Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kdepak Londýn. Rio, to bude jiná písnička, těší se už teď plavec Micka

Jan Micka | foto: Ladislav Němec, MAFRA

9 2015
Třetí rána je nejlepší. Ačkoli plavecká sezona sotva začala, má za sebou Jan Micka už tři pokusy o splnění limitu pro účast na olympiádě v Rio de Janeiru. A do třetice to vyšlo - na jeho nejsilnější trati 1 500 metrů.

„Jsem šťastný, teď se můžu v poklidu soustředit na další trénink,“ ulevuje si dvacetiletý kraulařský talent po velikonočním víkendu, kdy při finále ligy družstev v Plzni časem 15:14,29 o 38 setin vyhověl ostrému limitu mezinárodní plavecké federace FINA.

Po Barboře Závadové, která o pár dní dříve splnila limit FINA v polohovém závodě na 400 metrů, je tak druhým českým plavcem, který má prakticky jistou účast v Riu.

Předtím se o to pokoušel při semifinále ligy družstev v Podolí, stejně jako při Velké ceně Hradce Králové, leč marně.

„Forma ještě nebyla ideální, ale při třetím pokusu už jsem doufal. Trenérka sice počítala, že limit pro Rio zvládnu až 1. května při mezinárodních závodech v Bratislavě, ale já to zkusil už teď,“ líčí a zmíní přitom trenérku Janu Passerovou, která jej připravuje v USK Praha. „Nezlobila se, do dalších závodů už půjdu bez nervozity,“ dodává.

Jeho disciplínami jsou kraulařské tratě 400, 800 a 1500 metrů, nicméně osmistovka je neolympijská. Pomýšlí však i na olympijský limit na čtyřstovce.

„Mám B-limit, což při splněném áčku na patnáctistovce stačí, ale nechci na to spoléhat - David Kunčar a Ján Kutník se taky budou snažit,“ zmíní největší domácí konkurenty. „Celý rok a kousek mám na to, abych dal áčko i na čtyřstovce. Myslím na to s čistou hlavou, žádný strašák to nebude.“

Ač mu v lednu bylo dvacet, ve známost vstoupil už při minulé olympiádě v Londýně - startoval tam v sedmnácti a byl vůbec nejmladším českým účastníkem her, na patnáctistovce si zapsal 24. místo. Na Londýn ale vzpomíná rád i nerad.

Jan Micka
Jan Micka

„V roce 2011, v šestnácti, jsem na Evropském olympijském festivalu mládeže v Turecku zaplaval B-limit pro Londýn. To byla šance, ale mezinárodní federace dlouho váhala a rozsvítila mi zelenou až v poslední chvíli, takže to bylo o nervy. Teď je úplně jiná situace, na Rio se budu chystat v poklidu,“ pochvaluje si.

Nicméně tak velký klid jej zase nečeká. Vrcholem sezony bude letní mistrovství světa v Kazani a Micka, o němž odborníci říkají, že je strojem na přepisování tabulek, by tam rád uspěl. Co to znamená?

„Chci si tam zlepšit osobáky na všech třech vytrvaleckých tratích,“ plánuje. Což by znamenalo, že ve všech případech by doznaly změny české rekordní tabulky, neboť jim už dva roky kraluje. „Kdyby se to povedlo, bylo by to úžasné. A s rekordy by mohl přijít i dobrý výsledek,“ zasní se.Najdete na iDNES.czmobilní verze