Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Plavci na ME: už pět rekordů a bronz

14 2000
V a l e n c i e - Nadmíru úspěšně vstoupili čeští plavci do mistrovství Evropy v krátkém bazénu ve Valencii. Z dopoledních rozplaveb postoupilo do dalších bojů osm jednotlivců a mužská polohová štafeta. Díky Danielu Málkovi, Ivu Bendovi, Marcele Kubalčíkové a štafetě se navíc hned čtyřikrát přepisovaly české rekordní tabulky. V odpoledním finále získal Květoslav Svoboda bronz v závodě na 400 m volný zůsob v dalším národním rekordu 3:47,36 minuty.

Finále kraulařů na 400 metrů vyhrál podle očekávání trojnásobný medailista z olympijských her v Sydney Massimiliano Rosolino z Itálie v evropském rekordu 3:39,59 minuty, druhé místo náleží zkušenému Britovi Paulu Palmerovi (3:44,80). Další český finalista Vlastimil Burda obsadil v čase 3:48,79 minuty šestou pozici.

Osmnáctiletý kraulař získal první medili a překonal o 51 setin vlastní národní rekord. "Už časy z dopoledních rozplaveb naznačovaly, že bych mohl být do pátého mísa. Ale já jsem si řekl, že po té medaili půjdu naplno," řekl spokojený Svoboda, čtvrtý z mistrovství Evropy v Helsinkách na poloviční trati. "Hodně jsem si věřil," radoval se plavec, který bronz uhájil před dotírajícím Italem Matteem Pelliciarim o pouhé dvě setiny. "Dvě setiny, to není moc, tak asi centimetr," konstatoval. "Už od dvoustovky jsem věděl, že pojedeme spolu až do konce. Chvíli vedl on, chvíli já, ale pak se mi to povedlo, i když dohmat nebyl ideální."

Svobodu čekají ve Valenci ještě závody na 100 a 200 metrů a především na dvoustovce platí opět za jednoho z favoritů. "Snad bude v neděli opět co slavit," doufá.

První krok z zisku rekordního jackpotu v historii plavání udělala na mistrovství Evropy v krátkém bazénu Jana Kločkovová. Osmnáctiletá Ukrajinka bez problémů vyhrála polohový závod na 200 metrů a inkasovala odměnu 100 000 marek kterou evropská federace slíbila vyplatit plavcům, kteří zvítězí ve stejné disciplíně na loňském ME v krátkém bazénu v Lisabonu, na ME v Helsinkách, na olympijských hrách a ve Valencii. Kločkovová má na dosah čtvrtý potřebný triumf také na dvojnásobné polohovce, jejíž finále se plave v neděli. Pokud dosáhne na očekávané vítězství, získá dvojnásobnou prémii. Šanci na částku v přepočtu 1,8 milionu korun má také Švéd Lars Frolander, jenž postoupil z dnešního semifinále na 100 metrů motýlek jako druhý.

Vedle trojnásobného medailisty z OH v Sydney Massimiliana Rosolina z Itálie, který vyhrál závod na 200 metrů volně, vytvořila dnes evropský rekord také Annika Mehlohornová. Německá motýlkářka vyhrála závod na 200 metrů a časem 2:05,77 minuty vymazala z tabulek výkon Dánky Mette Jacobsenové horší o 1,1 vteřiny.

Kvalifikace: radost i smutek
Kvalifikační boje se staly konečnou pro Martina Vernera (50 m v. zp.), Petru Dufkovou (50 m prsa), Pavla Tomečka (200 m pol. záv.), Andreu Šimákovou (200 m mot.), Pavlu Chrástovou a Michelle Vlasákovou (obě 200 m pol. záv.). Postup do semifinále motýlkářské stovky unikl o sedm setin zkušenému Josefu Horkému, přestože si po pěti letech vytvořil osobní rekord (54,39).

Překvapen sám sebou byl po rozplavbě na prsařské stovce dvojnásobný olympijský finalista Málek, který výkonem 1:00,42 minuty ubral z vlastního českého maxima z loňska 15 setin a postoupil do semifinále jako druhý. "Plaval jsem si v pohodě, takže jsem tím časem docela šokován. Ale rozplavby nic neřeší, důležitý bude postup do finále a pak zabrat," prohlásil  Málek. "Na prsařských tratích je to tady hodně nabité," všiml si.

O největší české překvapení se postarala Kubalčíková, která vymazala časem 2:11,54 minuty svůj loňský rekord o plnou 1,31 sekundy. "Už je to přeci jen starší závodnice a potřebuje více odpočívat," usmíval se její zlínský trenér Petr Přikryl v narážce na poslední dny a týdny tréninku. Sama sedmadvacetiletá plavkyně, šestá z premiérového ME v krátkém bazénu v Rostocku na stejné trati, si do finále velké cíle nedává, přestože postoupila jako čtvrtá. "Jsem navýsost spokojená, cíl už jsem si splnila, nemám co ztratit," řekla.

Hned v první disciplíně se povedlo Ivu Bendovi překonat český rekord, byť o jedinou setinu. Zlínský kraulař časem 22,46 sekundy na padesátimetrové trati pokořil vlastní maximum z letošního roku a nadělil si tak dárek k středečním narozeninám. "Chtěl jsem si zaplavat osobák a dostat se do semifinále, což se mi povedlo. Snažil jsem se neplavat úplně na doraz, ale uvolněně. Ale ono to je někdy lepší," přiznal. "Jsem spokojen, ale na finále bude potřeba tak ještě desetinu dolů," uvědomil si.

Bez větší potíží, z druhého místa v čase 1:00,83 minuty, postoupila Hlaváčková do semifinále na 100 metrů znak. "Cítím se zatím dobře. Neplavala jsem naplno, ale jsem trochu zadýchaná," uvedla pro ČTK bezprostředně po rozplavbě. "Za 1:01 musím být přeci trochu zadýchaná, to by jinak nebylo normální," dodala s úsměvem.

Výsledky najdete ZDE
Zde čtěte další zajímavosti o ME

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze