Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Poslední olympiáda plaveckého krále. Kouč: Phelps po Riu skončí

Michael Phelps na americkém šampionátu v San Antoniu | foto: AP

26 2016
Dvě klíčové věci se mají v roce 2016 udát v životě Michaela Phelpse. V květnu se mu narodí první dítě, bude to kluk - a začne cosi zcela nového. V srpnu naopak skončí to, kvůli čemu jej zná většina planety.

Po Riu plavecký génius, tak nenasytný ve sbírání medailí, už další vystoupení na olympiádě nepřidá.

Aspoň to tvrdí jeho kouč Bob Bowman - a vzhledem k tomu, že Phelpse zná od jeho deseti let, to vypadá jako dost důvěryhodná zpráva.

„Jsem si hodně jistý, že se tak stane,“ uvedl. „Michael se chystá na založení rodiny, na otcovství. A já si myslím, že se kvůli tomu po letošní olympiádě bude chtít ve svém životě posunout někam jinam.“

Už tak by bylo jeho vystoupení v Riu vrcholem her. Vždyť je řeč o nejúspěšnějším olympionikovi historie: jeho sbírka 18 zlatých medailí (celkem jich má 22) je nejspíš nezopakovatelná. Teď vazba „Phelps a Rio“ získává ještě větší lesk.

Přijde konec jedné éry a má to být rozlučka, jež se bude znovu blýskat zlatou, případně „přinejhorším“ stříbrnou či bronzovou, rozhodně konec v podobě dalšího rozšiřování medailových rekordů.

Fotogalerie

„Už když jsem ho viděl jako desetiletého kluka, byl očividně lepší než vrstevníci. Základem byla ohromná soutěživost,“ líčí Bowman - a to je důvod, proč Phelpsovi věří i v roce 2016: „I když si hrál s kamarády, udělal by pro vítězství cokoli. To bylo znát na první pohled.“

A sportovní nenasytnost Phelpse pokaždé vrátila do bazénu.

Když exceloval v Pekingu, kde získal osm zlatých, dopřál si následně pauzu. Lenošil, ztloustl. Až ho to vyděsilo: „Uvědomil jsem si, že nevyužívám naplno svůj potenciál. Nechci si jednou říkat: Co kdybych tehdy víc makal...“

Když znovu pobil konkurenci na olympiádě v Londýně, ohlásil: „Končím. Není důvod pokračovat.“ Zkoušel golf či poker, těšil se z bezstarostného života, ale pochybnosti se vrátily. Sportovní důchod zrušil a odhodlal se opět dřít.

A teď se blíží Rio. Doopravdy poslední? Phelps se nemůže dočkat, až mu jeho milá Nicole porodí chlapečka. Do Brazílie odcestuje jako čerstvý otec a opustit ji má jako muž, jenž s medailemi na krku začne v USA novou etapu; však už se od Bowmana pomalu učí trenérským zásadám.

Předchozí dva pokusy o „život po životě“ jej donutily vrátit se zpět k plavání. Letos nejslavnější olympionik všech dob věří v platnost rčení: Do třetice všeho dobrého. O to pompéznější má jeho rozlučka být.Najdete na iDNES.czmobilní verze