Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Plošinář Kasper podlehl rakovině

31 2006
Praha - Jeden z nejslavnějších plochodrážních jezdců české historie Antonín Kasper mladší podlehl dnes ráno rakovině. S nemocí bojoval třiačtyřicetiletý závodník řadu měsíců a podstoupil i dvě operace. Kasper, jehož stejnojmenný otec byl rovněž plošinářem, patřil k nejúspěšnějším jezdcům tuzemské ploché dráhy.

Vyhrál například slavnou Zlatou přílbu v Pardubicích. Stejně jako jeho otec. A startoval v seriálu Grand Prix.

Kasperovi lékaři na jaře odstranili nádor na ledvině, ale nemoc nezastavili. "V posledních týdnech se už hodně trápil, měl značné bolesti a musel brát utišující léky," uvedl Milan Špinka, trenér pražského Olympu.

Právě v tomto klubu prožil Kasper celou kariéru. Neopustil ho, ani když skončil se závodní kariérou. Pracoval v roli manažera extraligového týmu.

"Tonda byl vždycky velký bojovník, vyhrál nejednu bitvu. Tak mi zůstane v paměti. Tu poslední už ale, bohužel, vyhrát nemohl," konstatoval předseda Svazu ploché dráhy AČR Petr Moravec.

Jako jeden z mála českých jezdců se Kasper prosadil výrazně i na mezinárodním poli. Byl prvním Čechem, který si vybojoval účast v nejprestižnějším seriálu Grand Prix.

Jako kapitán národního týmu byl u historického druhého místa českého družstva ve finále MS v roce 1999. Již před tím však vybojoval v roce 1986 bronzovou medaili v mistrovství světa dvojic a v roce 1982 vyhrál mistrovství Evropy juniorů.

Rodina Kasperů drží jeden plošinářský unikát. Mladší Kasper vyhrál v roce 1991 prestižní závod o Zlatou přilbu v Pardubicích. Jeho otec ji vyhrál v šedesátých letech. "Jako jediní v osmapadesátileté histori závodu mají v rodině dvě Zlaté přílby - jednu od otce, druhou od syna," doplnil Moravec.

Kasper dlouho vládl českým oválům a získal na nich mistrovské tituly jako na běžícím pásu. Jeho osud je dosti podobný jinému plošináři, kterého zdobil titul českého mistra - anglickému závodníkovi Simonu Wiggovi.

Ten vyhrál extraligu v barvách Plzně v roce 1994. O sedm let později také podlehl rakovině, lékaři mu marně léčili nádor na mozku.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze