Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


KOMENTÁŘ: Finálová prohra Plíškové. Věčná škoda? Žádný strach!

Česká tenistka Karolína Plíšková (vpravo) gratuluje Němce Kerberové k titulu na US Open. | foto: AP

12 2016
Ta chvíle patřila šampionce. Angelique Kerberová se ovšem při své korunovaci na největším tenisovém stadionu světa otočila ke Karolíně Plíškové a pronesla: „Parádní práce, máš před sebou skvělou budoucnost!“ Přestože vítězové tak obvykle chlácholí poražené, slova zarputilé Němky tentokrát lze vnímat jako upřímně míněné povzbuzení.

Nikdo samozřejmě nezaručí rychle mluvící a ještě rychleji hrající plavovlásce další podobnou šanci. Nebyla by první ani poslední kometou, která se zjeví ve finále grandslamu a potom svou báječnou pouť už nikdy nezopakuje.

Ano, je možné, že čtyřiadvacetiletá slečna v sobotu prováhala největší příležitost na životní triumf. Lucie Šafářová po loňském průlomu na Roland Garros, kde se o pohár udatně bila se Serenou Williamsovou, věřila v další podobné tažení. Pak ji srazil mohutný příval zdravotních patálií. A kdo ví, kudy se její kariéra bude dál ubírat?

O pět roků mladší Plíšková je v příznivější pozici. Alespoň zatím ji nebrzdí zranění. Nejlepší časy má zřejmě před sebou. Pořád se může hodně zlepšovat. A snaží se. Její klidné až netečné vystupování na dvorci klame. Stává se vzornou profesionálkou. Po odhlášení z olympiády si s koučem Vaňkem a kondičními trenéry dohodla soustředění v Praze. V Cincinnati a New Yorku, kde vyhrála 11 z 12 utkání, poté poznala, jak se dřina vyplácí.

Maká na pohybu, své největší slabině. Mučí se třeba popruhy upevněnými v pase a na holeních, které ji nutí běhat v podřepu. Na US Open ukázala, že není jen „řeznicí“ od základní čáry. Proti Kerberové se 38krát vydala k síti, kde posbírala 28 bodů. Piluje voleje, ostré výměny prokládá technickými údery ven z kurtu či kraťasy.

Právě pestrost ji může přiblížit k nejvzácnějším pohárům, jestliže jí selže plán A, čili střelba zezadu. Podstatné je, že se do finále neprobloudila náhodou, díky příhodnému losu. Na vyprodaném Ashe Stadium zdolala obě sestry Williamsovy. Posbírala hromadu zkušeností, které jí ještě víc vyztuží obdivuhodně silnou psychiku.

Nebude snadné zopakovat (a trumfnout) newyorský marš. Teprve se uvidí, jak se vypořádá s tlakem na dalších velkých akcích. Přesto se nyní zdá, že bez grandslamové trofeje do penze nepůjde. Mats Wilander jí věští zisk čtyř až pěti grandslamových titulů. A ten tenisu docela rozumí.

Autor:


Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.czmobilní verze