Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Plochodrážník míří za čtvrtým titulem

5 2000
P r a h a - Triumfem Bohumila Brhela, trojnásobného mistr ČR na ploché dráze jednotlivců, skončila úvodní část letošního dvoudílného finále na pražské Markétě. Jezdec domácího Olympu byl nejlepší ve všech čtyřech jízdách, ke kterým nastoupil, tři včetně finále suverénně vyhrál, v jedné takticky před cílem zpomalil a nechal se předjet protivníkem, aby získal přijatelnější soupeře pro semifinále. Ve velice dramatickém závodě skončili za Brhelem jeho oddíloví kolegové Antonín Šváb a Pavel Ondrašík. Druhý finálový závod se jede 13.8. v Kopřivnici. "Pojedu tam tak abych zase zvítězil. Chci titul i počtvrté," usmíval se po závodě spokojený vítěz.

Vyvrcholení domácí soutěže jednotlivců se opět muselo obejít bez v současnosti nejlepšího českého plochodrážníka Antonína Kaspera, zatímco loni ho vyřadilo zranění, letos podle pořadatelů Kasper nestihl letadlo ze Švédska. Hned první jízda dala ráz celému večeru. Několik metrů po startu upadl Květoslav Šebela z AK Markéta a první jízdu se nepovedlo dokončit ani napodruhé, tentokrát skončili na zemi hned dva jezdci Josef Franc z Olympu a plzeňský René Juna.

Nejděsivější okamžik závodu se ale odehrál v 16. jízdě, která byla přerušena pro hromadný pád hned tří jezdců. Nejhůře z nich dopadl Robert Král z Březolup, který poté co se snažil vyhnout ležícímu soupeři, v plné rychlosti narazil do hrazení, byl vymrštěn ze sedadla motocyklu, přetočil se v letu přes hlavu a dopadl bezvládně na zem. Krále odvezla sanitka do nemocnice a závod byl na více než dvacet minut přerušen. "Pád který vypadal velmi krkolomně nakonec dopadl poměrně dobře. Král má jen těžký otřes mozku," uvedl ředitel závodu Petr Ondrašík.

Už v patnácté jízdě se odehrálo zřejmě největší překvapení večera. V ní dojel jako třetí a byl tak vyřazen z bojů o přední umístění obhájce titulu Michal Makovský ze Zlaté přilby Pardubice. Makovský doplatil na nový tzv. vyřazovací systém, který neumožňuje v závěrečných kolech jediné zaváhání, závodník musí dojet vždy na prvním či druhém místě.

V prvním semifinále zvítězil před dotírajícím Švábem Brhel, ve druhém stylem start - cíl Marian Jirout ze Zaté přilby Pardubice, za ním si další postupové místo s přehledem pohlídal Pavel Ondrašík z Olympu. Ve finále tak proti sobě stanuli tři jezdci domácího klubu a jediný zástupce "ostatních" - pardubický Jirout. Nejlépe sice odstartoval z vnitřní dráhy Brhel, ale ještě v prvním kole vedení ztratil. Až ze čtvrtého místa se na špici dostal Jirout, když se drze vklínil do skulinky mezi Švábem a Ondrašíkem a překvapil i Brhela. Hned ve druhém kole ale Jirout nezvládl řízení svého motocyklu, narazil do hrazení a v závodě skončil.

Opakované finálové jízdě za účasti tří jezdců už dominoval Bohumil Brhel, který před sebe své soupeře nepustil od startu až do cíle. Druhý dojel Antonín Šváb, třetí místo získal Pavel Ondrašík.

Mistrem ČR na ploché dráze jednotlivců se stane jezdec, který ve dvoudílném finále nasbírá nejvíce bodů.

Výsledky:
1. Brhel, 2. Šváb, 3. Ondrašík (všichni PSK Olymp Praha), 4. Jirout (AMK ZP Pardubice), 5. Rymel, 6. Franc (oba PSK Olymp Praha),  7. Wolff (AMK Markéta Praha), 8. Višváder (Mitas Team Březolupy), 9. Makovský (AMK ZP Pardubice), 10. Batelka (AK Slaný), ...

Bodové hodnocení:
1. Brhel 25 b., 2. Šváb 20 b., 3. Ondrašík 18 b., 4. Jirout 16 b., ...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze