Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pljuščenko v krátkém programu ME s rekordem. Březina zatím poráží Vernera

Jevgenij Pljuščenko | foto: AP

20 2010
Čtyři roky odpočíval, ale návrat připravil o to působivější. Ruský krasobruslař Jevgenij Pljuščenko v krátkém programu na mistrovství Evropy překonal vlastní světový rekord. Ziskem 91,30 bodu porazil o 2,75 bodu obhájce titulu Briana Jouberta z Francie. V kategorii sportovních dvojic se z premiérového evropského titulu radují Juko Kavagutiová a Alexandr Smirnov.

Z českých krasobruslařů se více dařilo Michalu Březinovi, kterému patří čtvrtá příčka, Tomáš Verner je před čtvrtečními volnými jízdami osmý.

Olympijský šampion z Turína Pljuščenko kvůli závodní pauze nemá body ve světovém žebříčku, takže startoval daleko před ostatními favority. Hodil jim rukavici v podobě krátkého programu s kombinací čtverného a trojitého toeloopu, trojitého axelu i trojitého lutze.

Na rozdíl od národního šampionátu nepřekonal hranici sta bodů, ale vytvořil nový světový rekord, které se uznávají jen na mezinárodních podnicích.

Na paty mu však šlape Joubert, jenž ztratil jen zařazením lehčí kombinace.

Francouzský krasobruslař totiž neriskoval a za čtverný toeloop zařadil jen dvojitý. I to mu stačilo na vylepšení osobního rekordu a udržení kontaktu s ruským suverénem.

Úřadující juniorský vicemistr světa Březina v Tallinnu potvrdil, že se v této sezoně prosazuje mezi nejlepší. V krátkém programu postupně zvládl trojitý axel, trojitý lutz i kombinaci trojitého flipu s trojitým toeloopem.

"Nervózní? To já jsem pokaždé," smál se Březina. "Ale když jedu, snažím se na nervozitu nemyslet, jedu jak kůň s klapkama na očích. Ještě to mohlo být lepší při výjezdu z axelu, ale jsem moc spokojený."

Navíc předvedl piruety nejvyšší obtížnosti, což přispělo ke zlepšení osobního maxima o plných 7,68 bodu na 79,60. Před volnými jízdami je ve hře o medaili, na průběžně třetího Francouze Yannicka Ponsera ztrácí necelé tři body.

"Teď pojedu nejsilnější rozjížďku s Pljuščenkem, to je jako sen," těšil se. "On a Jagudin, to byly moje idoly. A že jsem od medaile jen 2,8 bodu? Zatím nad tím nepřemýšlím. Chce to dobře se vyspat."

O bezmála sedm bodů v úvodní části soutěže porazil mistra Evropy z roku 2008 Vernera, jehož krátký program poznamenal nedotočený čtverný toeloop s dopadem na obě nohy hned na úvod. Pak sice zabojoval, zvládl trojitý axel a za lutz zařadil v kombinaci dvojitý toeloop, ale na nejlepší to nestačilo.

"Mám velkou ztrátu, osmé místo vypadá tragicky, to přiznávám," říkal druhý Čech. "Ale šel jsem do všech komponentů naplno, třeba kroky jsem měl na nejvyšší možné úrovni. Chyběly body z první kombinace, mohl jsem jich mít klidně o patnáct víc."

Na rozdíl od posledních tří let tak Verner nebude ve volných jízdách startovat v poslední rozjížďce.

"První toeloop mě mrzel, ale pak už jsem se cítil dobře. Jen škoda kombinace a nevím, proč jsem udělal lutze, jakého jsem udělal. Už při odrazu mi bylo jasné, že to nebude nic extra. Nakonec jsem přidal ještě dvojitého toeloopa, abych dostal nějaké body navíc. Zbytek byl vcelku dobrý," zhodnotil svou jízdu Verner.

Čtvrtý muž z loňského mistrovství světa měl v závěru minulého roku zdravotní problémy a již před závodem vyhlásil, že Evropu bere hlavně jako přípravu na olympiádu. "Jsem po dlouhé době na startu, takže na to to nebylo tak špatné," uvedl Verner.

Krátký program se příliš nevydařil ani dalšímu navrátilci, Švýcaru Stéphanu Lambielovi. Dvojnásobný mistr světa zařadil jen dvojitý axel a pokazil čtverný toeloop. Díky výborným krokovým pasážím a piruetám mu to nakonec stačilo alespoň na páté místo.¨

muži po krátkém programu

1. Pljuščenko (Rus.) 91,30, 2. Joubert (Fr.) 88,55, 3. Ponsero (oba Fr.)
82,40, 4. Březina (ČR) 79,60, 5. Lambiel (Švýc.) 77,75, 6. Preaubert (Fr.) 76,37, ...8. Verner (ČR) 72,75.

Kavagutiová se Smirnovem získali premiérový evropský titul

Ruský pár Juko Kavagutiová, Alexandr Smirnov se poprvé v kariéře raduje z evropského titulu v kategorii sportovních dvojic.

Na krasobruslařském šampionátu v Tallinnu dnes díky vydařené volné jízdě sesadili z trůnu šampiony starého kontinentu z posledních tří let Aljonu Savchenkovou a Robina Szolkowého z Německa.

Bronz obhájili další Rusové Maria Muchortovová a Maxim Trankov.

Yuko Kavaguti a Alexander Smirnov

Kavagutiová se Smirnovem sice na úvod volné jízdy tentokrát nezařadili čtverný odhozený salchow, který už v soutěži dokázali předvést, ale jejich program v rytmu valčíku nadchl publikum i rozhodčí. Dopustili se jediného drobného zaváhání, když měla partnerka problém při sólovém trojitém toeloopu.

Zvládli těžké zvedané figury v druhé polovině jízdy a předvedli i originální pozici ve spirále smrti, kdy si partnerka přitahovala nataženou nohu k hlavě. Za volnou jízdu získali 139,23 bodu, čímž o 34 setin překonali světový rekord v této části soutěže. Ten na prosincovém finále Grand Prix vytvořil čínský pár Süe Šen, Čao Chung-po.

Na jejich výkon nestačili ani úřadující mistři světa i Evropy Savchenková se Szolkowým. Svěřenci Inga Steuera o náskok dvou desetin bodu, který měli po krátkém programu, přišli hned v úvodu volné jízdy. Tam partnerka zaváhala při dopadu z odhazovaného trojitého flipu a vzápětí u salchowu zařadila jen dvě otáčky místo plánovaných tří.

Technicky bezchybný výkon ve zbytku jízdy na hudbu z filmu Vzpomínky na Afriku jim přinesl vylepšení osobního rekordu, ale na japonskou rodačku a jejího ruského partnera to o 1,43 bodu nestačilo.

Poprvé v kariéře se přes hranici 200 bodů v celkovém hodnocení dostali Muchortovová s Trankovem, ale takřka bezchybný výkon jim v nabité konkurenci stačil jen na bronz. Na velkou medaili znovu nedosáhli Ukrajinci Taťjana Volosožarová a Stanislav Morozov, kteří navzdory životní volné jízdě skončili už potřetí za sebou na ME čtvrtí.

K tomu mají ještě čtvrté místo z mistrovství světa v roce 2007.

sportovní dvojice - konečné pořadí

1. Kavagutiová, Smirnov (Rus.) 213,15, 2. Savchenková, Szolkowy (Něm.) 211,72, 3. Muchortovová, Trankov (Rus.) 202,03, 4. Volosožarová, Morozov (Ukr.) 187,83, 5. Bazarovová, Larionov (Rus.) 159,84, 6. Della Monicaová, Kocon (It.) 156,80.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze