Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Žádný stres. Plochodrážník Milík už si troufá na hvězdy

OSLAVENEC. Plochodrážníkovi Václavu Milíkovi (vpředu) je dnes 22 let. Na startu sobotní Grand Prix bude nejmladším jezdcem. | foto: AP

22 2015
Před rokem ho pohltila tíha okamžiku. Kromě patnácti nejlepších světových plochodrážníků taky soupeřil s nervozitou. „Ze všech stran jsem slyšel: Musíš zajet a udělat výsledek!“ vzpomíná Václav Milík na loňskou Grand Prix v Praze, při které vyjel dva body.

V sobotu bude na Markétě znovu českým vyvoleným v závodě mistrovství světa a cílí výš. Mnohem výš. „Nejradši bych byl, kdyby se povedlo finále,“ troufá si. „Ale hranicí spokojenosti je semifinále.“

Plochodrážník z Bernardova na Kutnohorsku bude jasně nejmladším závodníkem ve startovním poli.

Grand Prix v Praze

Třetí závod letošního mistrovství světa plochodrážníků. Jede se v sobotu od 19 hodin na Markétě. Startuje patnáct stálých účastníků Grand Prix a domácí jezdec na divokou kartu, kterou stejně jako před rokem dostal Václav Milík. Náhradníky jsou Matěj Kůs a Josef Franc. Každý závodník startuje v pěti jízdách, nejlepších osm postupuje do dvou semifinálových jízd, z nichž dva nejlepší projdou do finále. Vstupenky se pohybují v cenovém rozpětí 890-2 400 korun, prodává je síť Ticketportal. Přímý přenos vysílá stanice Sport 1.

Dnes slaví 22. narozeniny, třeba úřadující mistr světa Greg Hancock by klidně mohl být jeho otcem. 45letému americkému veteránovi se Milík zkušenostmi samozřejmě nevyrovná.

A co rychlostí na dráze? Český talent cítí, jak ho měsíce od loňské Grand Prix ohromně posílily.

„Soustředím se jen na svou jízdu a na to, že ji chci vyhrát, protože sám chci. A ne proto, že to chtějí všichni okolo,“ vypráví.

S tlakem a očekáváním se naučil vyrovnávat. „Extrémně moc mi pomohla anglická liga. Měl jsem hodně závodů a najednou se cítím úplně jinak. Vyladili jsme motorku, jede čím dál lépe,“ chválí si techniku.

Jediný Čech v polské extralize

Milíkových schopností si všimli i v Polsku a jako jediný Čech letos dostal angažmá v tamní extralize, nejuznávanější klubové soutěži na světě. Barvy Wroclawi hájí třeba se současným lídrem světového šampionátu Tai Woffindenem.

„Polsko je špička ploché dráhy, jezdí tam všichni závodníci z Grand Prix. Stát vedle nich na startu a poznávat je, to mi hrozně pomáhá. Pak ty hvězdy můžu brát jako normální závodníky,“ nezaleká se elitních světových plochodrážníků. „Věřím, že mi to v této sezoně jede natolik dobře, že bych mohl udělat nějaké body v Grand Prix.“

Organizátoři pražského závodu dokonce před startem seriálu usilovali o to, aby Milík získal stálou divokou kartu na celý rok. Z dlouhého seznamu jmen nakonec dostali přednost jiní, ale vyznívá logicky, že právě on získal příležitost alespoň v českém závodě. Byť nominaci musel podložit nejlepším výkonem v kvalifikačním závodě Prague Open.

„Pražskou dráhu mám rád. Je závodivá, jezdí se mi na ní dobře. A nic na tom nemění ani to, že loni při Grand Prix se mi žádný velký úspěch nepodařil. Teď už vím, že půjdu na start bez stresu a nebudu držet motorku křečovitě. Věřím, že se mi bude dařit,“ očekává zlepšení.Najdete na iDNES.czmobilní verze