Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pardubická plavkyně Štěrbová venku kraluje a vyhlíží Evropu

Česká plavkyně Lenka Štěrbová | foto: Michal Klíma, MAFRA

16 2016
Prožívá velmi povedené závodní období. Plavkyně SCPA Pardubice Lenka Štěrbová v posledních týdnech sbírá jednu medaili za druhou; v Mělicích ještě byla na olympijské distanci 10 kilometrů druhá za českou jedničkou Silvií Rybářovou, ale pak přišla dvě zlata. Urodila se na mistrovství republiky v plzeňském Velkém Boleveckém rybníku (rovněž na 10 km) a teď v Tovačově na Hané na maratonské trati 15 kilometrů.

„Mělice jsem navíc pojala vyloženě tréninkově s tím, že k postupu na mistrovství Evropy v nizozemském Hoornu mi stačí i to druhé místo. Takže mě ani nemrzelo, že jsem tam nevyhrála,“ líčí Štěrbová.

Dvaadvacetiletá plavkyně přitom nemá na tréninkovou přípravu tolik času, kolik by si sama představovala. Redukuje ho náročné studium na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

„Zkouškové je drsné,“ přiznává. „Samozřejmě by to chtělo v tréninku trochu přidat, ale škola to nedovolí. Velká výhoda ovšem je, že mám bazén jen pět minut od koleje,“ pokračuje přemožitelka kanálu La Manche z roku 2010.

Víkendový závod v Tovačově si užila. Snad jen voda o teplotě kolem 23°C nebyla úplně ideální, otužilé Štěrbové svědčí spíš chladnější. „Bylo to správné dálkové plavání, trochu nám tam i sprchlo. Ve vodě to nevadí, nepříjemné to je pro lidi, co nás občerstvují,“ konstatuje.

Zpočátku se držela nejrychlejších mužů, a před ostatními ženami si tak vytvořila komfortní náskok.

„Když nám kluci uplavali, střídali jsme se s oddílovým kolegou Danem Čabanem a taky Tomášem Kozubkem. Moje vedení tím ještě narostlo,“ popisuje Šterbová, již brzy čeká akademický šampionát a mistrovství republiky v bazénu a pak vrchol v podobě mistrovství Evropy. Tam určitě poplave na 25 a možná i na 10 kilometrů.

Co další pardubičtí plavci? V Tovačově se dařilo i zmíněnému Danielu Čabanovi, jenž zvítězil v kratším závodě na 10 kilometrů, a druhý dohmátl již 54letý veterán Petr Matěna. Na stejné trati triumfovala i Pavlína Nováková; její jmenovkyně Renata byla pátá za Štěrbovou na „patnáctce“.

„U Dana je to taková houpačka, v Tovačově zaplaval velmi dobře, předtím v Plzni to takové nebylo,“ říká otec Lenky Štěrbové Michal, jenž závody sledoval. „Pavlína maturovala a tréninkový handicap byl znát. Totéž platí i o Renatě, která se připravovala na přijímačky na medicínu. Petr v Tovačově už neměl takovou konkurenci, ale obdivuju, že v Plzni zvládl pětku a desítku ve dvou dnech. V tomhle věku tělo už regeneruje pomalu - je vidět, že má naplaváno,“ vyzdvihuje.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze