Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sláva, pád a sen o návratu. Staříci z bazénu myslí na Rio

Michael Phelps | foto: AP

9 2015
Dělí je: 5 let, 1 oceán a 15 olympijských titulů. Spojují je: slavná plavecká minulost, pak kontroverzní chování a po sportovním comebacku zase vůle proměnit se z padlého idolu zpět na ten obdivovaný a vítězný. A taky oba touží získat letenku do olympijského Ria.

Plavecké příběhy Granta Hacketta a Michaela Phelpse budou příštích 16 měsíců, než pod sochou Ježíše Krista začne sportovní svátek, dost možná těmi nejpopisovanějšími. Plavečtí veteráni by mohli i v Brazílii znovu dělat velké vlny.
V bankovnictví, do nějž Australan po ukončení kariéry vplul, byl v denním kontaktu se zlatem, jenže Hackett si v říjnu řekl: „Chci mít jedno i na krku.“ Půl roku dřel a šest let po svém posledním závodě na hrách v Pekingu dohmátl na domácím šampionátu pro bronz v závodě na 400 metrů kraul.

Temné období vyplněné závislostí na prášcích na spaní, alkoholem i drsným rozvodem je zapomenuto. A v Hackettovi se o víkendu radost mísila s úlevou. Věděl, že nezažije propadák jako Ian Thorpe, který se o návrat marně pokusil loni.

Ale i kdyby už 34letý plavecký obr nikdy nepřidal žádné zlato ke třem olympijským a deseti světovým, sen o návratu si splnil. „Bylo to jako vyhrát olympiádu,“ tvrdil, i když hned dodal: „Když budu upřímný, dlouho jsem sport nenáviděl. Měl jsem strach vlézt i do vany.“

Grant Hackett

Grant Hackett

Někdejší král dlouhých tratí znovu našel lásku v to, co provázelo velkou část jeho života. A spolu s bronzem získal i letenku do Kazaně na mistrovství světa. „Nemůžu uvěřit, jak dobře jsem se cítil,“ žasl. „Ale tato část kariéry není o slávě nebo o vyplňování nějakého prázdna – já si prostě plavání užívám.“

Na bolavou cestu k napravení reputace se vydal i jeho americký soupeř Phelps, nejúspěšnější olympionik všech dob. Do závodních bazénů se po 20měsíční odmlce vrátil už loni a v sezoně pak držel nejrychlejší čas na motýlkové stovce. Jenže pak zase zlobil...

V září po alkoholových avantýrách za volantem dostal od plavecké federace půlroční distanc, která vypršela v pondělí a Phelps hned na Twitteru připomněl: „Trest je konečně pryč. Je čas vrátit se do bazénu a závodit. Těším se!!“

V pauze podstoupil program na odvykání, zasnoubil se s někdejší miss Kalifornie a dřel s koučem Bowmanem. Kazaň mu sice původně zakázali, ovšem teď od šéfů amerického plavání zní: „Naděje tu je.“A Phelps teď s ní hltá kilometry.
„Někteří sní o úspěchu, jiní vstanou a makají pro něj,“ napsal na Twitter. Pokud oba vydrží, za rok v Riu může padlé hvězdy zase jednou něco spojovat – olympijské zlato na krku.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze