Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zlatou přilbu vyhrál Australan Holder, nejlepší z Čechů byl osmý Franc

VÍTĚZ. Letošní ročník Zlaté přilby vyhrál v Pardubicích bývalý mistr světa Chris Holder | foto: Radek Kalhous, MAFRA

5 2014
Mistr světa z roku 2012 Chris Holder z Austrálie vyhrál Zlatou přilbu, tradiční plochodrážní závod v Pardubicích. Druhý ve finále skončil další stálý jezdec seriálu Grand Prix Švéd Fredrik Lindgren, třetí dojel Chorvat Jurica Pavlič.

Nejlepší z Čechů Josef Franc byl druhý ve finále B a je klasifikován na konečném osmém místě.

Na startu nebyl obhájce prvenství Darcy Ward, legendární trofej ale po Holderově vítězství opět poputuje do Austrálie. "Zlatá přilba je trofej, o kterou jsem hodně stál, a povedený závod je pro mě povzbuzením před vyvrcholením Grand Prix už příští víkend," řekl deníku Právo sedmadvacetiletý Holder. Před posledním závodem GP v Toruni je v průběžném pořadí mistrovství světa šestý.

Švéd Lindgren byl v Pardubicích druhý už potřetí. "Takže budu muset přijet ještě jednou, abych tu stříbrnou pardubickou sérii změnil," litoval Seveřan.

Do Pardubic nakonec nepřijel původně avizovaný vítěz závodu z roku 2011 Rune Holta z Polska. Dán Hans Andersen, který Zlatou přilbu vyhrál v roce 2008, vypadl v semifinále a skončil po jasném vítězství ve finále B nakonec sedmý. Pro stálého jezdce seriálu Grand Prix Brita Chrise Harrise bylo rovněž konečnou semifinále, ze své poslední jízdy odstoupil.

START. Plochodrážní závod Zlatá přilba.
Plochodrážní závod Zlatá přilba.
Plochodrážní závod Zlatá přilba.

Franc ve vylučovacích jízdách nasbíral devět bodů za první a druhé místo, ve čtvrtfinále mu k postupu stačily první a třetí pozice. Čtyři body v semifinálové skupině ale už byly málo. "Není to úplně špatně, ale chtěl jsem ještě trochu víc," řekl Franc.

Další český jezdec Aleš Dryml byl nasazen přímo do čtvrtfinále a po vítězství v první jízdě a druhém místu ve třetí rozjížďce hladce postoupil do semifinále. Tam se mu ale už tolik nevedlo. Nejprve přijel předposlední, pak nezabodoval a do třetí jízdy už nenastoupil. Okamžitě totiž zamířil na letiště, kde byl připravený vrtulník na jeho přesun k večernímu závodu polské ligy v Ostrówě.

"Když moje šance na velké finále vyhasly, chtěl jsem ušetřit čas a odjel trochu dřív, i tak byl ten přesun dost na krev," konstatoval Dryml. Finále B se tak na Svítkově jelo jen ve čtyřech. Ve čtvrtfinále skončily šance dalších českých jezdců Tomáše Suchánka, Hynka Štichauera, Václava Milíka a Eduarda Krčmáře.

Zlatá přilba

mezinárodní závod na ploché dráze v Pardubicích

Finále: 1. Holder (Austr.), 2. Lindgren (Švéd.), 3. Pavlič (Chorv.), 4. Miedziňski, 5. Walasek (oba Pol.), 6. Aspgren (Švéd.).

Finále B: 1. Andersen (Dán.), 2. Franc (ČR), 3. Lahti (Fin.), ...A. Dryml (ČR) nenastoupil.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze