lukáš Horký. Ještě jednáme o prodloužení smlouvy s Martinem Loskotem. Jediný odchod hrozí u Leoše Petrovského. Je na testech v Polsku, a pokud Azoty-Pulawy zaplatí částku, kterou má stanovenou ve smlouvě, budeme ho muset pustit. Uvidíme, byla by to škoda, stojíme o něj.

Jak to vypadá se zraněním reprezentační spojky Petra Linharta?
Drobil:
Na začátku června ho čeká operace zraněného kolena, navíc kompletní replastika. Nebude to jednoduchý zákrok, ale věříme, že v lednu bude schopný se vrátit do extraligové zátěže. Ještě jsme zvažovali příchod jednoho brankáře, ale Karel Šmíd si v této sezoně svým výkonnostním posunem vydobyl svou pozici. I v důležitých zápasech dokázal zaskočit za Radka (Motlíka), rozhodovat zápasy. Chceme ho podpořit v dalším růstu.

Předpokládám, že setrvání kouče Šetlíka bylo jasnou prioritou.
Drobil:
Martin chvíli sám zvažoval, jestli by neměl na chvíli skončit. Ale nakonec jsme se rychle dohodli o prodloužení spolupráce na další rok. On je strašně důležitým článkem celého klubu, všechno bere velmi poctivě, má vizi, kam plzeňskou házenou dostat.

Věříte, že v příští sezoně zaútočíte na třetí titul v řadě?
Šafránek:
Sezona dopadla skvěle, pro nás i pro fanoušky. Mančaft jsme dokázali udržet pohromadě, další úspěch nás posunul dál. A v tom chceme pokračovat. Drobil: Jiný cíl si ani dávat nemůžeme. Těch dvou předchozích titulů si moc vážíme a kdo by nechtěl zlatý hattrick!? Ale je to dlouhá cesta a všechno si musí sednout ideálně.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze