Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Plochodrážní drama: nejprve drsné pády, poté polská radost

Tomasz Gollob v čele finálové jízdy Velké ceny České republiky. | foto: Zbyněk StanislavČTK

24 2010
Jedni odjeli z plochodrážního stadionu Markéta s vítěznými poháry, druzí se zlomeninami. Grand Prix České republiky bylo dramatické po všech stránkách. Z triumfu se radoval Polák Tomasz Gollob.

Jedna zajímavost na úvod: v Polsku je nejoblíbenějším sportem žužel.
Že jste o něm neslyšeli? Ale ano, slovem žužel označují Poláci plochou dráhu, kvůli níž jsou ochotni jezdit po celé Evropě.

V sobotu dorazili i do Prahy. Na Grand Prix České republiky, které se uskutečnilo v rámci seriálu mistrovství světa, jich dorazily necelé tři tisícovky.

Ne nadarmo. Na stadionu Markéta si totiž pořádně užili vítězství jejich favorita Tomasze Golloba. Druhý dojel Dán Nicki Pedersen, třetí příčku obsadil další Polák Jaroslaw Hampel. Matěj Kůs, jediný český jezdec ve startovním poli, obsadil poslední, šestnácté místo.

"Dnešní večer se změnil v polskou extázi," křičel moderátor po finálové jízdě. A červeno-bílí fanoušci bouřili, jejich vlajky – připevněné třeba na rybářských prutech – vlály nad zaplněnými tribunami.

Devětatřicetiletý Gollob, veterán mezi elitními plochodrážníky, přitom neměl cestu do finále vůbec snadnou. V prvních dvou jízdách skončil předposlední, pak sice dvakrát vyhrál, ale v poslední jízdě základní části dojel až čtvrtý. Do semifinále prošel jen taktak.

"Nezačalo to pro mě příliš dobře, měl jsem i problémy s motorkou, ale podařilo se je odstranit," řekl Tomasz Gollob, jenž se pohybuje v seriálu Grand Prix už od jeho prvního ročníku v roce 1995.

Dramatické semifinále těsně vyhrál a finále ovládl suverénním způsobem. Cílem dokonce projel po zadním kole.

Za chvíli už se z Břevnova rozléhala polská hymna, kterou zpívalo několik stovek diváků. "Díky vám, kteří jste přijeli," křičel Gollob do mikrofonu, když tribuny skandovaly jeho jméno.

Na oválu se proháněly i sanitky

Diváci vyvolávali během závodu ještě jednoho jezdce – Emila Sajfutdinova. Ruský mladík, který v Praze před rokem vyhrál, se vyboural, tvrdě narazil do bariéry a z okruhu ho musela odvézt sanitka.
Následek? Zlomená ruka.

V závodě ho zastoupil český náhradník Luboš Tomíček. Jen o pár jízd později upadl, narazil do stejného místa jako Rus a z oválu ho odvezla sanitka. Následek? Vlasová zlomenina v oblasti pánve.

A do třetice: v semifinálové jízdě narazil do téhož místa i Andreas Jonsson, jenž do té doby posbíral nejvíc bodů. I když pro něj přijela sanitka, Švéd nakonec odešel po svých. Následek pádu? Vyloučení.

Ze semifinále pak v restartované jízdě postoupil Gollob a o chvíli později stál na stupních vítězů. Na prvenství v Praze čekal 11 let.

Na titul mistra světa však čeká už od začátku kariéry. Dočká se ho letos? Zatím je v žebříčku mistrovství světa třetí za Dánem Bjerrem a Polákem Hampelem.Najdete na iDNES.czmobilní verze